28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  23.06.2014  באדיבות ה 

שפה שסועה - מידע רפואי

Cleft lip
מעודכן לתאריך  23.06.2014  באדיבות ה 

טיפול בחיך ושפה שסועים

הצוות המטפל

הטיפול מתבצע הן במסגרת הקהילה באמצעות קופת החולים (למשל קלינאית תקשורת או רופא ילדים) והן במסגרת מרכזים רפואיים, דוגמת המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי בתל-אביב או הדסה בירושלים.
הצוות הטיפולי מורכב ממומחים שונים שמשתפים פעולה בהתאם לצורך:
 • אחות – מספקת ייעוץ ראשוני והדרכה בנוגע להאכלה.
 • מנתח פלסטי – רופא שמבצע את הניתוח לתיקון השסע.
 • קלינאית תקשורת.
 • אורתודנט – רופא שיניים המומחה ביישור שיניים באמצעות התקנים שונים.
 • רופא שיניים לילדים.
 • רופא אף אוזן גרון המאבחן ומטפל בבעיות שמיעה.
 • פסיכולוג.
 • רופא ילדים.
 

תוכנית טיפולים

תוכנית הטיפולים מותאמת למקרה ובמרבית המקרים היא תכלול מספר שלבים:
 • מרגע הלידה ועד גיל 6 שבועות: בדיקות לאבחנת חיך ושפה שסועים, ייעוץ להורים, בדיקת שמיעה והערכת אכילה.
 • שלושה חודשים: ניתוח לתיקון שפה שסועה.
 • 6-12 חודשים: ניתוח לתיקון חיך שסוע.
 • 18 חודשים: הערכת דיבור.
 • 3 שנים: הערכת דיבור.
 • 5 שנים: הערכת דיבור.
 • 8-11 שנים: הכנסת שתל עצם לשסע באזור החניכיים (במידת הנדרש).
 • 11-15 שנים: טיפול ליישור השיניים (אורתודנטי).
 
מומלץ מאד לבצע מעקב אחר התפתחות הילד כדי לגלות בשלב מוקדם כל בעיה שעלולה לצוץ.

האכלה

ילד הלוקה בשסע צריך לעבור הערכה הנוגעת ליכולתו לאכול כי הדבר עלול להשפיע למשל על יכולת היניקה משד עקב הרווח בגג הפה. אחות שהתמחתה בתחום אמורה לסייע לאם ובמידה שהתינוק מתקשה לינוק ללמד אותה שיטות האכלה חלופיות. אלו כוללות שאיבה של חלב האם מהשד באמצעות משאבה והעברתו לבקבוק מיוחד גמיש שממנו יכול התינוק לינוק ביתר יעילות.

ניתוח לתיקון השפה

הניתוח לתיקון השפה מתבצע בידי פלסטיקאי, על פי רוב כאשר הילד בן שלושה חודשים. הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית והוא אורך כשעה (כאשר הפגם חמור תידרש לניתוח יותר משעה).
בדרך כלל הניתוח מותיר צלקת קטנה אותה ישתדל המנתח להסוות בעזרת קווי השפה הטבעיים.

ניתוח לתיקון החיך

הניתוח לתיקון החיך מבוצע כשהילד בן 6 חודשים. במהלך הניתוח השרירים ורירית החיך מחוברים כיאות ולרוב אין צורך בהשתלת רקמה נוספת לשם השלמת הניתוח. הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית ואורך בדרך כלל כשעה וחצי.

ניתוח משלים

בחלק מהמקרים יש צורך בביצוע ניתוח נוסף על מנת לשפר את המראה והתפקוד של השפתיים והפה. אם למשל קיים שסע בחניכיים, אזי בגיל 9 עד 12 תושתל עצם במרווח הקיים ואם הלסתות לא התפתחו באופן שווה הדבר ניתן לתיקון בעזרת ניתוח בתום תהליך הגדילה, בסביבות גיל 18. הצוות המטפל יכול להעריך האם הילד יאלץ לעבור ניתוח משלים.

שמיעה

לאחר הלידה מעריך רופא מומחה את שמיעת התינוק וההערכה נוספת מתבצעת לאחר ביצוע ניתוח לתיקון הפגם. בנוסף יש לערוך בדיקות שמיעה תקופתיות במסגרת המרפאה בה מטופל הילד.
ילדים הלוקים בחיך שסוע נמצאים בסיכון יתר לפתח דלקת אוזן תיכונה תפליטית, המכונה גם "אוזן דביקה" (glue ear). בחלק מהמקרים, כתוצאה מחיך שסוע, צינור החצוצרה (eustachian tube) אשר מחבר בין החלק האחורי של האף ובין האוזן התיכונה אינו נפתח ונסגר כראוי. במצב זה הפרשות דביקות מצטברות באוזן התיכונה ואלו עלולות לגרום להפרעות בשמיעה.
כאשר קיימת הפרעת שמיעה משמעותית ייתכן שרופא אף אוזן גרון ימליץ על הכנסת צינורית פלסטיק זעירה המכונה חבק (grommet) לתוך עור התוף. הצינורית מאפשרת ניקוז של ההפרשות הדביקות החוצה ושיפור השמיעה. לעיתים יומלץ על שימוש במכשיר שמיעה.

טיפול בהפרעות דיבור

ניתוח לתיקון חיך שסוע מפחית בצורה משמעותית את הסיכון להתפתחות הפרעות דיבור. יחד עם זאת כמחצית מהילדים שעברו ניתוח לתיקון החיך עדיין יזדקקו לטיפול כלשהו בהפרעות דיבור. לעיתים נדירות, כאשר הדיבור יהיה בעל טון מאונפף יהיה צורך בניתוח נוסף לתיקון הפגם.
לאחר הניתוח תבצע קלינאית תקשורת הערכת מצב ובהמשך תבוצע הערכה נוספת בגיל 3 שנים. במידה שמתגלה בעיה בהגייה או בשימוש בשפה, קלינאית התקשורת מלמדת את ההורים מספר תרגילי דיבור אותם יש לבצע עם הילד ובחלק מהמקרים היא עובדת ישירות עם הילד על שיפור ההגייה.
לרוב הבעיות נפתרות בטרם ימלאו לילד 7 שנים.
ילדים שנולדו עם רק עם שפה שסועה לא יזדקקו בדרך כלל לטיפול בהפרעות דיבור.

טיפולי שיניים

כאשר השסע כולל את אזור החניכיים, נפוץ לראות סטייה של השיניים באחד מצידי הפה, ולעיתים יש חוסר או עודף של שן. רופא השיניים שעורך מעקב אחר התפתחות שיני הילד ימליץ במידת הצורך על טיפול מתאים. ייתכן שהילד יזדקק לטיפול ליישור השיניים (טיפול אורתודנטי) שכולל שימוש בהתקנים שונים, לרבות 'גשר'.
ילדים עם שסע נמצאים בסיכון יתר לריקבון של השיניים ולכן חשוב ללמדם נוהלי היגיינת שיניים ולהקפיד על הביצוע.