26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.04.2022  ד"ר נאוה זיגלמן-דניאלי, אונקולוגית ארצית 

סרטן השד אצל נשים - מידע רפואי

(Breast Cancer in Women)
מעודכן לתאריך  12.04.2022  ד"ר נאוה זיגלמן-דניאלי, אונקולוגית ארצית 

גורמים לסרטן השד ואוכלוסיות בסיכון

הגורמים לסרטן השד עדיין אינם ידועים, אולם ידוע שנשים מסוימות נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה מאשר נשים אחרות, כתלות במספר סיבות:
  • גיל - הסיכון לחלות בסרטן השד עולה עם הגיל.
  • היסטוריה משפחתית- נשים שבמשפחתן חלו בסרטן השד, במיוחד אם או אחות, נמצאות בקבוצת סיכון להופעת המחלה, בשל נטייה תורשתית (גנטית).
  • נשים שחלו בסרטן השד בעבר.
  • נשים שלא ילדו מעולם, או שילדו בגיל מבוגר.
  • נשים שקיבלו מחזור חודשי בגיל צעיר (לפני גיל 11) ונכנסו לתקופת המעבר בגיל מבוגר יחסית (אחרי גיל 55).
  • מוצא. בישראל, שכיחות המחלה גבוהה יותר בקרב ילידות הארץ, אמריקה הצפונית ואירופה.
  • סגנון חיים – מחקרים מצביעים על קשר ברור בין הגברת הסיכון למחלה והשמנה והיעדר פעילות גופנית. כמו כן, צריכת אלכוהול מופרזת, צריכת שומנים גבוהה וקלוריות עודפות, וכן עישון, נמצאו כמגבירים את הסיכון לחלות בסרטן.


נטייה גנטית להופעת סרטן השד

כ- 70% מהנשים שחלו בסרטן השד אינן משתייכות לקבוצת סיכון, וכ- 85%-90% ממקרי סרטן השד אינם על רקע תורשתי (גנטי).  בקרב נשים שאובחנו בגיל מתחת לגיל 50, או אלו עם סיפור משפחתי לגידולי השד והשחלה, הסיכוי לממצא תורשתי גבוה יותר.
בשנות ה90 זוהו שני גנים BRCA 1   ו BRCA 2   אשר שינוי בהם (מוטציה) נמצא כקשור לשכיחות גבוהה יותר של מספר גידולים סרטניים, בניהם סרטן השד, סרטן השחלה, סרטן הערמונית, הלבלב, ולימפומה.   כ-50-80% מהנשים בהן אובחן פגם גנטי בגנים אלו עלולות לחלות בסרטן השד עד גיל 80.  יחד עם זאת, איתור שינוי גנטי בבדיקה אינו מעיד בהכרח שהאישה תחלה בסרטן השד.
זיהוי שינוי גנטי מהווה תמרור אזהרה לכך שהאישה מצויה בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד והשחלה.
טרם ביצוע בדיקות לאבחון גנטי, חשוב לקבל יעוץ המסביר את היתרונות והחסרונות של הבדיקה, לרבות השלכותיה על מהלך המעקב והטיפול.
כל אישה שחלתה בסרטן שד או שחלות זכאית לבדיקה גנטית ללא קשר למוצא האתני.  בנוסף, היות ו-2.5% מנשים אשכנזיות הן נשאיות למספר מצומצם של מוטציות בגנים אלו, הן יכולות לבצע את הבדיקה ללא קשר לסיפור אישי או משפחתי של סרטן השד.  מומלץ למלא טופס באתר מכבי (לינק) טרם הבדיקה, ואז יועץ גנטי ישוחח עמכן.  אוכלוסייה זכאית יכולה לפנות ישירות למעבדה.