18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.04.2022  ד"ר נאוה זיגלמן-דניאלי, אונקולוגית ארצית 

סרטן השד אצל נשים - מידע רפואי

(Breast Cancer in Women)
מעודכן לתאריך  12.04.2022  ד"ר נאוה זיגלמן-דניאלי, אונקולוגית ארצית 

טיפול ברפואה משלימה

ברפואה המשלימה מטפלים בסרטן השד באמצעות צמחי מרפא, דיקור, רפלקסולוגיה ונטורופתיה - בעיקר להקלה על תופעות הלוואי של הטיפול הקוננציונלי, לחיזוק מערכת החיסון ולשיפור איכות החיים:
  • צמחי מרפא - פורמולות צמחים מסייעות לטיפול בתופעות לוואי הנובעות מהטיפול הכימותרפי והאנטי-הורמונלי, וכן לשיפור איכות החיים.
  • דיקור - דיקור עשוי להקל על תופעות הלוואי של הטיפול הקונוונצינלי, כולל נויטרופניה, הוירופתיה, חולשה, בחילות ועוד.
  • רפלקסולוגיה - הרפלקסולוגיה עוזרת להקל על סימפטומים הנובעים מטיפולים קונוונציונליים שונים, כגון כימותרפיה, טיפולים ביולוגיים והקרנות בזמן סרטן השד, ובכך  מסייעת לשמור מערכת החיסון ואיכות החיים של האדם.
  • נטורופתיה - מטרת הטיפול התזונתי תהיה תמיכה במערכת החיסון וחיזוקה; הפחתת תופעות הלוואי של הטיפול הרפואי; מניעת תהליכים דלקתיים המעודדים את התפתחות המחלה; עידוד הרס של תאים סרטניים; ופינוי חומרים קרצינוגנים מהגוף - על ידי תזונה מדויקת, תוספים, צמחי מרפא וטכניקות גוף-נפש.
    בכל סוג של סרטן יש התמקדות ספציפית לפי המאפיינים שלו.
 במחקרים אקראיים מבוקרים (2019) הוערכה התרומה של ג'ינג'ר (Zingber officinale) להקלה על בחילות והקאות כתוצאה מטיפולי כימותרפיה אצל חולות בסרטן השד. במחקר נוסף נמצא כי ג'ינג'ר וקמומיל (Matricaria recutita) היו בעלי יעילות דומה להפחתת תדירות ההקאות. הג'ינג'ר היה יעיל גם להפחתת תדירות הבחילות.