02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.09.2009  באדיבות ה 

שחמת הכבד - מידע רפואי

Liver Cirrhosis
מעודכן לתאריך  29.09.2009  באדיבות ה 

מבוא לשחמת הכבד

שחמת הכבד (Liver Cirrhosis) היא מחלה שגורמת להצטלקות של הכבד כתוצאה מנזק ארוך ומתמשך לכבד. מדובר במצב חמור של הרס רקמת כבד בריאה, והחלפתה על ידי רקמה צלקתית שחוסמת את זרימת הדם דרך הכבד.
השחמת מתקדמת באיטיות, לאורך שנים, וגורמת לפגיעה הדרגתית בתפקודו התקין של הכבד, עד למצב של אי ספיקת כבד. עם הזמן, לא יהיה מסוגל הכבד להלחם בזיהומים ולגרום לקרישת הדם. כמו כן, תמנע המחלה ממיץ המרה לעבור למעי הדק שם הוא דרוש לעיכול המזון.
הנזק שנגרם על ידי שחמת הכבד הוא קבוע ואינו הפיך.
בשלבים המוקדמים, מאופיינת השחמת על ידי סימפטומים מועטים בלבד, אולם ככל שתפקוד הכבד נפגע, יסבול החולה מחוסר תאבון, בחילה וגרד בעור. בשלבים מתקדמים יותר כוללים הסימפטומים האופייניים צהבת, הקאת דם, צואה שחורה ובצקת ברגליים ובבטן.
שני הגורמים העיקריים להתפתחות שחמת הכבד הם צריכה מופרזת של אלכוהול והדבקה בדלקת כבד נגיפית (הפטיטיס) מסוג C. גורמים שכיחים פחות הם הדבקה בדלקת כבד נגיפית מסוג B, ומחלות כבד תורשתיות (כגון המוכרומטוזיס).
מאחר שהכבד הוא איבר עמיד במיוחד, שמסוגל לבצע את מרבית תפקידיו גם אם רק חלק קטן ממנו מתפקד, הרי חלק ניכר מהחולים בשחמת מסוגלים לקיים שגרת חיים תקינה במשך שנים רבות. סימפטומים וסיבוכים מאוחרים של המחלה מטופלים בדרך כלל הן באמצעים תרופתיים והן באמצעות תזונה מתאימה. יחד עם זאת, ככל שהמחלה מתקדמת והכבד נכנס למצב של אי ספיקה, הפתרון היחיד שמוצע לחולים הוא השתלת כבד.