20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.10.2014  באדיבות ה 

סרטן השחלות - מידע רפואי

Ovarian Cancer
מעודכן לתאריך  22.10.2014  באדיבות ה 

גורמים של סרטן השחלות

טרם נמצא גורם יחיד שאחראי להתפתחות סרטן השחלות אולם זוהו מספר גורמים העלולים להגביר את הסיכון ללקות במחלה. מה שברור הוא שבמהלך התפתחות סרטן השחלות משתנים תאים בשחלות והם גדלים ומתחלקים בצורה בלתי תקינה.

לידה, הנקה, גלולות למניעת הריון, טיפולי פוריות

על בסיס בחינה סטטיסטית נמצא:
  • נשים שמעולם לא ילדו נמצאות בסיכון קצת גבוה יותר ללקות בסרטן השחלות מנשים שילדו.
  • נשים שילדו שני ילדים ויותר נמצאות בסיכון נמוך מזה של נשים שילדו ילד אחד בלבד.
  • הנקה מקטינה את הסיכון ללקות במחלה.
  • קבלת המחזור החודשי בגיל צעיר והפסקת המחזור בגיל מאוחר מגדילים את הסיכון למחלה.
  • נטילת גלולות למניעת הריון מקטינה את הסיכון ללקות בסרטן השחלות.
  • קיימים מחקרים המצביעים על העלאת הסיכון כתוצאה מטיפולי פוריות הגורמים להבשלה מרובה של ביציות. ממצאים אלו אינם חד משמעיים ועדויות חדשות מצביעות על כך שיתכן שהגברת הסיכון נובעת מעצם בעיית הפוריות ולא מהטיפול.
 
הסיבה האפשרית לכול הממצאים הללו היא העובדה שכול אימת שמבשילה ביצית ומשתחררת מהשחלה לחצוצרה, פתח פני השחלה זקוק ל'תיקון' הכרוך בגדילת תאים חדשים. כול אירוע שכזה מגדיל את הסיכון לגדילת תאים לא תקינים ולעומת זאת צמצום מספר האירועים של חריגת ביצית מפחית את הסיכון.

גורמים תורשתיים (גנטיים)

בישראל, כשליש ממקרי סרטן השחלה קשורים לפגם גנטי מולד בגנים BRCA1 ו- BRCA2, בעוד שבעולם המערבי רק כ-1 מכל 10 מקרים נגרם עקב פגם גנטי. הקבוצות הבאות נחשבות כקבוצות סיכון להתפתחות סרטן השחלות:
  • נשים ממוצא אשכנזי או עיראקי, שסרטן השחלות אובחן אצל קרובת משפחה אחת מדרגה ראשונה (אם, אחות, בת).
  • נשים שסרטן השחלות אובחן אצל שתי בנות משפחה מדרגה ראשונה.
  • נשים שסרטן שד אובחן אצל קרובת משפחה אחת מדרגה ראשונה, וסרטן שחלות אצל קרובת משפחה אחרת מדרגה ראשונה.
  • נשים שסרטן המעי הגס אובחן אצל שלושה קרובי משפחה (אחד או אחת מהם מתחת לגיל 50), וסרטן השחלות אובחן אצל קרובת משפחה אחרת.
 
ניתן לבצע בדיקת נשאות גנטית לאיתור שני הפגמים הגנטיים הנזכרים ובהתאם לתוצאות לשקול צעדים מניעתיים שיכולים לכלול כריתת שחלות. המשמעות של צעד זה הוא אובדן יכולת הפריון ולכן אמצעי זה מתאים בעיקר לנשים שסיימו את פרק הלידה בחייהן.
כמו כן ניתן לבצע בדיקת סריקה לגלוי מוקדם הכוללת אולטרה סאונד וגינלי ובדיקת דם ל- CA-125 (זהו חלבון שרמה גבוהה שלו בדם עלולה להצביע על בעיה רפואית בתפקוד השחלות). בדיקת הסריקה מבוצעת במטרה להביא לאבחון מוקדם של סרטן השחלות, אך טרם הוכח שבדיקות אלו אכן יעילות.

גיל

הסיכון עולה עם הגיל, בפרט לאחר הפסקת הווסת. בעולם המערבי מרבית המקרים של המחלה מתגלים בקרב נשים שחצו את גיל 50.

טיפולים הורמונאליים בגיל המעבר

טיפול הורמונלי חלופי שמכיל אסטרוגן בלבד מעלה במעט את הסיכון ללקות בסרטן השחלות, אך ורק בתקופת הטיפול. בחלוף 5 שנים מתום הטיפול יורד הסיכון לרמה של נשים שלא קיבלו מעולם טיפול הורמונלי חליפי.

אנדומטריוזיס

מדובר במצב המאופיין על ידי גדילה של רקמת רירית הרחם מחוץ לרחם עצמו (בחלל הבטן, במעי, בשחלות, או באברים סמוכים אחרים). נשים שלוקות באנדומטריוזיס נמצאות בסיכון מעט גבוה יותר ללקות בסרטן השחלות.

עודף משקל ותזונה לא מאוזנת

עודף משקל מגדיל את הסיכון ללקות במחלה וכך גם תזונה שכוללת הרבה שומן מהחי ומעט פירות וירקות.