02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

ויטיליגו (בהקת) - מידע רפואי

Vitiligo
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לויטליגו

ויטיליגו הוא מצב מתמשך של התהוות כתמים בהירים על העור בשל מחסור במלנין. מלנין הוא צבען (פיגמנט) כהה המופרש מתאי עור המכונים מלנוציטים, שמקנה לעור צבע כהה אשר מגן עליו מקרינת השמש.
הכתמים יכולים להופיע בכול מקום, אך במרבית המקרים יופיעו באזורים החשופים לקרינת השמש, דוגמת פנים, צוואר וידיים. כמות הכתמים משתנה מאדם לאדם ובשעה שחלק מהלוקים במצב יחוו רק מספר כתמים קטנים, אחרים יחוו כתמים גדולים על שטחי עור נרחבים. לא ידועה דרך לניבוי כמות ושטח הכתמים, ובמרבית המקרים הכתמים יישארו לתמיד. ויטיליגו עלולה לגרום לשינוי צבע העין או לאבדן חלקי של השמיעה.

סיבות אפשריות

המחסור במלנין באזורי עור מסוימים גורם להופעת הכתמים. לא ברור לחלוטין מה גורם למחסור במלנין אולם התופעה נקשרה לבעיה במערכת החיסון ובקצות העצבים שבעור.
היסטוריה משפחתית של ויטיליגו, או של מחלות אוטואימוניות אחרות (דוגמת פעילות יתר של בלוטת התריס), בהן מערכת החיסון תוקפת בשוגג תאים מסוימים בגוף, מעלה את הסיכון ללקות במחלה. ויטיליגו אינה נגרמת בשל זיהום כלשהו ולא ניתן להידבק בה באמצעות מגע עם הלוקה במחלה.

אבחון

המחלה יכולה להיות מאובחנת על ידי רופא המשפחה או על ידי רופא עור. לעיתים הרופא יבחן את העור בעזרת נורה המקרינה קרניים אולטרה-סגוליות כדי לשלול מצבים רפואיים אחרים. ייתכן שהרופא ימליץ על ביצוע בדיקת דם לשם בחינת התפקוד של בלוטת התריס (תירואיד).

הטיפול בוויטיליגו

במרבית המקרים הכתמים הבהירים שנוצרו על העור לא ייעלמו, אך ישנן דרכים לשפר את מראה העור. כאשר הכתמים קטנים ניתן להסתייע בקרם קוסמטי או במייקאפ ייעודי שיטשטש אותם. ככלל, טיפול המשלב קרני אור ותרופות נותן את התוצאות המיטביות. במקרים מסוימים הטיפול יביא לשחזור זמני של המלנין בעור. נעיר כי הטיפול אינו מסוגל לעצור את התפשטות הכתמים, אם וכאשר זו מתרחשת.
בעקבות המחסור במלנין העור נעשה רגיש יותר לקרינת השמש ועל כן יש הכרח להשתמש במסנני קרינה חזקים או בכיסוי. השוני במראה העור, בפרט כאשר מדובר באזורים חשופים נרחבים וכאשר מדובר בגיל צעיר, עלול להוביל לבעיות בביטחון העצמי. כדאי להסתייע במקרים אלו בייעוץ פסיכולוגי.

מי פגיע יותר

אף כי המחלה יכולה להתבטא בכול גיל הרי אצל כמחצית מהלוקים בה היא תבוא לידי ביטוי בטרם ימלאו להם 20 שנים. היא נפוצה במידה שווה בקרב גברים ונשים ואף בקרב כול בני העדות השונות.