04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  29.09.2009  באדיבות ה 

מחלת כבד תלוית אלכוהול - מידע רפואי

(Alcoholic Liver Disease)
מעודכן לתאריך  29.09.2009  באדיבות ה 

מבוא למחלת כבד תלוית אלכוהול

הכבד הוא בית החרושת הכימי של גוף האדם, אשר מבצע מאות תפקידים מורכבים שחיוניים לקיום חיים תקינים. מדובר באיבר עמיד במיוחד שמסוגל לבצע את מרבית תפקידיו גם אם רק חלק קטן ממנו מתפקד.
בין תפקידיו העיקריים ניתן למנות:
 • ייצור אנרגיה במהירות, כמענה לצרכי הגוף.
 • אגירת סוכרים, ויטמינים, מינרלים וברזל.ייצור נוזל המרה שמסייע לתהליך עיכול המזון.
 • נטרול רעלים.
 • בקרה על ייצור הכולסטרול.שמירה על המאזן ההורמונלי בגוף.
 • סיוע לגוף בטיפול בזיהומים.
 

האלכוהול והכבד

אחת הדרכים הנפוצות ביותר לפגיעה בכבד היא על ידי צריכה מופרזת של אלכוהול. מאחר שתהליך פירוק האלכוהול בגוף למים ולפחמן דו חמצני מתבצע בעיקר בכבד, הרי שזהו האבר המועד לפורענות עקב צריכת אלכוהול בלתי מבוקרת.
צריכה מופרזת של אלכוהול מוגדרת כצריכה של למעלה מ- 21 יחידות אלכוהול בשבוע לגברים, ו- 14 יחידות בשבוע לנשים.
יחידת אלכוהול היא כמות של 10 מיליליטרים (מ"ל, כ- 8 גרם) של אלכוהול נקי. לדוגמה, חצי ליטר (500 מ"ל) בירה בריכוז 5% אלכוהול הוא שווה ערך ל- 2.5 יחידות אלכוהול. כוס יין (250 מ"ל) בריכוז 13% אלכוהול היא שוות ערך ל- 3.25 יחידות אלכוהול. כוסית וודקה (50 מ"ל) בריכוז 40% אלכוהול תהיה שוות ערך ל- 2 יחידות אלכוהול.
כדי לחשב את יחידות האלכוהול שבמשקה, יש לכפול את ריכוז האלכוהול (באחוזים) בנפח (מספר המיליליטרים), ולחלק ב- 1000.
צריכה מופרזת של אלכוהול מגבירה את הסיכויים להתפתחות השלב הראשון של מחלת כבד תלוית אלכוהול (Alcoholic Liver Disease), שידועה גם בשם כבד שומני. לפיכך, מומלץ כי גברים לא יצרכו יותר מ- 3-4 יחידות אלכוהול ביום באופן קבוע, ואילו נשים לא תצרכנה למעלה מ- 2-3 יחידות ביום לכול היותר.
עד שלב מסוים, כבד שומני הוא מצב הפיך, אשר יעלם בעקבות הפסקת השתייה המופרזת.
20-30% מהאנשים שימשיכו לשתות בכבדות יפתחו דלקת כבד (הפטיטיס) תלוית אלכוהול. משמעות הדבר היא שהכבד הופך דלקתי, ובמקרים קיצוניים מדובר במחלה קטלנית. כ- 10% מהחולים בהפטיטיס יתקדמו לשלב השלישי, הוא שחמת הכבד. בשלב זה, הכבד מצטלק וניזוק באופן קבוע ובלתי הפיך.
מחקרים חדשים מצביעים על כך שמשקל גוף עודף מגביר עוד יותר את הסיכון ללקות בשחמת הכבד, כמו גם גורמים גנטיים (תורשתיים) מסוימים.
שתייה מופרזת עלולה לגרום גם לבעיות הבאות:
 
אחת הבעיות במחלת כבד תלוית אלכוהול היא שרוב האנשים חווים מעט מאוד סימפטומים בשלב המוקדם של המחלה. חלק מהאנשים חשים כאב בצד הימני של הבטן, אולם מאחר שהכבד אינו מכיל סיבי עצב רבים, כאב אינו סימפטום נפוץ.
סימפטומים נוספים כוללים עייפות, חוסר תיאבון, בחילה ושלשול, בעיקר בשעות הבוקר. סימפטומים חמורים יותר, כמו צהבת (כשהעיניים והעור הופכים צהובים), יופיעו רק עם התפתחות המחלה להפטיטיס או לשחמת הכבד, כשהנזק לכבד עלול כבר להיות בלתי הפיך.

סוגים נוספים של מחלות כבד

מעבר למחלת כבד תלוית אלכוהול ישנן מחלות כבד נוספות שראוי להיות ערים להן.
 • הפטיטיס (דלקת כבד) נגיפית מסוג A – דלקת שמועברת על ידי מזון ושתייה מזוהמים.
 • הפטיטיס (דלקת כבד) נגיפית מסוג B – מחלה שמועברת באמצעות מגע עם נוזלי גוף כמו דם, רוק, זרע והפרשות וגינאליות.
 • הפטיטיס (דלקת כבד) נגיפית מסוג C – מחלה שמועברת על ידי מגע עם דם נגוע, בדרך כלל על ידי הזרקת סמים, אך תיתכן הדבקה גם על ידי חפצים אישיים כמו תער גילוח או מברשת שיניים.
 • המוכרומטוזיס - מחלה מטבולית תורשתית שבה הגוף סופג ואוגר ברזל מהמזון בכמויות גדולות יותר מכפי צורכו .ללא טיפול מתאים בשלבים המוקדמים של המחלה היא עלולה להיות קטלנית.
 • מחלת וילסון - מחלה תורשתית שגורמת להצטברות עודפי נחושת בגוף.
 • דלקת ראשונית צלקתית של דרכי המרה (Primary sclerosing cholangitis) - מחלה שגורמת להיצרות של דרכי המרה בכבד ומחוצה לו, כתוצאה מדלקת והצטלקויות. בעקבות זאת, נוזלי המרה מצטברים בכבד וגורמים נזק. בשחמת ראשונית של המרה (primary biliary cirrhosis), מערכת החיסון של החולה תוקפת את צינוריות המרה הקטנות בכבד, ומונעת עיבוד יעיל של נוזל המרה.
 • סרטן הכבד - קיימים שני סוגים של סרטן הכבד. סרטן ראשוני
  (hepatocellular carcinoma) שמתחיל בכבד עצמו, וסרטן משני או גרורתי, שמתפשט אל הכבד מחלקי גוף אחרים. חולים בשחמת הכבד נמצאים בסיכון גבוה לפתח סרטן כבד ראשוני.
 • הרעלת פראצטמול - הכבד עלול להנזק כתוצאה מהרעלת פראצטמול (החומר הפעיל בתרופות אקמול, דקסמול). הרעלה עצמית על ידי פראצטמול, מכוונת או לא, היא גורם רציני למחלות כבד ולהשתלות כבד ונחשבת למצב מסכן חיים. בשנים האחרונות, בעקבות שינוי גודל האריזות שנמכרות לציבור, מספר מקרי ההרעלה נמצא בירידה.