01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  19.11.2020  באדיבות ה 

כוויות שמש - מידע רפואי

Sunburn
מעודכן לתאריך  19.11.2020  באדיבות ה 

מבוא לכוויות שמש

כוויית שמש היא נזק לעור שנגרם עקב חשיפה לקרינה האולטרה-סגולה (Ultraviolet – UV) בקרני השמש. חשיפה מוגזמת לקרני אולטרה-סגול גורמת לחימום יתר של העור וליצירת כווייה מקומית, שמאופיינת באודם וכאב. בשלב מאוחר יותר, בהתאם לחומרת המצב, תתכסה הכוויה בשלפוחיות, ובסיום תהליך ההחלמה יתקלף העור ותחתיו תופיע שכבת עור חדשה.
כאשר העור חשוף לקרינת השמש, נגרם ייצור מוגבר של הפיגמנט מלנין (Melanin). מלנין מסייע בהגנת העור מפני הקרניים האולטרה-סגולות, ובאמצעותו מראה העור הופך כהה ושזוף. בעוד שמלנין מונע שריפה מהירה של העור החשוף לשמש, הוא אינו מסוגל למנוע את נזקי הקרינה, כגון האצת תהליך ההזדקנות והתפתחות סרטן עור.

מי נמצא בסיכון לכוויית שמש?

עור בהיר מכיל פחות מלנין, ולכן בעלי עור בהיר או ג'ינג'ים יהיו פחות מוגנים מפני קרינה אולטרה-סגולה. ככל שהעור כהה יותר, כך עולה בו רמת המלנין, ולכן בעיקרון, בעלי עור כהה יהיו בסיכון פחות לכוויית שמש.

מתי נגרמת כוויית שמש?

כוויות שמש נגרמות בכל חשיפה בלתי מבוקרת ומוגזמת לקרני השמש. השמש מסוכנת לא רק כשחם בחוץ. גם בפעילות כמו סקי מתרחשת חשיפה מוגברת לשמש. חשוב להסביר שהשלג הלבן מחזיר ביתר שאת את קרני השמש, ולכן סכנת הכווייה דווקא עולה בזמן פעילות חורפית זו.

מדוע קרני האולטרה-סגול גורמות לנזק?

קרני האולטרה-סגול גורמות לשינויים בשכבות הפנימיות והחיצוניות של העור.
  • הקרינה גורמת לירידה בגמישות העור, מאיצה את תהליך הזדקנות העור, ומזרזת הופעת כתמים וקמטים בעור.
  • חשיפה מוגזמת לקרני השמש גורמת לשינויים מבניים בשכבות העמוקות של העור. שינויים אלו מגבירים את הסיכון ללקות בסרטן העור.