18 אוגוסט 2018 ז' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  29.12.2014  באדיבות ה 

דלקת עפעפיים - מידע רפואי

Blepharitis
מעודכן לתאריך  29.12.2014  באדיבות ה 

הגורמים לדלקת עפעפיים

דלקת עפעפיים היא מצב בו קצות העפעפיים (השוליים, האזור הגובל בריסים) הופכים לדלקתיים, דבר שמתבטא באדמומיות ובנפיחות. בדרך כלל הדלקת מופיעה בעקבות זיהום הנגרם על ידי החיידק סטפילוקוקוס או כסיבוך של מחלת עור.
ישנם שני סוגים עיקריים של דלקת עפעפיים:
  • דלקת עפעפיים קדמית - כאשר הדלקת מופיעה על העור שמסביב לשוליים של העפעף (ליד הריסים).
  • דלקת עפעפיים אחורית - הדלקת משפיעה על הבלוטות אשר מפרישות חומר שומני לעין ששומר על הלחלוחיות בהן. בלוטות אלו מצויות בקצה הפנימי של העפעף (ליד האף).
 
חלק מהלוקים בדלקת יחוו את שני הסוגים בו זמנית.

דלקת עפעפיים קדמית

בדרך כלל דלקת מסוג זה מופיעה בעקבות זיהום הנגרם על ידי החיידק סטפילוקוקוס או כסיבוך של מחלת עור המכונה דלקת עורית מסוג סבוריאה.
  • החיידק סטפילוקוקוס שוכן על העור מבלי להזיק, אולם אצל אנשים מסוימים הוא גורם מסיבה לא ברורה לדלקת עפעפיים.
  • דלקת עורית מסוג סבוריאה היא מצב בו העור נהייה שמנוני, או שמתפתחים אזורי קשקשת שומניים, ולעיתים הדבר גורם לגירוי העפעף. סבוריאה מביאה פעמים רבות להופעת דלקת עפעפיים קדמית ואחורית יחד.
 
דלקת עפעפיים קדמית נקשרה גם לדמודקס, שהוא חרק טפילי זעיר (קרדית) הגדל ליד או בתוך זקיקי שערות של יונקים, ובפרט על ריסים. בדרך כלל הטפילים הללו אינם מזיקים אולם אצל אנשים מסוימים יגרמו לדלקת עפעפיים - עקב פגיעה בעפעף או עקב תגובה הנובעת מרגישות לטפיל. סוגים מסוימים של דמודקס נקשרו גם למקרים של דלקת עפעפיים אחורית.

דלקת עפעפיים אחורית

מרבית המקרים של דלקת עפעפיים אחורית נובעים מבעיה בבלוטות המפרישות חומר שומני לעין ששומר על הלחלוחיות בהן. בלוטות אלו מצויות בקצה הפנימי של העפעף (ליד האף). בעיה בבלוטות עלולה להוביל ליצירת והפרשת עודף חומר שומני, או לחילופין לחסימת הבלוטות, דבר שעלול להוביל לעפעפיים מגורים ודלקתיים.
עודף הפרשה של החומר השומני נקשר פעמים רבות לדלקת עורית מסוג סבוריאה, בעוד שחסימה של הבלוטות עלולה לנבוע ממחלת עור מסוג חזזית ורודה שהיא סוג של אקנה. חזזית ורודה היא מחלה מתמשכת (כרונית) נפוצה למדי, אשר משפיעה על עור הפנים - הסימפטום הראשון שלה הוא הופעת אדמומיות בפנים. אצל כמחצית מהלוקים בה מתפתחת בשלב כלשהו דלקת עפעפיים אחורית.