26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.10.2014 

שיתוק מוחין - מידע רפואי

Cerebral Palsy
מעודכן לתאריך  12.10.2014 

סימפטומים של שיתוק מוחין

הסימפטומים של שיתוק מוחין מופיעים בדרך כלל בשלוש השנים הראשונות לחיי הילד. חשד עלול לעלות כאשר מבחינים בעיכוב בהשגת אבני דרך התפתחותיות דוגמת זחילה, הליכה או דיבור.
לילדים הלוקים בשיתוק מוחין יכולה להיות בעיה בטונוס השרירים (היכולת לכווץ או להרפות שרירים לפי הצורך). הבעיה יכולה להתבטא בשני אופנים:
  • טונוס מוגבר (היפרטוניה, Hypertonia) - טונוס מוגבר יכול לגרום לילד להיות נוקשה או קפוא.
  • טונוס ירוד (היפוטוניה, Hypotonia) - טונוס ירוד יכול לגרום לילד להיות חלש או נפול.
 
בחלק מהמקרים, במהלך החודשיים - שלושה הראשונים לחיי הילד הוא יהיה היפוטוני ולאחר מכן תתפתח היפרטוניה. כמו כן, ילדים הלוקים בשיתוק מוחין נוטים להעדיף צד אחד של גופם על פני הצד השני, מה שיכול לגרום לתנוחה לא רגילה.
חומרת ואופי הסימפטומים משתנים מאוד מילד לילד. חלק מהילדים סובלים רק מקשיי הליכה קלים בעוד שאחרים מוגבלים באופן הרבה יותר משמעותי.

סימפטומים לפי הסיווג של שיתוק מוחין

מקובל לסווג את שיתוק המוחין לחמישה סוגים ולכול סוג הסימפטומים האופייניים.

סימפטומים של שיתוק מוחין עוויתי של חצי גוף (לאורך)

אצל ילדים הלוקים בשיתוק מוחין עוויתי של חצי גוף יכולה להיות נוקשות של חצי גוף ימני או שמאלי. בדרך כלל הנוקשות תהיה מוגבלת ליד או לזרוע אחת, אולם לפעמים גם הרגל תיפגע. בנוסף, יכולה להתפתח עקמת של עמוד השדרה ואף ייתכנו בעיות בדיבור. חלק מהילדים בעלי שיתוק מוחין עוויתי בחצי גוף סובלים גם מפירכוסים. במרבית המקרים האינטליגנציה של הילד לא תושפע מהמצב.

סימפטומים של שיתוק מוחין עוויתי דו-צדדי של הרגליים

בסוג זה של שיתוק מוחין הילד סובל מנוקשות של שתי הרגליים, דבר שעלול לגרום לקושי בהליכה. ייתכן שיידרשו לו עזרי הליכה דוגמת סד רגל או הליכון. במרבית המקרים מיומנויות התקשורת והאינטליגנציה הן תקינות.

סימפטומים של שיתוק מוחין אטקסי

במקרה של שיתוק מוחין אטקסי נפגעים שיווי המשקל וראיית העומק. ראית עומק היא היכולת להחליט היכן החפצים ממוקמים ביחס למתבונן. הילד עלול להיות מגושם ובעל קואורדינציה (יכולת תיאום תנועות) ירודה והוא עלול להתקשות בביצוע פעילויות הדורשות תנועה עדינה, כגון כתיבה או רכיסת שרוכי הנעליים.
בנוסף ייתכן שהילדים יסבלו מרעד בלתי נשלט בידיים, בעיקר בעת ניסיון להושיט יד לחפץ כלשהו. במרבית המקרים מיומנויות התקשורת והאינטליגנציה הן תקינות.

סימפטומים של שיתוק מוחין דיסקינטי

במקרה של שיתוק מוחין דיסקינטי מופיעים לסרוגין טונוס מוגבר וטונוס ירוד של השרירים. התוצאה היא תנועות פתאומיות ובלתי נשלטות של הגוף ופעמים רבות קושי בשמירה על היציבה. בשל הקושי לשלוט על שרירי הלשון ומיתרי הקול יושפע הדיבור וייתכנו בעיות באכילה ובריור. במרבית המקרים האינטליגנציה של הילד לא תושפע מהמצב.

סימפטומים של שיתוק מוחין עוויתי של ארבע הגפיים

מדובר בצורה הקשה ביותר של שיתוק מוחין אשר נגרמת כתוצאה מנזק נרחב למוח. הלוקים בצורה זו של המחלה יסבלו מנוקשות חמורה של הגפיים וייתכן שלא יהיו מסוגלים ללכת. שרירי הצוואר עלולים להיות רפויים מאוד ולגרום לקושי בהחזקת הראש באופן יציב. קיים קושי בדיבור וייתכנו קשיי למידה בינוניים עד קשים. במקרים רבים יתלוו לשיתוק מוחין עוויתי של ארבע הגפיים פרכוסים תדירים.