27 אוקטובר 2021 כ"א חשון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  16.07.2017  באדיבות ה 

סרטן השד אצל נשים - מידע רפואי

(Breast Cancer in Women)
מעודכן לתאריך  16.07.2017  באדיבות ה 

גורמים לסרטן השד ואוכלוסיות בסיכון

הגורמים לסרטן השד עדיין אינם ידועים, אולם ידוע שנשים מסוימות נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה מאשר נשים אחרות, כתלות במספר סיבות:
  • גיל - הסיכון לחלות בסרטן השד עולה עם הגיל.
  • היסטוריה משפחתית- נשים שבמשפחתן חלו בסרטן השד, במיוחד אם או אחות, נמצאות בקבוצת סיכון להופעת המחלה, בשל נטייה תורשתית (גנטית).
  • נשים שחלו בסרטן השד בעבר.
  • נשים שלא ילדו מעולם, או שילדו בגיל מבוגר.
  • נשים שקיבלו מחזור חודשי בגיל צעיר (לפני גיל 11) ונכנסו לתקופת המעבר בגיל מבוגר יחסית (אחרי גיל 55).
  • מוצא. בישראל, שכיחות המחלה גבוהה יותר בקרב ילידות הארץ, אמריקה הצפונית ואירופה.
  • סגנון חיים – מחקרים מצביעים על קשר ברור בין הגברת הסיכון למחלה והשמנה והיעדר פעילות גופנית. כמו כן, צריכת אלכוהול מופרזת, צריכת שומנים גבוהה וקלוריות עודפות, וכן עישון, נמצאו כמגבירים את הסיכון לחלות בסרטן.


נטייה גנטית להופעת סרטן השד

כ- 70% מהנשים שחלו בסרטן השד אינן משתייכות לקבוצת סיכון, וכ- 85%-90% ממקרי סרטן השד אינם על רקע תורשתי (גנטי).
בקרב נשים צעירות מתחת לגיל 50, אחוז גבוה יותר של גידולי השד הוא על רקע תורשתי. נשים שבמשפחתן חלו בסרטן השד, במיוחד כשמדובר באם או באחות, נמצאות בקבוצת סיכון להופעת המחלה.
זוהו שני גנים, BRCA1 ו- BRCA2, ששינוי בהם (מוטציה) נמצא כקשור לשכיחות גבוהה יותר של סרטן השד ושל סרטן השחלה, בעיקר בקרב נשים ממוצא אשכנזי. כ-50-80% מהנשים בהן אובחן פגם גנטי בגנים אלו עלולות לחלות בסרטן השד עד גיל 80.
יחד עם זאת, איתור שינוי גנטי בבדיקה אינו מעיד בהכרח שהאישה תחלה בסרטן השד. זיהוי שינוי גנטי מהווה תמרור אזהרה לכך שהאישה מצויה בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד והשחלה.
טרם ביצוע בדיקות לאבחון גנטי, חשוב לקבל יעוץ המסביר את היתרונות והחסרונות של הבדיקה, לרבות השלכותיה על מהלך המעקב והטיפול. קיימות מרפאות לייעוץ גנטי בבתי-חולים שונים בארץ וכן מרפאה לייעוץ רב תחומי – נשים אונקולוגיה ותורשה (נאו"ת) בקופת חולים מכבי.
באתר האגודה למלחמה בסרטן, ניתן לקבל את רשימת המרפאות לייעוץ גנטי.