18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.10.2014 

שיתוק מוחין - מידע רפואי

Cerebral Palsy
מעודכן לתאריך  12.10.2014 

גורמים לשיתוק מוחין

הגורם לשיתוק מוחין הוא התפתחות בלתי תקינה או נזק לאזור במוח המכונה המוח הגדול (צרברום, Cerebrum) שאחראי על בקרת התנועה, היינו הפעלת השרירים. כיוון שהמוח הגדול אחראי גם על מיומנויות התקשורת, זיכרון, יכולת למידה, ראייה ושמיעה, הרי הפגיעה בו עלולה לגרום גם לקשיי למידה ותקשורת וכן לבעיות ראיה ושמיעה.

כיצד מתרחש הנזק למח?

בעבר סברו ששיתוק מוחין נגרם עקב מחסור זמני באספקת החמצן למוח היילוד (אספיקציה, Asphyxia) במהלך לידה קשה או מסובכת. מחקר רחב היקף שנערך בשנות ה-80 של המאה ה-20 הראה שמחסור באספקת החמצן למח גורם רק ל- 5-10% ממקרי שיתוק המוחין ואילו מרבית המקרים נגרמים בשל בעיות במוח שהתפתחו טרם הלידה.
בשעה שמוח האדם הבוגר מסוגל להשתקם מנזק חמור למדי, הרי מוחם של פעוטות, בעיקר בששת החודשים הראשונים להתפתחותו, הינו פגיע מאוד וכל נזק המתרחש בשלב זה עלול להיות בעל השלכות חמורות וארוכות טווח.
הרופאים סבורים שבעיקר שלוש בעיות העלולות להתרחש טרם הלידה משפיעות על התפתחות שיתוק מוחין.

1. פגיעה בחומר הלבן מסביב לחדרי המוח (Periventricular Leukomalacia, PVL)

אזור המוח הגדול מכיל סיבי עצב מרובים העטופים בחומר לבן שנקרא מיאלין, אשר מגן עליהם ומשפר את ההולכה העצבית. לחומר הלבן תפקיד בהובלת אותות עצביים מהתאי העצב האפורים החושבים שבמוח, לשאר חלקי הגוף, לרבות אל השרירים.
הסברה היא שהנזק למוח העובר נגרם עקב ירידה באספקת הדם ולפיכך החמצן למוח. בעיה זו פוגעת בתאי המוח המכילים את החומר הלבן ולפגיעה יש השלכות חמורות בהמשך.
PVL עלול להיגרם בעקבות :
  • זיהום אימהי דוגמת אדמת (Measles)
  • לחץ דם אימהי נמוך מאוד
  • לידה מוקדמת, לפני השבוע ה- 32 להריון.
  • שימוש בקוקאין על ידי האם במהלך ההריון
 

2. התפתחות לא תקינה של המוח

המוח מתפתח בעיקר ב-20 השבועות הראשונים של ההריון ובמהלכם הוא פגיע במיוחד. כל דבר שעלול לשבש את ההתפתחות התקינה של המוח יכול להוביל לבעיות בדרכי העברת המידע מהמוח אל השרירים ולגרום לשיתוק מוחין.
התפתחות המח עלולה להיות מושפעת לרעה ממספר גורמים:
  • מוטציות - שינויים בגנים (החומר התורשתי) האחראיים על התפתחות המוח.
  • זיהומים - למשל הרפס, טוקסופלזמוזיס (זיהום טפילי) ו-CMV (וירוס ה-Cytomegalovirus ממשפחת ההרפס שרוב האנשים מתחסנים נגדו באופן טבעי)
  • פגיעה בראש העובר.
 

3. דימום תוך מוחי

דימום תוך מוחי עלול להיות מסוכן מכיוון שתוצאתו היא אי אספקת דם תקינה למוח ועקב כך מות חלק מתאי המוח, ובנוסף הדם המצטבר במוח עלול לגרום לנזק לרקמות המוח.
דימום תוך מוחי נצפה במקרים רבים אצל עוברים שנולדו טרם זמנם אם כי ייתכן שיתרחש גם בעקבות שבץ אצל העובר. גורמים המעלים סיכון להתרחשות שבץ הם:
  • חולשה או אי תקינות של כלי דם של העובר, או של השלייה.
  • לחץ דם אימהי גבוה.
  • זיהום בו לקתה האם במהלך ההריון, ובפרט זיהום דלקתי באגן.
 

נזק במהלך הלידה או לאחריה

חלק קטן ממקרי שיתוק המוחין נגרמים בשל נזק למוח היילוד שמתרחש בעת הלידה או לאחריה. הנזק יכול להיגרם בעקבות אספקת חמצן לקויה למוח היילוד בעת הלידה, או בשל הדבקת היילוד בזיהום מוחי דוגמת מנינגיטיס (דלקת קרום המוח), או בשל רמת סוכר נמוכה במיוחד בדמו של היילוד, או עקב פגיעת ראש חמורה, או שבץ.
הנזק מתרחש בחודשים הראשונים לחייו של התינוק, לפני שמוחו מפתח עמידות ויכולת תיקון של נזקים מתונים.