26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  23.06.2014  באדיבות ה 

שפה שסועה - מידע רפואי

Cleft lip
מעודכן לתאריך  23.06.2014  באדיבות ה 

גורמים של חיך ושפה שסועים

חיך או שפה שסועים מופיעים כאשר המבנים שיוצרים את השפה העליונה או החיך לא מתאחדים כראוי אצל העובר. במרבית המקרים של חיך או שפה שסועים לא קיים גורם ברור, אם כי הגורמים יכולים להיות תורשתיים או סביבתיים, או שילוב של שניהם. 

גורמים תורשתיים

מחקרים מצביעים על כך שגנים מסוימים שיורש הילד מהוריו עלולים לגרום להופעה של חיך או שפה שסועים בהסתברות גבוהה יותר. במרבית המכרעת של המקרים ילדים להורים שנולדו עם שסע לא ילקו בתופעה. 

גורמי סיכון סביבתיים

מספר גורמים סביבתיים עלולים להעלות את הסיכון ללידת תינוק עם חיך או שפה שסועים. 

חוסר בחומצה פולית במהלך ההריון

מחקר מצא שהסיכון ללידת ילד עם חיך או שפה שסועים גבוה פי למעלה מארבעה כאשר האם אינה נוטלת תוספי חומצה פולית במשך שלושת חודשי ההריון הראשונים. מומלץ לכל הנשים ההרות לצרוך תוסף תזונה של חומצה פולית במהלך ארבעת החודשים הראשונים של ההריון מאחר שחומצה פולית מפחיתה את הסיכון להיווצרות מומים מולדים, לרבות ספינה ביפידה (סדרה של מומים מולדים המשפיעים על התפתחות חוט השדרה ומערכת העצבים) וחיך שסוע. 

עישון

אישה הרה שמעשנת מגבירה את הסיכון ללידת תינוק עם שסע. ההשפעה של עישון סביל אינה ידועה אך מומלץ להימנע משהייה במקומות בהם מעשנים באינטנסיביות.  

צריכת אלכוהול

מחקרים הראו קשר בין צריכת אלכוהול במהלך ההריון ובין התפתחות של חיך ושפה שסועים אצל העובר. 

השמנה ותזונה

נשים בעלות משקל עודף נמצאות בסיכון מוגבר ללידת תינוק עם שסע. תזונה לקויה במהלך ההריון עלולה גם היא להעלות את הסיכון ללידת תינוק בעל שסע. 

נטילת תרופות במהלך ההריון

בעיקרון מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לפני נטילת תרופות במהלך ההריון. מספר תרופות עלולות להגביר את הסיכון ללידת תינוק עם חיך ושפה שסועים ולפיכך יש להיוועץ ברופא המטפל במידה שהאישה נוטלת אותן. תרופות אלו כוללות:
 

תסמונת פייר-רובין (Pierre Robin syndrome)

תסמונת פייר-רובין היא מצב נדיר בו התינוק נולד עם לסת תחתונה קטנה במיוחד, דבר שגורם ללשון לצנוח אחורנית לכיוון הגרון (glossoptosis). כתוצאה מכך עלולים להיווצר קשיי נשימה וחסימה של דרכי הנשימה. מרבית התינוקות הלוקים בתסמונת פייר-רובין סובלים גם מחיך שסוע. הניתוח לתיקון החיך עלול להידחות כאשר קיימות בעיות מתמשכות הנוגעות לחסימת דרכי הנשימה.