29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  02.11.2014  באדיבות ה 

קשקשים - מידע רפואי

Dandruff
מעודכן לתאריך  02.11.2014  באדיבות ה 

מבוא לקשקשים

קשקשים המופיעים על גבי הקרקפת או השיער הוא מצב נפוץ למדי שנובע מבעיה בעור. מדובר בהצטברות של 'פתיתים' יבשים לבנים או אפורים המורכבים מתאי עור מתים. ניתן להבחין בקשקשים כאשר הם נושרים על גבי הכתפיים ולתופעה עלולה להתלוות תחושת יובש או גרד בעור הקרקפת. הופעת קשקשים אינו מצב מסכן בריאות אלא בעיקר מצב מביך ולא נעים. הופעת הקשקשים יכולה להיות שולית עד 'כבדה'.

סיבות אפשריות

תאי עור מתים משתחררים כול הזמן מפני העור בעקבות יצירה של תאי עור חדשים. במרבית המקרים תהליך זה הוא הדרגתי ואנו לא מבחינים בו, אולם כאשר התהליך מואץ ניתן להבחין במצבורי התאים המתים שאנו מכנים קשקשים.
לא תמיד ברורה הסיבה לכך ובין הסיבות הנפוצות ניתן למנות דלקת עורית מסוג סבוריאה (מכונה גם סבו-פסוריאזיס) שגורמת לעור להיות שמנוני.
סיבות אחרות שאינן אחראיות ישירות למצב אך עלולות להחמירו:
  • שימוש יתר במוצרים לעיצוב השיער.
  • עקה נפשית.
  • חפיפה תכופה מידי או נדירה מידי.
 

דלקת עורית מסוג סבוריאה

כאשר הופעת הקשקשים נובעת כתוצאה ממחלת העור דלקת עורית מסוג סבוריאה ייתכנו סימפטומים נוספים לרבות גרד בעור. אזורי העור המושפעים כוללים בדרך כלל את הקרקפת, הפנים, בתוך ומסביב לאוזן, החלק העליון של החזה והכתפיים, קפלי עור דוגמת בתי שחי, מפשעה ופנים הירך.
על גבי העור באזורים אלו יכולים להופיע ממצבורים קטנים של 'טלאים' ורדרדים ועד לקליפה עורית עבה ומפושטת. במקרים מסוימים בקליפה הזו תהפוך לדלקתית ואז האזור יהיה אדמומי, כואב ומפריש נוזל מוגלתי. מקרים חמורים של קליפה עורית מתה על הקרקפת עלולה להוביל לנשירת שיער אולם כאשר אין הצטלקות השיער יגדל מחדש.

הטיפול בקשקשים

הטיפול העיקרי הוא שימוש בשמפו לשיער נוגד קשקשים. ישנם מספר סוגים מסחריים הנמכרים בבתי המרקחת ובמרכולים, חלקם מיועדים לשימוש יומי וחלקם לשימוש פחות תדיר. כול שמפו עובד בשיטה שונה ולכן כאשר שמפו מסוג אחד אינו יעיל ניתן לנסות אחר.
אם לאחר מספר שבועות (שבועיים) הטיפול בעזרת שמפו אינו מסייע, או כאשר עור הקרקפת מגרד מאד מומלץ לפנות לרופא עור. ייתכן שטיפול בעזרת שמפו המהווה תרופת מרשם, או מחזור טיפול קצר הכולל תחליב סטרואידי, יפתרו את הבעיה.
הרופא יבחן את עור הקרקפת כדי לשלול אפשרות של דלקת עורית מסוג סבוריאה או מחלת עור המכונה פסוריאזיס אם יאבחן שמדובר באחת מהמחלות הללו יתאים טיפול הולם. כאשר הרופא חושד שמדובר בנגע פטרייתי ייתכן שימליץ על נטילת דוגמית עור שתישלח למעבדה לשם אבחון והתאמת טיפול.
במרבית המקרים בעיית הקשקשים תיפתר בעזרת שימוש בשמפו או טיפול אחר אולם פעמים רבות היא תשוב לאחר ההקלה ויידרש טיפול חוזר. במקרים מסוימים יומלץ על שימוש קבוע בשמפו מונע קשקשים.

מי פגיע יותר

יותר גברים מאשר נשים חווים תופעת קשקשים. מדובר במצב נפוץ מאד ומעריכים שכמחצית מהאנשים ילקו בו בנקודת זמן כלשהי. מרבית המצבים מתרחשים לאחר גיל ההתבגרות ובתחילת שנות העשרים. הופעת הקשקשים יכולה להמשך לסירוגין עד לגיל העמידה.