19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
עודכן בתאריך:  03.07.2017 

ויטמין B12

אריאל אשל, M.Sc

תזונה שאינה כוללת מוצרי מזון מהחי (בעיקר תזונה טבעונית) עלולה לגרום למחסור בוויטמין B12 ולפגיעה במערכות רבות בגוף. יש ממנו הרבה בסרדינים ובטונה. אין סכנה לעודף. ליקטנו מזונות ומתכונים המכילים ממנו בשפע
עודכן בתאריך:  03.07.2017 

סקירה

ויטמין B12 חיוני לפעולה תקינה של מערכות רבות בגוף. הוא ויטמין מסיס במים שמקורו במזון מהחי. בעוד שמקורם של מרבית הוויטמינים מקבוצת B במזונות מהחי ומהצומח, הרי את 12 B ניתן למצוא בכמויות משמעותיות רק במזונות מהחי.
ויטמין B12 נאגר בכבד בכמויות נכבדות וזאת בניגוד לוויטמינים רבים שהגוף אינו מסוגל לאגור ולכן יש צורך באספקה יומית מהם. הדרישה היומית של B12 היא קטנה, כך שבמרבית המקרים תזונה שבועית מאוזנת הכוללת דגים (כולל סרדינים או שימורי טונה) ומזונות אחרים מהחי תספק אותה ואף למעלה מכך.
מחסור בוויטמין B12 נפוץ בעיקר אצל טבעונים וצמחונים (אצל צמחונים הצורכים ביצים ומוצרי חלב הוא נדיר יותר) אך עלול להתפתח גם במצבי מחלה.
למעשה, ויטמין B12 אינו מיוצר על ידי בעלי חיים, אלא על ידי חיידק החי במעי שלהם והם מסוגלים לרכזו ולאגרו ברקמות השונות. דגים ופירות ים מרכזים ואוגרים את הוויטמין הכי טוב.
לוויטמין B12 מבנה גדול ומורכב שמכיל את המתכת קובלט ולכן הוא גם מכונה קובלאמין. ספיגתו במעי כרוכה בתהליך מורכב המצריך היקשרות לקולטן מיוחד.
 

מה תורם לנו ויטמין B12?

 • חיוני לתהליכי חילוף החומרים.
  כמו שאר הוויטמינים מקבוצת B אף הוא מעורב בתהליכי ייצור אנרגיה בגוף (מטבוליזם).

 • חשוב לתהליך ייצור החומר התורשתי שבתאים (DNA).
  תהליך שכפול ה- DNA חיוני לצורך ייצור תאים חדשים והוא מצריך רמות נאותות של ויטמין B12 וכן של ויטמין B6 ושל חומצה פולית. מחסור בכול אחד מהם עלול לשבש את ייצור ה-DNA ולגרום לבעיות חמורות.

  מחסור ב-B12 יתבטא תחילה בתאים הנוצרים בקצב מהיר, דוגמת תאי דם אדומים (בבדיקת דם ייראו תאים גדולים במיוחד, תופעה המכונה מקרוציטוזיס), תאי עור ותאים המצפים את הדופן הפנימית של המעי (עוברים תהליך של השטחה). תתכננה גם דלקות על פני הלשון.

 • תורם לבריאות המוח ומערכת העצבים.

  בדומה לוויטמין B6 ולחומצה פולית הוא נדרש עבור ייצור מעבירי מסרים עצביים במוח (נוירוטרנסמיטורים). מחקרים מצביעים על כך שרמות נמוכות ממנו גורמות לבעיות בייצור הסרוטונין אשר אחראי לבקרת מצב הרוח.

  הגברת ייצור הסרוטונין היא המטרה של תרופות רבות המטפלות בדיכאון ומחסור בוויטמין B12 פוגע ביעילות הפעולה של התרופות הללו.

  רמות נמוכות של B12 עלולות לגרום נזק למערכת העצבים. סיבי העצב שמעבירים מסרים עצביים לחלקי הגוף השונים עלולים להיפגע בעקבות המחסור, דבר שמקשה על העברה יעילה של המסרים. הסימפטומים הראשונים המתלווים למחסור מתבטאים בידיים וברגליים ואחר כך מתקדמים למוח. רק אספקה של ויטמין B12 תעצור את התקדמות הפגיעה.

  מחסור בוויטמין B12 עלול להוביל להופעת סימפטומים הכוללים תנועות בלתי רצוניות (אי שליטה בשרירים), חולשת שרירים, אי שליטה על הסוגרים, פסיכוזות והפרעות במצב הרוח. מספר מחקרים אף קושרים אלצהיימר לרמות נמוכות של B12.