29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.12.2019 

לוקמיה - מידע רפואי

Leukemia
מעודכן לתאריך  08.12.2019 

מהי לוקמיה?

לוקמיה היא סרטן של תאי מערכת הדם, שבו אחד מהסוגים של תאי הדם מתרבה באופן בלתי תקין. מבחינים בין ארבעה סוגים של לוקמיה בעלי מאפיינים ייחודיים:
 
שלושת הסוגים העיקריים של תאי הדם כוללים:
  • תאי דם אדומים – תאים אלו אחראים על נשיאת והובלת חמצן לכל תאי הגוף באמצעות המוגלובין. התאים האדומים נושאים חמצן מהראות, ומחזירים דו-תחמוצת הפחמן מאברי הגוף אל הראות.
  • תאי דם לבנים – תאים אלו הם חלק ממערכת החיסון, ומסייעים בטיפול בזיהומים ומחלות. שני הסוגים העיקריים המיוצרים במח העצם הם נויטרופילים ולימפוציטים.
  • טסיות דם – הטסיות הן חלק ממערך הקרישה, האחראי על עצירת דימומים.
 
שלושת הסוגים העיקריים של תאי הדם נוצרים במח העצם. זהו חומר ספוגי הממלא את החללים בעצמות. תאי הדם מתפתחים ומבשילים במח העצם. לאחר מכן, הם משוחררים לזרם הדם.
בשלב ההתפתחות הראשוני, טרם בוצע על ידי הגוף הסיווג של תאי הדם לאחד משלושת הסוגים, יכונו תאי הדם הלא מסווגים: תאי אב, או Stem Cells. הרוב המכריע של תאי האב מצוי במח העצם, אך כמויות קטנות נמצאות גם בזרם הדם. ניתן למצאם גם בדם ההיקפי בכמויות קטנות.
תאי האב אחראים ליצירה המחודשת של תאי הדם, ולכן הם בעלי חשיבות רבה, במיוחד בתהליך השתלת מח עצם ובתהליך השתלה של תאי אב, כחלק מהטיפול המוצע ללוקמיה.

איך מתפתח סרטן בתאי הדם?

לוקמיה, או סרטן של תאי הדם, נגרמת כאשר תאי הדם הלבנים מתרבים באופן בלתי מבוקר, ואינם מתפקדים כראוי.
תהליך אחד המאפיין לוקמיה הוא התפתחות בוסר של תאי הדם הלבנים. התפתחות התאים נעצרת בשלב מוקדם, הם אינם מבשילים, ולכן אינם מסוגלים לתפקד כראוי כחלק ממערכת החיסון. בנוסף, חלה התרבות בלתי מבוקרת של תאי הדם הלבנים הצעירים, המכונים בלאסטים.
באופן תקין, בכל רגע נתון ,פחות מ- 5% מהתאים במח העצם הם במצב של בלאסטים. במצב של לוקמיה, אחוז הבלאסטים עולה לכדי 30-100%, ומאחר שתהליך הבשלתם נפגע, נעצרת התפתחותם. ריבוי הבלאסטים פוגע לא רק בתפקוד מערכת החיסון, אלא גם בהתפתחות תאי הדם האדומים והטסיות. במצב זה חלה ירידה במספר הטסיות בדם (מצב המכונה טרומבוציטופניה), וכן פגיעה בתאים האדומים, המתבטאת כאנמיה.