26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.04.2022  ד"ר נאוה זיגלמן-דניאלי, אונקולוגית ארצית 

סרטן השד אצל נשים - מידע רפואי

(Breast Cancer in Women)
מעודכן לתאריך  12.04.2022  ד"ר נאוה זיגלמן-דניאלי, אונקולוגית ארצית 

מניעת סרטן השד

הגורמים לסרטן השד אינם ידועים, ולכן קשה לקבוע האם ניתן למנוע את פרוץ המחלה. יחד עם זאת, ידועים מספר גורמים שמסוגלים להקטין את הסיכוי להופעת סרטן השד.

תזונה ואורח חיים

תזונה דלת שומן ופעילות גופנית תורמות למצב בריאותי תקין, ועשויות למנוע סרטן או מחלות לב.
תזונה נכונה ומאוזנת תורמת למניעת התפרצות סרטן השד. ביפן למשל, בה התזונה האופיינית היא דלת שומן ועשירה בפירות וירקות, הוכח כי שיעור סרטן השד בקרב נשים נמוך לאין ערוך מאשר בקרב נשים במערב, אשר צורכות דיאטה עתירת שומן.
כן נמצא שפעילות גופנית מקטינה את הסיכון להופעת סרטן השד כדי שליש. עבור נשים לאחר הפסקת הווסת יש חשיבות יתירה להימנע מעודף משקל, מאחר שעודף משקל תורם לעלייה ברמת ההורמון אסטרוגן, אשר קשור במקרים מסוימים להתפתחות סרטן השד.

הנקה

באופן סטטיסטי, נשים שהניקו את ילדיהן נמצאות בסיכון מופחת ללקות בסרטן השד, לעומת נשים שלא הניקו. במחקרים שנערכו נמצא כי הסיכון קטן בכמחצית, בעיקר בקרב נשים צעירות, וככל שמשך ההנקה עולה.
הסיבות לכך אינן ברורות, אולם יתכן שקיים קשר להפסקה בביוץ במהלך תקופת ההנקה, ולכך שרמות האסטרוגן נשמרות יציבות.

בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן השד

בישראל קיימת תוכנית לאומית לסריקה בממוגרפיה, במסגרתה מוזמנות כל הנשים הנמצאות בגיל המתאים לבצע בדיקת ממוגרפיה. בדיקת הממוגרפיה יעילה ב- 80-90% מהמקרים. זוהי הבדיקה הטובה ביותר לגילוי מוקדם ועולה בטיבה על הבדיקות האחרות הקיימות (אולטרא סאונד, MRI ). מדובר בבדיקה היחידה שהוכחה כמפחיתה את התמותה בכ- 30%.
המועצה הלאומית לאונקולוגיה בישראל ממליצה על בדיקות ממוגרפיה לנשים בהתאם לקריטריונים הבאים:
  • מגיל 50 ומעלה אחת לשנתיים, או בהתאם להמלצת הרופא המטפל.
    הצורך בבדיקה מודגש בעיקר לנשים בגילאים אלה, לגביהן יש כיום הסכמה מקצועית בינלאומית, שבדיקת הממוגרפיה מסייעת לאבחן את המחלה בשלבים המוקדמים.
  • לנשים בין הגילאים 40-49 הנמצאות בקבוצת סיכון, כגון היסטוריה משפחתית (אם או אחות שחלו בסרטן השד) מומלץ לעבור בדיקה פעם בשנה.
 
לנשים בקבוצות אלה ניתנת הבדיקה חינם במסגרת סל הבריאות, על ידי כל קופות החולים.

בדיקות סקר גנטיות לסרטן השד

סרטן השד הוא הסרטן השכיח ביותר בישראל. מרבית מקרי סרטן השד אינם תורשתיים. באופן כללי רק בכ-15%-10% מהמקרים קיים גורם סיכון תורשתי.
במרבית המקרים התורשתיים, ישנו סיפור משפחתי המתאפיין בריבוי מקרי סרטן שד באותה משפחה, באבחון המחלה בגיל צעיר (מתחת לגיל 50) ובהופעת מספר גידולים ממאירים אצל אדם אחד. למשל, הופעה של סרטן השד וגם של סרטן השחלה.
במידה שקיימת היסטוריה משפחתית של סרטן שד, כדאי לשקול לבצע בדיקת נשאות גנטית ל-BRCA1 ול-BRCA2.
נשאיות של מוטציות (שינויים) ב-BRCA1 ו-BRCA2, מצויות בסיכון גבוה לחלות בסרטן שד ובסרטן שחלה. רמת הסיכון המדויקת אינה ברורה וטווח ההערכות במחקרים השונים רחב.
הסיכון לחלות בסרטן השחלה עד גיל 70 בקרב נשאיות של מוטציות ב-BRCA1 ו- BRCA2 מוערך ב- 30%-50% , לעומת סיכון של כ- 1.5% לסרטן השחלה בקרב האוכלוסייה הכללית.
הסיכון לחלות בסרטן השד עד גיל 70 בקרב נשאיות מוערך בכ – 80%-50% , לעומת כ- 12% סיכון להתפתחות המחלה בקרב האוכלוסייה הכללית.