15 אוגוסט 2018 ד' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  29.12.2014  באדיבות ה 

דלקת עפעפיים - מידע רפואי

Blepharitis
מעודכן לתאריך  29.12.2014  באדיבות ה 

סיבוכים של דלקת עפעפיים

דלקת עפעפיים עלולה לגרום למספר סיבוכים, אם כי סיבוכים חמורים הנם נדירים.
חלק מהסיבוכים עלולים להשפיע על הראייה. כאשר הבעיה מזוהה ומטופלת מידית הרי הפגיעה בראייה תהיה זמנית בלבד.

תסמונת העין היבשה

מדובר בסיבוך שמתלווה למקרים רבים של דלקת העפעפיים. במקרה של תסמונת העין היבשה, העין לא מפרישה מספיק דמעות, או שהדמעות מתנדפות מהר מידי והעין מתייבשת (מה שמביא לתחושת יובש, כאב או תחושת גרגר בעין), ואז עלולה להתפתח דלקת.
תסמונת העין היבשה עלולה להיגרם על ידי אותן מחלות עור שגורמות לדלקת העפעפיים - דלקת עורית מסוג סבוריאה, או חזזית ורודה שהיא סוג של אקנה. שימוש בטיפות של דמעות מלאכותיות עשוי להועיל ולשפר את המצב.

דלקת הלחמית

מדובר בדלקת בשכבה השקופה שמכסה את החלק הלבן של גלגל העין ואת החלק הפנימי של העפעף. הסימפטומים שלה כוללים אדמומיות בעין, תחושת גורם זר בעין, תחושת צריבה והידבקות עפעפיים בעת היקיצה.
הסיבה יכולה להיות חיידק שבעפעף אשר מזהם את העין. מצב זה אינו חמור ואינו אמור להשפיע על איכות הראייה.
מרבית דלקות הלחמית אינן חמורות ותחלופנה מעצמן ללא טיפול מיוחד בתוך שבוע-שבועיים, אולם אם מדובר בדלקת מציקה במיוחד או מתמשכת, כדאי לפנות לרופא עיניים. גם במקרה של הרכבת עדשות מגע כדאי להיוועץ ברופא עיניים או באופטומטריסט. טיפול בעזרת טיפות אנטיביוטית ירשם רק במקרים של דלקת מתמשכת או דלקות חוזרות ונשנות.

ציסטה בבלוטה המפרישה חומרים שומניים לעין

הבלוטה המפרישה חומרים שומניים לעין, אשר שומרים שהדמעות לא תתנדפנה מהר מידי, מצויה בפינה הפנימית של העין (ליד האף). כאשר יש נפיחות באזור זה הדבר עלול להעיד על התהוות ציסטה. הסיבה להתהוות הציסטה יכולה להיות דלקת בעפעפיים שגובלים בבלוטה. הציסטה אינה גורמת לכאב אלא אם היא הזדהמה. במקרה זה יש לפנות לרופא עיניים כי ייתכן שהמצב מצריך טיפול אנטיביוטי.
הנחת קומפרס חם (פד ספוג במים חמימים או ג'ל ייעודי שמחממים במיקרו) על הציסטה עשוי לעזור בהפחתת הנפיחות, אם כי במקרים רבים הציסטה תיעלם גם ללא טיפול. אם הציסטה לא נעלמת ניתן להסירה בעזרת ניתוח פשוט המתבצע על ידי רופא עיניים תחת הרדמה מקומית.

שעורה

שעורה היא נפיחות כואבת המפרישה מוגלה שמתפתחת בחלק החיצוני של העפעף. שעורה נגרמת על ידי זיהום חיידקי של זקיקי השערה של הריסים - היינו זיהום של בסיס הריסים.
שעורה שאינה חמורה ניתנת לטיפול בעזרת הנחת רטיות (קומפרסים) חמימות של פדים ספוגים במים. אם השעורה מכאיבה או מתמשכת יש לפנות לרופא עיניים. ייתכן שהוא ינקז את תכולת השעורה (את המוגלה) בעזרת מחט זעירה.

נזק לקרנית

מקרים חמורים של דלקת עפעפיים (כאלו שאינם מגיבים לטיפולים) עלולים לגרום לדלקת בלחמית (זו השכבה השקופה שבקדמת העין) ולפגיעה בה.
דלקת אשר פוגעת בפני הקרנית מכונה בעגה הרפואית קרטיטיס. הפגיעה בקרנית עלולה לגרום להצטלקות - וזה מצב מסכן ראייה.
סימפטומים של דלקת בקרנית יכולים לכלול כאב פתאומי בעין, רגישות לאור וירידה באיכות הראייה. כאשר עולה חשד לדלקת בקרנית יש לפנות בהקדם לרופא עיניים.