24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.12.2014  באדיבות ה 

ראייה כפולה - מידע רפואי

(Double vision (Diplopia
מעודכן לתאריך  01.12.2014  באדיבות ה 

מבוא לראייה כפולה

ראייה כפולה, המכונה בעגה הרפואית דיפלופיה, היא מצב בו האדם רואה לעיתים או כול הזמן תמונה כפולה של אותו עצם עליו הוא מביט. התמונה הכפולה יכולה להופיע אחת מעל השנייה, אחת בצד השנייה או במעורב.
ראייה כפולה יכולה להיות תופעה חולפת וחוזרת או מתמשכת. הסיבות לראייה כפולה וכך אף הטיפול בתופעה תלויים בשאלה אם היא נובעת מעין אחת או משתיהן. הטיפול יכול לכלול שימוש במשקפיים מיוחדים, תרגילי עיניים או ניתוח להסרת קטרקט (כאשר זו הסיבה לראייה כפולה).
כדאי לפנות לרופא עיניים מיד כשחווים ראייה כפולה, לפחות כדי לשלול מצבים רפואיים חמורים שעלולים לגרום לראייה כפולה.
כאשר חווים ראייה כפולה יש להימנע מנהיגה או מהפעלת מכשור הדורש ראייה תקינה.

סיבות אפשריות

כול עין יוצרת תמונה משלה, מעט שונה מזו שיוצרת העין השנייה, בשל מיקומן השונה במרחב. יחד עם זאת בסופו של דבר אנו רואים רק תמונה אחת, מאחר שהמוח מעבד ומאחד את התמונות המתקבלות משתי העיניים לתמונה אחת.
כאשר נפגעת הפעילות של שרירי העין או שהם נחלשים, הם אינם שולטים כראוי על העיניים והדבר עלול להוביל לראייה כפולה. ראייה כפולה יכולה לנבוע מסיבות נוספות, לרבות פזילה או נזק עצבי. לעיתים נדירות הראיה הכפולה עלולה לנבוע כתוצאה מציסטה בבלוטת האצטרובל שבמוח או מגידול (במקרים אלו האדם יחווה פעמים רבות גם כאבי ראש), והטיפול באלו יפתור גם את בעיית הראייה הכפולה.

ראייה כפולה בעין אחת בלבד

התופעה מכונה ראייה כפולה מונוקולארית. במקרה זה כאשר העין הפגועה מכוסה תתקבל תמונה תקינה בעזרת העין השנייה. במרבית המקרים של ראייה כפולה בעין אחת בלבד התמונה תהייה משובשת אך במעט.

ראייה כפולה בשתי העיניים

התופעה מכונה ראייה כפולה בינוקולארית. במקרה זה העיניים מתקשות לפעול מתוך תיאום. כאשר עין אחת תהיה מכוסה, בדרך כלל התמונה המתקבלת תהייה תקינה.

ראייה כפולה פיזיולוגית

ראייה כפולה פיזיולוגית מוגדרת כאשר עצמים מסוימים שנמצאים מאחורי העצם עליו אתם מתמקדים, מופיעים כפולים. במקרים רבים המוח מעבד את התמונה כך שלא תחושו כלל בכפילות. לעיתים תלונות של ילדים על ראייה כפולה נובעים מראייה כפולה פיזיולוגית.