28 ינואר 2021 ט"ו שבט תשפ"א
מעודכן לתאריך  08.12.2019  באדיבות ה 

לוקמיה מיאלואידית כרונית - מידע רפואי

CML, Chronic Myelogenous Leukemia
מעודכן לתאריך  08.12.2019  באדיבות ה 

אבחון של לוקמיה מיאלואידית כרונית

אצל חלק ניכר מהחולים, מתגלה המחלה במקרה, באמצעות בדיקות דם. בלוקמיה מיאלואידית כרונית, בדיקות הדם יצביעו על מספר גבוה באופן חריג של תאי דם לבנים צעירים.
במידה שתוצאות בדיקות הדם יצביעו על חשד ללוקמיה, יהיה צורך לבצע דגימה של מח העצם.

דגימת מח עצם

זוהי הבדיקה האבחנתית החשובה ביותר לגילוי לוקמיה. בהתאם לממצאי דגימת מח העצם, יותאם הטיפול המיטבי למחלה.
בדגימה של מח העצם נלקחת דגימה קטנה מהחלק האחורי של עצם האגן או של עצם החזה, על למנת לחפש אחר תאי דם לבנים בלתי תקינים בבדיקה מיקרוסקופית. סוג הלוקמיה נקבע בהתאם לזיהוי סוג התאים הלבנים שנמצאו כבלתי תקינים.
הבדיקה מבוצעת באמצעות החדרת מחט דרך העור אל תוך העצם, ושאיבת דגימה של מח העצם. במידת הצורך ניתן לקחת ביופסיה (דגימת רקמה) מהעצם עצמה. דגימת מח העצם נעשית בהרדמה מקומית.
הבדיקה עלולה לגרום לתחושת אי נוחות או כאב, שניתנת להקלה באמצעים תרופתיים.

כרומוזום פילדלפיה

מרבית החולים בלוקמיה מיאלואידית כרונית נושאים כרומוזום בלתי תקין, הנקרא כרומוזום פילדלפיה. ניתן לזהות את כרומוזום פילדלפיה באמצעות בדיקות מעבדתיות.
הכרומוזומים הם מולקולת של דנ"א (DNA), שהוא החומר התורשתי אשר נמצא בכל אחד מתאי הגוף. במהלך חלוקת התא, חל איחוי של מקטעי כרומוזומים. כרומוזום פילדלפיה מתקבל עקב שגיאה בתהליך החלוקה, כאשר חלק מכרומוזום 9, הנקרא גן ה- ABL, חובר בשוגג לכרומוזום 22, הנקרא גן ה- BCR. בעקבות התהליך השגוי, מתקבל גן חדש, הנקרא BCR-ABL, הוא כרומוזום פילדלפיה (על שם מקום גילויו לראשונה).
גן זה גורם לייצור של חלבון חדש, אשר גורם להתפתחות תאי דם פגומים במח העצם.
כאמור, למרות שמדובר בכרומוזום, התופעה אינה על רקע גנטי, ואינה תורשתית.

PCR, Polymerase Chain Reaction

בדיקה זו משמשת לאיתור כרומוזום פילדלפיה. הבדיקה מבוצעת בשיטה הנקראת תגובת שרשרת של פולימראז. יתרונה של הבדיקה ברגישותה הגבוהה.
בנוסף לבדיקות אלו, יתכן שיערכו צילום חזה וסריקת CT, במטרה לקבוע האם קיימות בלוטות לימפה נגועות בתאים ממאירים.

צילום חזה

הצילום מבוצע על מנת לברר את מידת התפשטות המחלה, ולאבחן בלוטות לימפה מוגדלות בבית החזה. כמו כן, באמצעות הצילום ניתן לקבוע האם פעילות הלב והראות תקינה.