11 מאי 2021 כ"ט אייר תשפ"א
מעודכן לתאריך  29.09.2009  באדיבות ה 

שחמת הכבד - מידע רפואי

Liver Cirrhosis
מעודכן לתאריך  29.09.2009  באדיבות ה 

גורמים לשחמת הכבד

קיימים גורמים רבים לשחמת הכבד. הגורמים המרכזיים בעולם המערבי הם שתייה מופרזת של אלכוהול והידבקות בנגיף הפטיטיס C. בישראל הגורם המרכזי הוא הפטיטיס C, זאת מאחר שתרבות השתייה פחות מפותחת מאשר בשאר מדינות העולם המערבי. יחד עם זאת, בשנים האחרונות חלה עליה במספר מקרי שחמת הכבד שנגרמו עקב צריכה מופרזת של אלכוהול.

שחמת הנובעת מאלכוהול

צריכה מופרזת של אלכוהול מוגדרת כצריכה של למעלה מ- 21 יחידות אלכוהול בשבוע לגברים, ו- 14 יחידות בשבוע לנשים.
יחידת אלכוהול היא כמות של 10 מיליליטרים (מ"ל, כ- 8 גרם) של אלכוהול נקי. לדוגמה, חצי ליטר (500 מ"ל) בירה בריכוז 5% אלכוהול הוא שווה ערך ל- 2.5 יחידות אלכוהול. כוס יין (250 מ"ל) בריכוז 13% אלכוהול היא שוות ערך ל- 3.25 יחידות אלכוהול. כוסית וודקה (50 מ"ל) בריכוז 40% אלכוהול תהיה שוות ערך ל- 2 יחידות אלכוהול.
כדי לחשב את יחידות האלכוהול שבמשקה, יש לכפול את ריכוז האלכוהול (באחוזים) בנפח (מספר המיליליטרים), ולחלק ב- 1000.
הכבד מפרק רעלנים ורעלים כגון אלכוהול, אולם עודף בצריכת אלכוהול פוגע בתפקודם התקין של תאי הכבד. ככל שצריכת האלכוהול עולה, כך גובר הסיכון לפתח שחמת בכבד. במרבית המקרים, תתפתח שחמת הכבד לאחר כעשר שנות צריכה מופרזת של אלכוהול. יחד עם זאת חלק מהאנשים רגישים יותר לנזקי האלכוהול ויחלו מוקדם יותר בשעה שאחרים לא יפגעו גם לאחר צריכה מופרזת במשך שנים רבות מאד.
נשים רגישות יותר מגברים, ככל הנראה עקב המבנה ומשקל הגוף השונים מזה של גברים.
כמעט כל השותים הכבדים יפתחו את השלבים הראשונים של מחלת כבד תלוית אלכוהול, שידועה גם בשם כבד שומני. מדובר בתופעת לוואי לפירוק האלכוהול על ידי הכבד לפחמן דו חמצני ומים. המחלה חולפת במידה שצריכת האלכוהול המופרזת פוסקת.
20-30% מהאנשים שימשיכו לשתות בכבדות יפתחו דלקת כבד (הפטיטיס) תלוית אלכוהול. משמעות הדבר היא שהכבד הופך דלקתי, ובמקרים קיצוניים מדובר במחלה קטלנית. כ- 10% מהחולים בהפטיטיס יתקדמו לשלב השלישי, הוא שחמת הכבד. בשלב זה, הכבד מצטלק וניזוק באופן קבוע ובלתי הפיך.
ככל שתשתו יותר כך עולה הסיכוי שתפתחו את שחמת הכבד. ההמלצה היא להימנע מצריכה של למעלה מ- 2-3 יחידות אלכוהול ליום.

שחמת שנגרמת על ידי נגיף הפטיטיס C

הפטיטיס C הוא זיהום נגיפי שמועבר בדם וגורם נזק לכבד. עם הזמן, נזק זה עלול להתפתח לשחמת. 15-20% ממקרי ההפטיטיס C יתפתחו לשחמת הכבד. אף זיהומים נגיפיים מסוג הפטיטיס B ו- D עלולים לגרום לשחמת.
מחלות נגיפיות אלו עלולות לעבור בעת קיום יחסי מין לא מוגנים עם חולה בהפטיטיס B או C או כתוצאה משימוש משותף במזרק להזרקת סמים, או כתוצאה מפגיעה אקראית של מזרק שכזה.
ניתן להתחסן נגד הפטיטיס B. להפטיטיס C טרם פותח חיסון.

גורמים נוספים

מספר מצבים נוספים ומחלות תורשתיות עלולים אף הם לפגוע בתפקודו התקין של הכבד ולהוביל להתפתחות שחמת, כגון:
  • דלקת כבד (הפטיטיס) אוטואימונית - באופן תקין, מייצרת מערכת החיסון נוגדנים על מנת לתקוף חיידקים ונגיפים. במחלות אוטואימוניות, כמו דלקת כבד אוטואימונית, מייצרת מערכת החיסון נוגדנים שתוקפים איברים בריאים בגוף, ובמקרה זה את הכבד.
  • מחלות גנטיות נדירות כמו המוכרומטוזיס (הצטברות עודפים של ברזל בכבד ובאיברים אחרים בגוף) ומחלת וילסון (הצטברות עודפי נחושת בכבד ובאיברים נוספים).
  • כל מצב שגורם לחסימה של דרכי המרה כמו סרטן דרכי המרה או סרטן הלבלב.
  • אי ספיקת לב – אירועים חוזרים של אי ספיקת לב עלולים לגרום ליתר לחץ דם ולגודש בכבד.
  • סינדרום באד-קיארי (Budd Chiari Syndrome) – תסמונת שבה קרישי דם חוסמים את כלי הדם שמפנים דם מהכבד.
 
שימוש בתרופות מסוימות וחשיפה לרעלים סביבתיים מסוימים עלולים גם הם לגרום להתפתחות שחמת הכבד.
חולים בסוכרת סוג 2 שמפתחים שחמת נמצאים בסיכון להחמרה של הסוכרת, מאחר שהשחמת עלולה להגביר עוד יותר את העמידות לאינסולין.

השמנה ומשקל עודף

מחקרים מראים כי השמנה מעלה את הסיכון לפתח מחלת כבד תלוית אלכוהול, ומחלת כבד שנקראת NASH (non-alcoholic steato-hepatitis) אשר מקדימה את שחמת הכבד. בשלבים המוקדמים של NASH נוצרת הצטברות של עודפי שומנים בכבד. קיים קשר בין עודפי השומנים לבין דלקת והצטלקות שמסייעות להתפתחות שחמת הכבד.