24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  27.09.2009  באדיבות ה 

לוקמיה של תאים שעירים - מידע רפואי

Hairy Cell Leukemia
מעודכן לתאריך  27.09.2009  באדיבות ה 

טיפול בלוקמיה של תאים שעירים

בשל הקצב האיטי של התקדמות המחלה, בחלק מהמקרים לא יהיה צורך בטיפול באופן מיידי, אלא במעקב בלבד. הטיפול יחל במידה שתחול עליה ברמת התאים הסרטניים, או אם יופיעו סימנים אופייניים למחלה. הטיפול בלוקמיה של תאים שעירים כולל טיפול כימותרפי, טיפול באינטרפרון, וניתוח לכריתת הטחול.
מטרת הטיפול בלוקמיה של תאים שעירים לגרום לנסיגה של המחלה, באופן שהיא אינה פעילה. הקושי בטיפול בלוקמיה של תאים שעירים נובע מכך שלמחלה נטייה לחזור. לכן, גם כאשר קיימת נסיגה, קשה להעריך כמה זמן היא תימשך. הטיפולים המוצעים כיום מאפשרים תקופות ארוכות יחסית של נסיגה במחלה.

כימותרפיה

כימותרפיה הוא שם כולל לטיפול באמצעות תרופות כימיות, המכונות ציטוטוקסיות (ציטו=תא, טוקסי=רעיל). הכימותרפיה כוללת מספר רב של תרכובות כימיות היכולות להגיע לכל חלקי הגוף ומטרתן להרוס תאים סרטניים.
טיפול כימותרפי מקובל בלוקמיה של תאים שעירים ניתן באמצעות התרופה קלאדריבין (כלורודאוקסיאדנוזין-2), הניתנת בעירוי תוך ורידי, או בהזרקה תת עורית, במהלך שבוע ימים. תופעות לוואי שכיחות של טיפול זה כוללות חום גבוה וזיהום המצריך טיפול אנטיביוטי.

אינטרפרון אלפא-2

אינטרפרון הוא חלבון המיוצר בגוף ומסייע למערכת החיסון לטפל בזיהומים. כיום ניתן להפיק את החלבון בתנאי מעבדה.
אינטרפרון אלפא-2 ניתן בזריקה תת עורית, שלוש פעמים בשבוע. במרבית המקרים, החולה לומד להזריק לעצמו את החומר בביתו. הטיפול באינטרפרון עשוי להיות משולב בטיפול כימותרפי.
תופעות הלוואי של אינטרפרון הן דמויות שפעת, וכוללות חום, חולשה, כאב ראש, כאב שרירים וצמרמורת. תופעות הלוואי נחלשות עם הימשכות הטיפול.

ניתוח לכריתת הטחול (Spleenectomy)

כאשר הטחול מוגדל, נגרם פינוי יתר של תאי דם תקינים מהדם, ולכן רמות תאי הדם התקינים, ובכלל זה רמת הטסיות, נפגעת עוד יותר. לפיכך, כריתה של הטחול המוגדל עשויה להקל על סימני המחלה, אולם אינה מרפאה את המחלה.