18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.10.2014 

שיתוק מוחין - מידע רפואי

Cerebral Palsy
מעודכן לתאריך  12.10.2014 

סיבוכים של שיתוק מוחין

אך כי הבעיות המוחיות הגורמות לשיתוק מוחין אינן מחמירות עם השנים, עדיין עלולות לצוץ במהלך השנים בעיות גופניות ונפשיות.

בעיות גופניות

מבוגרים רבים הלוקים בשיתוק מוחין יפתחו בעיות גופניות דוגמת דלקת פרקים ניוונית ותשישות גופנית. הבעיות הגופניות נובעות מכך שאי תקינות השרירים והשלד גורמת לעומס יתר על מערכות הגוף ולהוצאת יותר אנרגיה לשם ביצוע מטלות שוטפות.
העומס על מערכות הגוף שמתפתח בעקבות שיתוק מוחין עלול לגרום במקרים רבים להזדקנות מוקדמת (באזור גיל ארבעים) של מערכות הגוף, לרבות הלב וכלי הדם.
פיזיותרפיה קבועה ואף שימוש בציוד עזר דוגמת כיסא גלגלים או הליכון עשויים לסייע. בנוסף, אנשים הלוקים בשיתוק מוחין צריכים להימנע מפעילויות שיש בהן להעמיס עומס יתר על הגוף, לרבות עישון, שתיה מופרזת של אלכוהול ואכילת מזון שומני.

דיכאון

ההתמודדות היומיומית עם שיתוק מוחין מצריכה משאבים נפשיים רבים ומבוגרים רבים הלוקים במחלה נתונים לסיכון מוגבר ללקות בדיכאון .
מחקרים הראו שטיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive behavioral therapy , CBT ) עוזר לאנשים להילחם בדיכאון ולהתמודד טוב יותר עם מצבם, וכך אף יצירת קשרים עם אנשים נוספים הלוקים בשיתוק מוחין.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס על הרעיון שמה שאנחנו מרגישים נובע ממה שאנחנו חושבים על מצבים. אנשים שמאמנים את עצמם לחשוב שונה בעזרת שיטות הרפיה וחשיבה חיובית מגיבים אחרת למצבם, ומדווחים על ירידה ברמות הכאב, הלחץ והדיכאון.