26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

סרטן אשכים - מידע רפואי

Testicular Cancer
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

גורמים של סרטן האשכים

טרם נמצאו גורמים ישירים לסרטן האשכים. יחד עם זאת קיימים מחקרים לפיהם יתכנו גורמים שמגדילים את הסיכון ללקות במחלה.

אשך טמיר

האשכים של עוברים ממין זכר מתפתחים בחלל הבטן שלהם במהלך השהות ברחם ולאחר הלידה נודדים לשק האשכים. אצל מרבית הבנים נדידת האשכים לשק האשכים תתרחש סמוך ללידה, או במהלך שנת החיים הראשונה. אצל חלק מהבנים האשכים אינם יורדים למקומם ותופעה זו מכונה אשכים טמירים ('גבוהים'). בדרך כלל, יש צורך בניתוח על מנת להוריד את האשכים למקומם.
קיימים מחקרים שמצביעים על קשר אפשרי בין הצורך בניתוח להורדת אשכים טמירים והתפתחות סרטן האשכים. במידה שהניתוח מתבצע לפני גיל 13 הסיכון ללקות בסרטן האשכים הוא כפול בהשוואה לסיכון בכלל האוכלוסייה. ניתוח לאחר גיל 13 מעלה את הסיכון עד כדי פי 5.

סרטן אשכים חוזר

לגברים שלקו בסרטן האשכים באחד מהאשכים יש סיכון ללקות בסרטן האשכים באשך השני בשיעור גבוה פי 12 מאשר לכלל האוכלוסייה. לפיכך גם אם האדם החלים כליל חשוב שיבצע מעקב שוטף.

גיל ומוצא

סרטן האשכים שכיח בעיקר בקרב גברים צעירים וגברים בגילאי העמידה. כ- 85% מהמקרים יהיו בקרב גברים בגילאים 15-49. סרטן האשכים שכיח יותר בקרב גברים לבנים, ובפרט אצל גברים ממוצא אירופאי.

היסטוריה משפחתית (תורשה)

קרוב משפחה מדרגה ראשונה אשר לקה בסרטן אשכים מעלה את הסיכון של שאר הגברים במשפחה. כאשר האב לקה בסרטן אשכים הסיכון של הבנים עולה פי 4-6 בהשוואה למקרה שאין היסטוריה משפחתית של סרטן אשכים. אם האח לקה בסרטן אשכים הסיכון של שאר האחים עולה פי 8-10. בשנת 2009 זוהו שני גנים (KITLG, SPRY4) שמדענים חושדים שמוטציה (שיבוש) בהם עלולה להוביל לסרטן האשכים.

הפרעות הורמונליות הנובעות משימוש בכימיקלים

שימוש בחומרי הדברה או בכימיקלים, לרבות כאלו המצויים לעיתים בלק לציפורניים (דיבוטיל-פתאלאט) מעלה את הסיכון ללקות בסרטן האשכים. במרבית מדינות המערב נאסר השימוש בחומרים כאלו אולם לעיתים הם דולפים ל'שרשרת המזון'.

גובה

מחקרים מראים שלגברים בגובה נמוך מ- 1.70 מטר סיכון מופחת ללקות בסרטן אשכים, והסיכון עולה עם הגובה. למשל לגברים בגובה 1.90-1.94 סיכון כפול מאשר לגברים בגובה ממוצע. מדענים סבורים שהדבר קשור לתזונה עתירת קלוריות בגיל התבגרות שמיוחסת יותר לנערים גבוהים.

בעיות פוריות

קיימים מחקרים לפיהם גברים הלוקים בבעיות פוריות (לרבות ספירת זרע נמוכה או תנועתיות ירודה של הזרע) הם בעלי סיכון מוגבר (פי 3) ללקות בסרטן האשכים.

עישון

מחקרים מצביעים על כך שמעשנים כבדים (20 סיגריות ביום או יותר) לאורך זמן (12 שנים ויותר), או מעשני 10 סיגריות ביום במשך 24 שנים, מכפילים את הסיכון ללקות בסרטן האשכים.

איידס

חולי איידס נתונים בסיכון מוגבר ללקות בסרטן האשכים.