19 מרץ 2019 י"ב אדר ב תשע"ט
מעודכן לתאריך  24.07.2014 

בריאות הפין - כול השאלות, כול התשובות

הפין אינו שריר והוא עלול להישבר. האם שתן יכול להתערבב עם נוזל זרע ומהו גודל תקין של פין. כיצד ניתן לפתור בעיות של איכות הזקפה ומדריך קצר לפירסינג ולמחלות מין

אריאל אשל, M.Sc

מעודכן לתאריך  24.07.2014 

תפקוד מיני

בעיות זקפה

לדברי ד"ר ג'ון טומלינסון, מהאגודה הבריטית לחקר בעיות המין, הסטטיסטיקה מצביעה על כך שאחד מכול עשרה גברים חווה בעיית זקפה. אצל בני 20-40 מדובר על 7-8%, אצל בני 40-50 11%, מעל גיל 60 מדובר על 40% ומעל גיל 70 מדובר על למעלה ממחצית הגברים.
בעיית זקפה מוגדרת כמצב בו הגבר מתקשה להגיע לזקפה או לשמור אותה. ברור שמרבית הגברים חווים מידי פעם בעיית זקפה והדבר אינו נחשב לבעיה. המצב ייחשב לבעיה רק אם מדובר בתופעה החוזרת לעיתים קרובות ומעיבה על היחסים בין בני זוג.
במקרים מסוימים אין לגבר בעיה של ממש, אולם הוא מעוניין 'לתפקד טוב יותר' ולכן פונה לשימוש בגלולות מגבירות זקפה. יש להדגיש כי גלולות אלו (דוגמת סיאליס, ויאגרה ולוויטרה) הן תרופות מרשם לכול דבר ועניין וחייבים להיוועץ ברופא שחשוף לתיק הרפואי שלכם בטרם יאשר את נטילתן וירשום מרשם.

מה גורם?

חלק מהגורמים לבעיית זקפה הם פסיכולוגיים לחלוטין וחלקם גופניים.
הגורמים הפסיכולוגיים נפוצים יותר בקרב צעירים ובמרבית המקרים הם חולפים גם ללא טיפול. יחד עם זאת בהחלט מומלץ לפנות לטיפול אצל מטפל מוסמך (רופא סקסולוג עדיף). הסיבות הפסיכולוגיות לבעיית זקפה יכולות לכלול חרדת ביצוע (בעיקר אצל צעירים), דאגות עבודה, כסף, משפחה ואף סקס משעמם.
מצבים גופניים המשפיעים על איכות הזקפה יכולים לכלול מחלות לב, סוכרת, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ורמה נמוכה של ההורמון טסטוסטרון (במקרים רבים רמת ההורמון יורדת עם עליית הגיל). אלו שחווים רמה נמוכה של טסטוסטרון יחושו גם סימפטומים של עייפות, כושר גופני ירוד ואיבוד עניין במין.
תרופות מרשם מסוימות עלולות לגרום לאובדן יכולת הזקפה או להפחית משמעותית את עוצמתה. בין אלו נזכיר תרופות המשתייכות למשפחת חוסמי-בטא שמוצאות שימוש בהורדת לחץ דם גבוה, נוגדי דיכאון, תרופות נוגדות פסיכוזה ותרופות נוגדות פרכוסים.
לבעיות זקפה גורמת גם צריכת אלכוהול מוגזמת, שימוש בסמים קלים (חשיש, קנאביס), שימוש בסמים כבדים דוגמת קוקאין ועישון (הניקוטין משפיע על אספקת הדם לפין, דבר שחיוני לשם היווצרות זקפה).
הטיפול בבעיית זקפה מתחיל בשינוי אורח החיים
הטיפול בבעיית זקפה מתחיל בשינוי אורח החיים
 

מה ניתן לעשות?

הטיפול בבעיית זקפה מתחיל בשינוי אורח החיים. מדובר על הפסקת עישון או לפחות צמצום ניכר של העישון, הפחתת צריכת האלכוהול, הימנעות מסמים והגברת הפעילות הגופנית האירובית. לעיתים יחלפו מספר חודשים עד שהשינוי באורח החיים יניב השפעות חיוביות.
מחקרים מסוימים מראים שאימון שרירי רצפת האגן עשויים לסייע לשיפור הזקפה. אלו תרגילים של 'כאילו עצירת שתן' וכיווץ פי הטבעת בו זמנית. את התרגילים יש לבצע מספר פעמים ביום.
במקביל לשינוי באורח החיים מומלץ לפנות לרופא המשפחה או לרופא סקסולוג כדי שיאבחן את הסיבות, לרבות על ידי בדיקות דם. לעיתים בעיית זקפה עלולה להעיד על בעיות ראשוניות אחרות לרבות כולסטרול גבוה, סוכרת או לחץ דם גבוה וטיפול בבעיה הראשונית עשוי לפתור את בעיית הזקפה. איזון סוכרת לא מאוזנת או איזון לחץ הדם עשוי בהחלט להועיל כאשר זו הבעיה.
במקרה שמסתבר שתרופות שנוטל אדם עלולות להיות הגורם לבעיה (נוגדי דיכאון, תרופות להורדת לחץ דם) אזי ייתכן שהרופא יוכל להתאים תרופות שונות.
רמה נמוכה של טסטוסטרון (מתגלה בבדיקת דם ייחודית) ניתנת לפיתרון על ידי מתן הורמון חליפי במשולב עם גלולות מגבירות זקפה, דוגמת ויאגרה, סיאליס ולוויטרה.
כאשר נטילת הגלולות לא מניבה את התוצאה המבוקשת ייתכן שמתן הורמון סינטטי (אלפרוסטדיל) המסייע להגברת זרימת הדם לפין תעזור. ההורמון ניתן כזריקה לפין (הזרקה עצמית) או באמצעות כדור זעיר המוחדר על ידי הגבר לצינורית השופכה. השימוש באמצעים אלו מייצר זקפה בתוך חמש עד 15 דקות ומשכה תלוי במקרה ובמינון.
במקרים רבים של בעיית זקפה נטילת גלולות המשפרות את איכות הזקפה (סיאליס, ויאגרה או לוויטרה) במינון שיקבע הרופא, תפתור את הבעיה. כאשר לאחר שימוש בגלולה לא מושג השיפור הרצוי ימליץ הרופא על ביצוע בדיקת דם לאיתור מקור הבעיה.
כאשר כשלו כול הדרכים שהזכרנו לשיפור הזקפה, או במקרה של פציעה באזור המפשעה, או במקרה של בעיה אנטומית (בעיית מבנה) יישקל ניתוח. יחד עם זאת נעיר כי הניתוחים לטיפול בבעיית זקפה שמתבצעים באמצעות טיפול בכלי הדם אינם מומלצים כיום כיוון שהסתבר שבטווח הארוך הם אינם מניבים את התוצאה המקווה.
ניתוח שבמהלכו משתילים שתל בפין הוא אפשרות, אולם מדובר בניתוח שאינו מבוצע בכול מקום בעולם ואינו חף מסיכונים.

גלולות להגברת איכות הזקפה

הגלולות הללו מגבירות את זרימת הדם לפין רק בעת ריגוש מיני ועל ידי כך מאפשרות לשפר את איכות הזקפה (הארכת הפין, עיבויו והתקשותו). שלושת הגלולות העיקריות המשווקות בישראל במינונים שונים הן סיאליס, ויאגרה ולוויטרה. מעבר לכך שהרופא יתאים את הגלולה ומינונה לפי המקרה שלפניו, נציין שההשפעה של ויאגרה ושל לוויטרה אורכת עד כ-8 שעות ואילו זו של סיאליס עד כ- 36 שעות.
מימין לשמאל: ויאגרה, סיאליס ולוויטרה. חובה להתייעץ עם רופא לפני השימוש
מימין לשמאל: ויאגרה, סיאליס ולוויטרה. חובה להתייעץ עם רופא לפני השימוש
 

הנחיות כלליות

 • יש ליטול את הגלולה לפחות 30-60 דקות לפני שנדרשת השפעתה, וכאשר היא ניטלת עם האוכל יידרש פרק זמן ארוך יותר.
 • ניתן לאכול שעה לאחר נטילת הגלולה ללא חשש מעיכוב פעולתה.
 • אין ליטול יותר מגלולה אחת במהלך יממה.
 • קיימים מינונים מופחתים של סיאליס (2.5 מיליגרם ו- 5 מיליגרם) הניטלים על בסיס יומי ואז יש ליטול את הגלולה מידי יום בערך באותה שעה.
 • הגלולות לשיפור הזקפה אינן מיועדות לשימוש על ידי צעירים מתחת לגיל 18 ועל ידי אנשים אשר אלרגיים לאחד ממרכיבי הגלולה. ישנם מצבים רפואיים נוספים המונעים נטילת גלולה לשיפור הזקפה.
 • לגלולות עלולות להיות תגובות עם תרופות שנוטל אדם כלשהו, ולפיכך הרופא המאשר את נטילת הגלולות חייב להיות מודע לתיק הרפואי שלו.
 • לכול גלולה עלולות להיות תופעות לוואי (במרבית המקרים הן שוליות ותחלופנה עם הזמן) אולם בכול מקרה כזה יש לחדול מנטילה ולהיוועץ ברופא המטפל.
 

סיאליס

סיאליס משווקת בארבעה מינונים, 2.5 מיליגרם, 5 מיליגרם, 10 מיליגרם ו-20 מיליגרם.
התאמת המינון מתבצעת בהתאם למקרה, כאשר בעיקרון שני המינונים הגבוהים מיועדים לאדם הסובל מהפרעות זקפה שאינו מקיים יחסי מין סדירים, אלא מפעם לפעם. השפעת התרופה במשך 36 שעות בימים שהוא עתיד לקיים יחסי מין תאפשר לו פעילות מינית נטולת דאגות. במידת הצורך ניתן ליטול כדור נוסף בחלוף 36 שעות מהנטילה הקודמת.
למינון הגבוה יותר עלולות להתלוות יותר תופעות לוואי מאשר למינון הנמוך של 10 מיליגרם ולכן מומלץ להיוועץ ברופא באשר לאפשרות להתחיל במינון נמוך יותר ולבחון את השפעתו.
המינונים של 2.5 מיליגרם ושל 5 מיליגרם מקובלים לשם טיפול במקרים של אנשים המעוניינים לשפר את איכות הזקפה אשר מקיימים יחסי מין סדירים, או במקרים של 'חרדת ביצוע' (אופיינית לגברים צעירים).
מדובר בכדור הניטל באופן יומי בשעה קבועה ובמרבית המקרים השפעתו ניכרת רק לאחר חמישה ימי נטילה רצופים. מינונים אלו עשויים להתאים גם למקרה שהגבר נוטל תרופות להורדת לחץ דם גבוה (תרופות אלו עלולות לגרום לבעיות זקפה).
במקרים רבים, לאחר תקופת נטילה, ימליץ הרופא על הפחתת מינון, למשל מעבר מנטילת כדור של 5 מיליגרם לנטילת כדור של 2.5 מיליגרם, וייתכן שכעבור תקופה, לאחר שהמטופל השיג שליטה טובה על איכות הזקפה (לרבות בעזרת שינויי באורח החיים), ימליץ על הפסקת השימוש.

אזהרות ותופעות לוואי

 • לסיאליס עלולה להיות תגובה לא רצויה עם אלכוהול, בעיקר כאשר צורכים כמות רבה ממנו (ככלל, צריכת אלכוהול מפחיתה את איכות הזקפה).
 • מיץ אשכוליות מגדיל את ריכוז החומר הפעיל של התרופה בדם (לא רצוי).
 • למעלה מ-1% מהמשתמשים אך פחות מ- 10% מהם יחוו כאבי גב, אף סתום, הסמקה או כאבי ראש. במקרים נדירים יותר תתכן האצת פעימות הלב, תחושת סחרחורת, הזעה ועוד.
 • במקרים מסוימים התרופה יכולה להפחית את פריון הגבר מאחר שעלולה להשפיע על ייצור הזרע.
 

ויאגרה

ויאגרה, שהיא הוותיקה מבין התרופות לשיפור הזקפה, משווקת בשלושה מינונים, 25 מיליגרם, 50 מיליגרם ו- 100 מיליגרם. לכול מינון כזה יש גם חלופה נטולת סוכר.
התאמת המינון מתבצעת בהתאם למקרה. נוטלים את הגלולה כשעה לפני הפעילות המינית המתוכננת והשפעתה אורכת עד כ- 8 שעות. היא מתאימה בעיקר לאדם הסובל מהפרעות זקפה שאינו מקיים יחסי מין סדירים, אלא מפעם לפעם.

אזהרות ותופעות לוואי

 • לוויאגרה עלולה להיות תגובה לא רצויה עם אלכוהול, בעיקר כאשר צורכים כמות רבה ממנו (ככלל, צריכת אלכוהול מפחיתה את איכות הזקפה).
 • מיץ אשכוליות מגדיל את ריכוז החומר הפעיל של התרופה בדם (לא רצוי).
 • ייתכן שהלוקים בבעיות לב וזרימת דם, או בעיות בתפקוד הכבד, או בעיות כלייה לא יוכלו ליטול גלולה זו.
 • לפחות 10% מהמשתמשים יחוו כאבי ראש ולמעלה מ-1% מהם אך פחות מ- 10% יחוו אף סתום, בעיות בעיניים (כולל בייצור הדמעות), עיוורון צבעים, תחושת סחרחורת, הסמקה או הפרעות עיכול.
 

לויטרה

לויטרה משווקת בשלושה מינונים, 5 מיליגרם, 10 מיליגרם ו- 20 מיליגרם.
התאמת המינון מתבצעת בהתאם למקרה. נוטלים את הגלולה כשעה לפני הפעילות המינית המתוכננת והשפעתה אורכת עד כ- 8 שעות. היא מתאימה בעיקר לאדם הסובל מהפרעות זקפה שאינו מקיים יחסי מין סדירים, אלא מפעם לפעם.

אזהרות ותופעות לוואי

 • ללויטרה עלולה להיות תגובה לא רצויה עם אלכוהול, בעיקר כאשר צורכים כמות רבה ממנו (ככלל, צריכת אלכוהול מפחיתה את איכות הזקפה).
 • מיץ אשכוליות מגדיל את ריכוז החומר הפעיל של התרופה בדם (לא רצוי).
 • לפחות 10% מהמשתמשים יחוו כאבי ראש ולמעלה מ-1% מהם אך פחות מ- 10% יחוו אף סתום, תחושת סחרחורת, הסמקה או בעיות עיכול.
 

שפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת מתרחשת כאשר גבר מגיע לאורגזמה (אביונה) מוקדם מהעיתוי שהוא רוצה. התופעה מהווה בעיה רק אם הדבר מטריד את בני הזוג.
במרבית המקרים שפיכה מוקדמת נובעת מריגוש יתר. ריגוש שכזה יכול לנבוע ממספר גורמים:
 • מפגש מיני עם בת זוג חדשה.
 • לא קוימו יחסי מין במשך תקופה מסוימת.
 • רגישות יתר של מערכת העצבים המקומית בפין.
 
שפיכה מוקדמת יכולה גם להיקשר לחרדת ביצוע, לדיכאון, לבעיות בין בני זוג וללחץ.
סקסולוג עשוי לסייע בפתרון הבעיה, לרבות על ידי הקניית שיטות להשהיית האורגזמה, עם או בלי עזרת בת הזוג.

מה ניתן לעשות?

זקפה שנייה- לאחר שאירעה שפיכה מוקדמת והושגה זקפה נוספת, האורגזמה הבאה תתרחש רק לאחר הרבה יותר זמן. ייתכן שלשם השגת זקפה נוספת תידרש השהיית זמן ואף עלייה בדרגת הגירוי, כי עם עליית הגיל יחלוף יותר זמן עד להשגת זקפה שנייה.
קרם השהייה - שימוש בקרם אשר בעקבות מריחתו על הפין מושגת הקהיית התחושה, למשל אמלה. הקרמים הללו נמכרים ללא מרשם בבתי המרקחת. יש למרוח את הקרם כשעה לפני הפעילות המינית ולשים עליו ניילון נצמד שיוסר לאחר כשעה. לחילופין ניתן לנסות להשתמש בקונדום.
לחיצה – אחד מבני הזוג יכול ללחוץ על נקודה מסוימת בבסיס הפין (מאחור, מתחת לשק האשכים) כדי למנוע את התרחשות האורגזמה. ניתן לתרגל את השיטה גם אגב אוננות.
תרופות - תרופות נוגדות דיכאון מסוימות עשויות להאט הגעה לאורגזמה. מדובר בתרופות הנמנות על משפחת SSRIs והשימוש בהן יומלץ רק כאשר שיטות אחרות כשלו.
פסיכותרפיה (כולל שימוש בשירותי סקסולוג) – הטיפול עשוי לסייע על ידי הקניית שיטות להשגת רוגע בעת קיום מגע מיני או בעזרת חקר הבעיות בזוגיות.