23 מאי 2018 ט' סיון תשע"ח
מעודכן לתאריך  29.12.2014  באדיבות ה 

דלקת עפעפיים - מידע רפואי

Blepharitis
מעודכן לתאריך  29.12.2014  באדיבות ה 

הטיפול בדלקת עפעפיים

דלקת עפעפיים היא מצב כרוני (מתמשך) עם הפוגות בין התפרצות אחת לשנייה של הדלקת. בדרך כלל המחלה אינה ניתנת לריפוי, אולם במרבית המקרים ניתן לשלוט בסימפטומים ואף למנוע התפרצויות על ידי שמירת היגיינה נאותה של העפעפיים.

היגיינה של העפעפיים

חשוב לנקות את העפעפיים מידי יום, בין אם מדובר בתקופה בה מופיעים סימפטומים של הדלקת ובין אם בתקופת הפוגה, ללא תלות בקבלת טיפול תרופתי. היגיינה נאותה תפחית סימפטומים ותמנע התפרצות של הדלקת כשמדובר בתקופת הפוגה.
הנחיות לניקוי העפעף:
 • טבלו רטייה (פד צמר גפן למשל) במים חמימים והניחו על העפעפיים הסגורים למשך 5-10 דקות, במטרה להמיס את השומנים שהצטברו עליהם.
 • בעזרת פד צמר גפן נקי ספוג במים חמימים, עסו בעדינות את העפעפיים הסגורים, לאורכם ולרוחבם, כדי להסיר את כול מה שהצטבר עליהם.
 • נקו בעזרת פד צמר גפן שהורטב במים חמימים המכילים תמיסת ניקוי את העפעפיים. אין לנקות את תוך העפעף אלא רק את החלק החיצוני שלו. באשר לתמיסת ניקוי, ישנן מספר אפשרויות:
  • שימוש בתכשירים מסחריים לניקוי עפעפיים.
  • תמיסה ביתית, שמכינים על ידי ערבוב חצי ליטר מים רתוחים עם טיפה של שמפו תינוקות, או טיפה של שמפו שמן עץ התה. (משתמשים בתמיסה רק לאחר שמוודאים שהיא חמימה ולא למעלה מכך).
  • תמיסה ביתית שמכינים על ידי המסת כפית של אבקת סודה לשתייה (ביקרבונאט) במים רתוחים. (משתמשים בתמיסה רק לאחר שמוודאים שהיא חמימה ולא למעלה מכך).
 
תחילה יש לנקות פעמיים ביום, בוקר וערב, ולאחר מכן (עם הפחתת הסימפטומים) פעם ביום (עדיף בבוקר). כדאי להימנע משימוש באיפור לעיניים (כולל עיפרון עיניים או מסקרה), כי האיפור מחמיר את הסימפטומים. אם בכול זאת בחרתם להשתמש באיפור לפחות וודאו שמדובר בחומרים הנשטפים בקלות.

אנטיביוטיקה לשימוש חיצוני מקומי (מריחה עורית או הזלפת טיפות)

כאשר הסימפטומים אינם פוחתים בעזרת הניקוי, יתכן שיומלץ על שימוש בתכשיר אנטיביוטי - קרם, משחה, או טיפות עיניים. במקרים רבים השימוש בתכשיר יתפרש על 4-6 שבועות.
משחות וקרמים יש לעסות בעדינות בעזרת אצבע נקייה או פד על קצות העפעפיים (הגבול עם הריסים), תחילה מספר פעמים ביום ולאחר ההטבה פעם ביום, בלילה, לאחר ניקוי העפעפיים כפי שתואר לעיל.
אזהרות והמלצות:
 • כדאי להימנע מהרכבת עדשות מגע בעת שימוש בטיפות אנטיביוטיות או אף בעת שימוש במשחה או בקרם, בשל חשש לגירוי העין. קרוב לוודאי שטיפות שאשר לא מכילות חומרים משמרים תגרנה פחות את העין.
 • אם אתם משתמשים ביותר מסוג אחד של טיפות עיניים, מומלץ להמתין לפחות 5 דקות מהזלפת סוג אחד של טיפות בטרם תזליפו סוג אחר.
 • טיפות אנטיביוטיות או משחה אנטיביוטית עלולות לגרום לתחושת צריבה או עקצוץ קלה, אולם זו תחלוף במהרה.
 • אם המשחה גורמת לערפול הראייה אין לנהוג ברכב, או בכלי אחר הדורש ראייה ברורה, או להפעיל ציוד המצריך ראייה ברורה.
 

טבליות אנטיביוטיקה לנטילה דרך הפה

במקרה שהסימפטומים אינם פוחתים בעקבות טיפולים אחרים, ייתכן שיומלץ על נטילת טבליות אנטיביוטיקה, פעם או פעמיים ביום. לעיתים, שהגורם לדלקת הוא חזזית ורודה, נטילת טבליות אנטיביוטיקה יהיה קו הטיפול הראשוני.
מרבית המטופלים מגיבים לטיפול כבר במהלך השבועות הראשונים לנטילת התרופה, אולם ייתכן שיהיה צורך להמשיך בטיפול עד שלשה חודשים. חשוב להמשיך בנטילת הטבליות על פי הוראות הרופא המטפל גם אם חלה הטבה בסימפטומים.
אזהרות והמלצות:
 • חלק מהתרופות האנטיביוטיות לטיפול בדלקת העפעפיים גורמות לרגישות יתר לשמש. לפיכך בעת הנטילה מומלץ שלא להיחשף ארוכות לאור השמש.
 • לחלק מהתרופות עלולה להיות השפעה על העובר (כאשר מדובר על אישה הרה), וכן על פעוטות או ילדים צעירים בשלבי ההתפתחות. לפיכך יש להימנע מנטילת תרופות אלו כאשר מדובר על אישה הרה, מניקה או על ילדים מתחת לגיל 12.
 • כיוון שמדובר במינון נמוך אזי תופעות הלוואי הן נדירות. לעיתים הן כוללות בחילות, שלשולים ואצל נשים דלקות פטרייתיות. מומלץ לנקוט במקרה זה צעדי מנע.
 

טיפול בסימפטומים נוספים

ייתכן שיומלץ על טיפול נוסף בהתאם לגורמים ולסימפטומים.
 • למשל במקרה של סבוריאה או של קשקשים, יומלץ על שימוש בשמפו מונע קשקשים על הקרקפת ועל הגבות.
 • במקרה של תסמונת העין היבשה (המתרחש פעמים רבות יחד עם דלקת עפעפיים) ייתכן שיומלץ על שימוש גם בטיפות עיניים המכילות דמעות מלאכותיות.