11 אוגוסט 2022 י"ד אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  23.11.2014  באדיבות ה 

פזילה - מידע רפואי

Squint
מעודכן לתאריך  23.11.2014  באדיבות ה 

מהי פזילה?

פזילה היא מצב בו כול עין מביטה לכיוון שונה. בהחלט ייתכן שעין אחת מביטה קדימה בעוד שהשנייה לצד, כלפי מעלה או מטה. הכינוי הרפואי למצב הוא סטרביסמוס (Strabismus).
פזילה עלולה לגרום לראייה מעורפלת, ראייה כפולה או לעין עצלה (אמבליופיה, מצב בו המוח מתחיל להתעלם ממסרים הבאים מהעין הפוזלת).
פזילה הוא מצב נפוץ למדי המופיע אצל 1 מכול 20 ילדים, שבדרך כלל מתפתח לפני גיל 5 אולם הוא יכול להופיע גם אוחר יותר.
עד גיל 3 חודשים מרבית הילדים יפזלו לעיתים, כחלק טבעי מהתפתחות הראייה. אם הילד ממשיך לפזול לאחר גיל זה מומלץ לפנות לייעוץ רפואי אצל רופא הילדים או אצל רופא עיניים. מרבית מצבי הפזילה מאותרים במהלך בדיקות התפתחות הילד השגרתיות.

סיבות אפשריות לפזילה

לא בכול מקרה ברורה הסיבה. חלק מהילדים נולדים עם פזילה (פזילה מולדת), ואצל אחרים המצב יתפתח מאוחר יותר (פזילה נרכשת). פזילה נרכשת נגרמת פעמים רבות בשל כך שהעין מנסה להתגבר על בעיה בראיה, דוגמת קוצר ראיה או רוחק ראיה.
פזילה המלווה בראיה כפולה עלולה להיגרם גם בשל גידולים או ציסטות במוח, למשל בבלוטת האצטרובל (בלוטה במוח המפרישה הורמונים) וטיפול בבעיה זו יפתור גם את בעיית הפזילה.

הטיפול בפזילה

במרבית המקרים טיפול מוקדם הוא תנאי להצלחתו. הטיפול יכול לכלול הרכבת משקפיים ותרגילי עיניים. במקרה של עין עצלה ייתכן שיומלץ על חבישת רטייה על אחת העיניים כדי לשפר את תפקוד השנייה (העין העצלה).
כאשר טיפולים אלו אינם מצליחים לשפר את המצב יומלץ על ניתוח שבמהלכו מטפלים בשרירים המפקחים על תנועת העין. לעיתים יידרש יותר מניתוח אחד. סיבוכים הנובעים מניתוח זה הנם נדירים. ההחלמה המליאה מהניתוח אורכת מספר שבועות, ובמהלך תקופה זו הילד עלול לחוש לעיתים תחושת כאב או גרד בעין, או אף לחוות ראייה כפולה.
פזילה שתוקנה בילדות עלולה להופיע שוב מאוחר יותר. במקרה זה יש לפנות בהקדם לרופא עיניים.