20 פברואר 2020 כ"ה שבט תש"פ
מעודכן לתאריך  23.09.2009  באדיבות ה 

התקרחות - מידע רפואי

Hair loss
מעודכן לתאריך  23.09.2009  באדיבות ה 

טיפול בהתקרחות

אם נשירת השיער נגרמת כתוצאה מזיהום או ממחלה כמו אנמיה, הטיפול בגורם ימנע את המשכה. בחלק מהמקרים, כמו לאחר טיפול בסרטן, השיער יכול לצמוח מחדש.

התקרחות גברית

קיימות שתי תרופות יעילות לטיפול בהתקרחות גברית:
  • פינסטריד (Finasteride)
  • מינוקסידיל (Minoxidil)
 

פינסטריד

התרופה פינסטריד לטיפול בהתקרחות גברית משווקת בישראל בשם המסחרי פרופציה (Propecia). היא ניטלת בטבליות ומחייבת מרשם רופא. התרופה מונעת מההורמון טסטוסטרון (Testosterone) להפוך להורמון די-הידרו-טסטוסטרון (Dihydrotestosterone – DHT).
די-הידרו-טסטוסטרון גורם לזקיקי השיער להתכווץ. לכן מניעה של הייצור שלו מאפשרת לזקיקי השיער לחזור לגודלם התקין.
על-פי המחקרים, אצל כשני שליש מהגברים הנוטלים פינסטריד יש צמיחת שיער מסוימת. אצל השליש הנותר אין צמיחה מחודשת של השיער, אולם אצל רובם נשירת השיער נפסקת. בדרך כלל מושגת תוצאה כלשהי רק כעבור לפחות ארבעה חודשים של טיפול.
על פי רוב השיער חוזר לנשור עם הפסקת הטיפול. בדרך כלל אין לתרופה תופעות לוואי, אך מטופל אחד מתוך כל 50 יחווה ירידה בחשק המיני.

מינוקסידיל

החומר מינוקסידיל קיים בתכשירים לשימוש חיצוני שיש למרוח על הקרקפת מידי יום. ניתן לרכוש אותם ללא מרשם רופא.
קיימים בארץ מספר תכשירי מינוקסידיל, בהם אלופקסי (Alopexy), הרגיין (Hairgaine), הייר-טריט (Hair-treat) ומינוקסי (Minoxi).
לא ידוע במדויק כיצד פועלת התרופה מינוקסידיל, אך עובדה שהיא מאטה את תהליך ההתקרחות בערך אצל מחצית מהגברים המשתמשים בה, ואף אצל כ-15% מהם השיער ישוב לצמוח.
כשליש מהגברים המשתמשים במינוקסידיל לא יחושו שינוי בנשירת השיער שלהם.
כמו בטיפול בפינסטריד, גם לטיפול במינוקסידיל לא תהיה השפעתה ניכרת אלא לאחר שימוש בן לפחות 4 חודשים. גם במקרה דנן תהליך ההתקרחות יתחדש בדרך כלל עם הפסקת הטיפול. תופעות לוואי אינן נפוצות.

התקרחות נשית

התרופה היחידה לטיפול בנשירת שיער אצל נשים היא מינוקסידיל. זו עשויה לעזור לשיער לצמוח אצל 20-25% מהנשים המשתמשות בה. אצל רובן היא תאט או תעצור את נשירת השיער.
טיפולים נוספים:
  • חבישת פאות.
  • השתלת שיער (העברת שיער מצידי ואחורי הראש).
  • ניתוח פלסטי (כמו Scalp reduction, שבו האזור הקרח מוסר, וחלק שבו יש שיער נמתח קדימה).
 

קרחת אזורית (Alopecia areata)

לא קיים טיפול יעיל באופן מוחלט להתקרחות אזורית. בכ-8 מכל 10 מקרים השיער צומח מחדש ללא טיפול לאחר כשנה. לכן מומלץ להתאזר בסבלנות ולקוות לטוב, במיוחד אם יש למטופל רק מספר אזורים קטנים של התקרחות.
כאשר יש צורך בטיפול, הוא מניב תוצאות משתנות.

זריקות סטרואידים

טיפול בזריקות המכילות סטרואידים יעיל במיוחד למקרים שבהם יש אזורי התקרחות קטנים.
בטיפול זה מזריקים אחת לכמה חודשים תמיסה המכילה סטרואידים לאזורי ההתקרחות בעור. הסטרואידים מונעים ממערכת החיסון לתקוף את זקיקי השיער, ובכך מעוררים את השיער לצמוח מחדש באזורים הללו. תוצאות תיראנה בחלוף כ-4 שבועות מהטיפול.
כאשר מפסיקים את הטיפול נשירת השיער עלולה לחזור.

מתן סטרואידים בתכשירים חיצוניים ובטבליות

ניתן להשתמש בסטרואידים המצויים בתכשירים חיצוניים (קרמים ומשחות) אולם לא ברור אם הם יעילים לטווח הארוך. קיימות עדויות ספורות לכך שהם גורמים לצמיחה מחודשת של השיער.
טבליות סטרואידים מהוות טיפול אפשרי גם כן, אולם ברוב המקרים ההתקרחות חוזרת עם הפסקת הטיפול. בנוסף, שימוש ממושך עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות, כמו סוכרת ויתר לחץ דם. תופעות לוואי נוספות יכולות להתבטא בגירוד וצמיחת שיער באזורים אחרים.

מינוקסידיל

מריחה של תכשירי מינוקסידיל על הקרקפת יכולה לעורר צמיחה מחודשת של שיער לאחר 2-3 חודשים של טיפול, עם תוצאות ניכרות יותר לאחר כשנה.
לא מומלץ להשתמש בתכשירי מינוקסידיל מתחת לגיל 16.

טיפול המשפיע על מערכת החיסון (Immunotherapy)

הטיפול היעיל ביותר למקרים של קרחת אזורית, שיש בה איבוד שיער ניכר או מוחלט, הוא כזה המשפיע על מערכת החיסון.
בטיפול זה מורחים חומר בשם דיפנציפרון (Diphencyprone – DPCP) על אזור קטן של עור קרח. חוזרים על הטיפול אחת לשבוע, ובכל פעם מעלים את כמות החומר. בסופו של דבר גורם החומר לתגובה אלרגית והעור מפתח פריחה קלה. אצל מטופלים רבים מתחיל השיער לצמוח מחדש לאחר כ-12 שבועות.
הטיפול בדיפנציפרון עלול לגרום לתגובה אלרגית קשה של העור. מסיבה זו הגדלת כמות החומר הנמרח על העור הקרח נעשית באופן הדרגתי ומבוקר.
תופעות לוואי פחות נפוצות של הטיפול הן פריחה וכתמי צבע בעור (Vitiligo). במקרים רבים אם מפסיקים את הטיפול השיער נושר שוב, ולכן יש להמשיך את הטיפול.

קרם דיתרנול (Dithranol)

קרם דיתרנול קיים בארץ בשם המסחרי דיתרו-קרם (Dithrocream). יש למרוח אותו בתדירות יומית על פני הקרקפת, ולאחר מכן לשטוף אותו.
אף קרם זה גורם לתגובה של העור, שלאחריה, בחלק מהמקרים יש צמיחה מחודשת של שיער. הוא אינו יעיל כמו טיפול בדיפנציפרון.
הטיפול עלול לגרום לגירוד ולקשקשת של העור, ועלול להכתים את העור והשיער.

טיפול באור אולטרא-סגול

בטיפול באור אולטרא-סגול מתבצעים תחת פיקוח רפואי 2-3 טיפולים כול שבוע. במהלך טיפולים אלו חושפים את העור לקרני אולטרא-סגול מסוג UVA) A). עלול להיות שתחלוף כשנה של טיפול עד שתיראינה תוצאות.
מידת התגובה לטיפול משתנה ממטופל למטופל ולעיתים חלה חזרה למצב הקודם על אף הטיפול.
תופעות הלוואי כוללות בחילה, כתמי צבע ועליה בסיכון לסרטן העור. לכן בדרך כלל זהו אינו טיפול מומלץ.

קעקועים

ניתן לקעקע גבות (כאשר זה האזור הפגוע) אצל מקעקע מיומן. בדרך כלל מתקבלות תוצאות טובות.

פאות

פאות סינתטיות

אלו הן פאות זולות המיוצרות מחומר אקרילי. ניתן להשתמש בהן במשך 6-9 חודשים וקל יותר לטפל בהן יחסית לפאות טבעיות, מפני שאין צורך לעצב אותן.
יחד עם זאת הן עלולות לגרום לתחושת חום ולגירוד, ויש להחליף אותן בתדירות גבוהה יותר בהשוואה לפאות טבעיות.

פאות טבעיות

יש המעדיפים את המראה והתחושה של פאות משיער טבעי, למרות שהן יקרות יותר. ניתן להשתמש בפאות טבעיות במשך 3-4 שנים, אולם קשה יותר לתחזק אותן מפני שיש צורך לעצב אותן אצל ספר ולנקות אותן באופן מקצועי.

טיפולים משלימים

קיימים טיפולים משלימים להתקרחות, כמו ארומתרפיה (Aromatherapy), אקופונקטורה (Acupuncture) ועיסויים, אולם יעילותם טרם הוכחה מדעית.