26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

ויטיליגו (בהקת) - מידע רפואי

Vitiligo
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

הטיפול בוויטיליגו

הטיפול בוויטיליגו נועד להיטיב את מראה העור. במקרים רבים ההשפעה של הטיפולים השונים אינה תמידית ואף אין בהם כדי לעצור את התפשטות הכתמים, כאשר זו מתרחשת.
הקו הראשון של הטיפול כולל בדרך כלל הנחיות להימנעות מנזקי קרינת השמש, קרמים להסוואת הכתמים וטיפול בעזרת מריחה מקומית על העור של משחות (או קרמים) המכילות קורטיקוסטרואידים. שעה שמדובר בכתם קטן, או שעור המטופל הנו בהיר מאד מטבעו, ייתכן שלא יידרש טיפול נוסף.
טיפולים אלו יכולים להינתן על ידי רופא המשפחה אולם בהחלט ייתכן שרופא המשפחה יעדיף להפנותכם להתייעצות עם רופא עור.
מומלץ לפנות לרופא עור בכול מקרה של אישה בהריון, או ילדים, או פגיעה של המחלה בפנים, או כתמים המשתרעים על פני יותר מ- 10% משטח העור, או כאשר המטופל אינו יכול להשתמש במשחות או קרמים המכילים קורטיקוסטרואידים, או כאשר שימוש באלו לא היה יעיל וכן במקרה של ויטיליגו סגמנטלי.

הגנה מנזקי קרינת השמש

כאשר לוקים בוויטיליגו יש להיזהר מאד מחשיפה לשמש וחשוב להגן על העור. כיוון שלא נוצר מלנין באזורי הכתמים הבהירים, הרי אין לגוף הגנה מנזקי הקרינה האולטרה-סגולה של השמש. לפיכך מומלץ להשתמש במסנן קרינה (קרם) בעל דרגת הגנה גבוהה, היינו 30 SPF או בעל ערך גבוה יותר.
אי השיזוף גם יפחית את ההבדל במראה שבין כתמי העור הבהירים ובין שאר העור.

ויטמין D

מאחר שהפחתת החשיפה לשמש עלולה להוביל לחוסר בוויטמין D אשר חשוב לבריאות העצמות והשיניים, יש להשלים את דרישות הגוף לוויטמין D בעזרת תזונה הכוללת דגים דוגמת סלמון, או בעזרת תוספי תזונה.

קרמים ומייקאפ להסוואת כתמי העור

מדובר בקרמים המכילים צבענים בגוון העור ובמקרים רבים הם עמידים למים. קרמים ייעודיים אלו יחזיקו מעמד היטב עד 4 ימים על מרבית שטחי הגוף ואילו על הפנים 12-18 שעות. חלק מהקרמים מכילים גם מסנן קרינה (חשוב).
לעיתים ניתן להסתייע במייקאפ ייעודי היוצר מראה אחיד של העור, דוגמת זה של חברת קריולן (סדרת דרמה קולור).

משחות (או קרמים) קורטיקוסטרואידיות

משחות (או קרמים) אלו המכילות חומרים סטרואידים הן תרופת מרשם שמיועדת למריחה מקומית על העור. אמנם אין להן התוויה טיפולית לגבי ויטיליגו, אולם כיוון שידוע שהשימוש בהן עשוי לעצור לעיתים את התפשטות הכתמים ואף לשחזר (לפחות חלקית) את המראה התקין של העור, אזי באפשרותו של הרופא לרשום אותן.
ניתן לרשום עבור מבוגרים טיפול בעזרת משחה (או קרם) קורטיקוסטרואידית במקרים הבאים:
 • ויטילגו שאינו סגמנטלי המשתרע על פחות מ- 10% משטח עור הגוף.
 • המטופל מבקש טיפול שאינו מסתכם בהגנה מקרינת השמש או קרם הסוואה.
 • הטיפול אינו מיועד לפנים.
 • המטופל אינו אישה בהריון.
 • הובהרו למטופל (על ידי הרופא) הסיכונים ותופעות הלוואי של התרופה, והוא הבין אותם והסכים להשתמש בתרופה.
 
משחה נוטה להיות יותר שומנית מאשר קרם. השימוש בקרם יועדף כאשר מדובר בכתמים המופיעים באזורי מפרקים, למשל בצד הפנימי של המרפקים. במרבית המקרים יומלץ על מריחת המשחה או הקרם אחת ליום.
לאחר חודש של טיפול נדרשת פגישת מעקב אצל הרופא, כדי לבחון את מידת ההטבה. במקרה של הופעת תופעות לוואי יש לפנות לרופא בהקדם וככול הנראה יופסק השימוש במשחות (או קרמים) קורטיקוסטרואידיות.
תופעות הלוואי יכולות לכלול:
 • פספוס או קווקוו על גבי העור
 • התהוות עור דק
 • הופעת מראה של כלי הדם על העור
 • שיעור יתר
 • דלקת עורית
 • פצעי אקנה
 
לאחר חודש נוסף של טיפול, בהנחה שלא התפתחו תופעות לוואי, תיבדק שוב מידת ההטבה ובהתאם לכך ייבחן המשך הטיפול. גם אם יוחלט על המשך הטיפול בעזרת קורטיקוסטרואידים יש לעשות הפסקת שימוש בתרופה למשך שבועיים, לאחר כול תקופת שימוש בת שלושה שבועות.
צילום של הכתמים במהלך תקופת הטיפול בעזרת קורטיקוסטרואידים עשוי לסייע בקביעת מידת ההטבה.

תרופות נוספות למריחה מקומית על העור

במקרים מסוימים רופא העור יכול לשקול מתן תרופות שמדכאות את מערכת החיסון, ממשפחת מעכבי קלצינוירין, לשם עצירת ההרס של המלנוציטים. מדובר למשל במשחה טקרולימוס (שם מסחרי: פרוטופיק). אף כי אין להן התוויה לגבי ויטיליגו עדיין יכול הרופא לרשמן, הן עבור ילדים והן עבור מבוגרים.
לתרופות הללו יש תופעות לוואי שעלולות לכלול:
 • תחושת צריבה או כאב (מקומית).
 • הגברת רגישות העור לקרינת השמש.
 • אדמומיות בפנים ועור מגורה בעת לגימת אלכוהול.
 

טיפול באור (פוטותרפיה)

הטיפול בעזרת קרני אור באורך גל מוגדר, במטרה להשיג פיגמנטציה מחודשת באזורים הפגועים, יכול להתבצע הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים. בדרך כלל הטיפול יתבצע כאשר הטיפולים המקומיים בעזרת משחות לא הועילו, הוויטיליגו מפושטת ושיש למחלה השפעה משמעותית על איכות החיים של הלוקה בה. העדויות הרפואיות שנצברו עד כה מראות ששילוב של טיפול באור עם טיפולים אחרים עשוי להיות יעיל.
במהלך הטיפול באור נחשף העור לקרינה אולטרה-סגולית (UVA ) שנפלטת ממנורה מיוחדת. טרם תחילת הטיפול יש ליטול כדורי פסורלן שמגבירים את רגישות העור לאור. הטיפול מכונה PUVA שהוא קיצור של פסורלן וקרני UVA.
כיוון שהטיפול באור עלול להגביר את הסיכון ללקות בסרטן העור עקב החשיפה המוגברת לקרני UVA, יש לדון ביתרונות ובחסרונות של הטיפול עם הרופא המטפל.
 

טיפול בעזרת מכשיר MultiClear

מדובר במכשיר ממוחשב (פיתוח ישראלי), הפולט באופן ממוקד אל האזור הפגוע קרני אור באורכי גל של 295-315nm (קרינת UVB). אורכי גל אלו מיועדים לטיפול בחולי ויטיליגו. ניסויים קליניים הראו שקרינת UVB באמצעות המכשיר יעילה בכול הנוגע להשגת פיגמנטציה מחודשת באזורי עור פגועים ומניבה תוצאות מהר יותר מטיפולי PUVA.
המכשיר אושר לטיפול בוויטיליגו הן על ידי ה- FDA (רשות התרופות האמריקאית) והן על ידי ה- CE (הרשות האירופאית). החיסרון העיקרי של הטיפול הוא עלותו.

שתלי עור

השתלת שתלי עור באזורים הנגועים הוא הליך ניתוחי שבמהלכו מסירים עור בריא ממקום כלשהו בגוף (נסתר) ומשתילים אותו במקום הפגוע. ניתן לשקול השתלת עור אצל מבוגרים באזורים המשפיעים באופן מהותי על ההופעה. השתלת עור אינה הליך נפוץ והיא מלווה בסיכון של הצטלקות האזור.
תנאים מקדימים להשתלת עור:
 • לא הופיעו כתמים חדשים ב- 12 החודשים האחרונים.
 • מצבם של הכתמים הקיימים לא הורע ב- 12 החודשים האחרונים.
 • המחלה לא נגרמה בשל נזק לעור דוגמת כוויית שמש חמורה.
 

הבהרת העור

הליך של הבהרת העור יכול להישקל במקרים של ויטיליגו אצל מבוגרים, אשר מפושט על פני יותר מ- 50% משטח העור. במהלך הבהרת העור נמרחת משחה מבהירה על פני שטחי העור הבריאים במטרה להשיג גוון דומה לזה של כתמי העור הבהירים. המשחה היא תרופה המבוססת על החומר הידרוקינון ויש להמשיך למרחה כול העת, כדי למנוע פיגמנטציה מחודשת באזורי העור הבריא שהובהרו.
השימוש בהידרוקינון יכול לגרום לתופעות לוואי הכוללות אדמומיות, גרד ותחושת עקצוץ.
הבהרת העור מותירה את העור ללא הגנה מקרינת השמש. במקרה של פיגמנטציה מחודשת (עקב הפסקת השימוש בהידרוקינון) ייתכן שצבע העור יהיה שונה מזה שהיה טרם הטיפול.
 

טיפולים משלימים

נטען לגבי טיפולים מסוימים השאובים מהרפואה המשלימה שהם עשויים להקל על תופעות הוויטיליגו או אף למנען. עדיין אין לכך כול ביסוס מדעי. נטען למשל ששימוש בג'ינקו בילובה עשוי להועיל לאנשים הלוקים בוויטיליגו שאינו סגמנטלי.