26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  02.11.2014  באדיבות ה 

קשקשים - מידע רפואי

Dandruff
מעודכן לתאריך  02.11.2014  באדיבות ה 

הטיפול בקשקשים

במקרה של הופעת קשקשים שאינה 'כבדה' במיוחד הרי ניתן להיפטר מהם בקלות יחסית בעזרת:
  1. שימוש יומי בשמפו עדין. ישנם סוגים מסחריים לשימוש יומי המיועדים להיפטרות מקשקשים ואלו המכילים את שמן עץ התה עשויים להיות מאד יעילים.
  2. יש להימנע מגרוד הראש, גם בעת החפיפה. בעת חפיפה יש לעסות בעדינות את עור הקרקפת.
  3. הימנעו משימוש במוצרי עיצוב שיער דוגמת תרסיס מקבע, ג'ל או מוס עד שתופעת הקשקשים תחלוף.
  4. שהייה בשמש עשויה לסייע בהפחתת תופעת הקשקשים. טרם השהייה בשמש יש להקפיד על מריחת קרם הגנה מתאים על גבי העור שייחשף לשמש.
 

שמפו טיפולי נוגד קשקשים

כאשר תופעת הקשקשים מחמירה מומלץ לנסות להשתמש בשמפו טיפולי נוגד קשקשים. מדובר בסוגים הנמכרים בבתי המרקחת ובמרכולים.
חומרים מסוימים הכלולים בהרכב השמפו עשויים לסייע:
  • אבץ פירתיון (zinc pyrithione) - פועל על ידי חיסול הפטרייה שעלולה לגרום לתופעה.
  • חומצה סליצילית - מסייעת לריכוך והסרת תאי עור מתים מהקרקפת. אם חשים יובש לאחר שימוש בתכשיר כזה ניתן להשתמש בקונדישנר.
  • סלניום סולפיד - מאט התחדשות תאי עור ומחסל את הפטרייה שעלולה לגרום לתופעה.
  • קטוקונזול - מחסל את הפטרייה שעלולה לגרום לתופעה.
  • פחם פעיל - מאט היווצרות של תאי עור מתים.
 
לא כול שמפו מתאים לכול אחד. למשל שמפו המכיל סלניום סולפיד אינו מתאים לבעלי שיער בהיר או שיער צבוע מאחר שעלול לפגוע בגוון השיער.
סוגים מסוימים לא יומלצו לנשים בהריון או מניקות. אזהרות מתאימות צריכות להופיע על גבי אריזת המוצר וראוי לעיין בהן. בכול מקרה של אי וודאות מומלץ להיוועץ ברוקח או ברופא הנשים.
במרבית המקרים השימוש בשמפו יתבצע על בסיס יומי או אחת ליומיים. יוצאים מהכלל הם סוגי השמפו שמכילים קטוקונזול ובהם יש להשתמש רק פעמיים בשבוע. עם הפחתת הקשקשים כדאי להשתמש בשמפו הטיפולי רק פעמיים-שלוש בשבוע.
יש לעסות בעדינות את עור הקרקפת והשיער עם השמפו הטיפולי ולהניח לו לבוא במגע עם העור לפחות 5 דקות.
אם השמפו אינו יעיל או מאבד מיעילותו כדאי לנסות סוג אחר. אם לאחר כשבועיים של שימוש השמפו אינו מועיל מומלץ לפנות לרופא עור.

דלקת עור מסוג סבוריאה

גם במקרה של סבוריאה, בו מופיעים סימפטומים של קשקשים או קליפה עורית באזורים נוספים של עור הגוף, השימוש בשמפו כמתואר לעיל עשוי לסייע להפחתת הסימפטומים.
ייתכן שרופא העור ימליץ על שימוש בקרם או תחליב המכיל קטוקונזול, וכאשר מופיעה התפרצות של הסימפטומים או תופעת גרד יומלץ על טיפול קצר מועד בעזרת קרם או תחליב סטרואידי (קורטיקוסטרואיד לטיפול מקומי). השימוש בתכשירים אלו לאורך זמן אינו מומלץ בשל הסיכון להתהוות עור דק, אולם ניתן לעשות בהם שימוש מבוקר לסירוגין.
בנוסף מומלץ להימנע משימוש במוצרים המכילים אלכוהול (בושם או אפטרשייב), להקפיד על לבישת בגדים נושמים ומאווררים שימנעו החמרת הגירוי ולהקפיד על גילוח זקן או שפם (גברים).
במקרים חמורים ייתכן שיומלץ על שימוש בתרופת מרשם נגד פטרייתית לנטילה דרך הפה, למשל טרבינאפין המשווקת תחת השם המסחרי למיסיל. הגרסה למריחה עורית של תרופה זו אינה מצריכה מרשם רופא.
בכול מקרה, כדאי לנסות להתחקות אחר הסיבות להופעת הדלקת, כי אם מצליחים לאתרן ניתן למנוע ביתר יעילות את הישנות הסימפטומים.

טיפולים אחרים

ישנם דיווחים על כך ששימוש בשמפו המכיל שמן חוחובה עשוי לסייע. אין לכך כול חיזוק מדעי.
ישנם דיווחים על כך ששימוש במלחי ים המלח עשוי לסייע. אין לכך כול חיזוק מדעי. מדובר בשטיפת האזור הנגוע מידי ערב ובוקר במים חמימים בהם הומס המלח ולאחר מכן שטיפה במי ברז קרים. ייתכן שבסיום כול טיפול כזה יידרש שימוש בקרם לחות טיפולי.
מתבצעים בעולם מגוון ניסויים קליניים הנוגעים לטיפול בקשקשים ובדלקת עור מסוג סבוריאה. ניתן להתעדכן בנושא בפורטל הבריאות של הממשלה הבריטית >> (יפתח בדפדפן נפרד)