16 אפריל 2021 ד' אייר תשפ"א
מעודכן לתאריך  29.09.2009  באדיבות ה 

מפרצת - מידע רפואי

Aneurysm
מעודכן לתאריך  29.09.2009  באדיבות ה 

אבחון של מפרצת

מפרצת באבי העורקים

כיוון שבמרבית המקרים מפרצות באבי העורקים אינן גורמות לסימפטומים כלשהם, הרי שהן מתגלות על פי רוב במקרה, במהלך בדיקות גופניות או בעת ביצוע צילומי חזה לשם בירור בעיה רפואית אחרת. 
ייתכן שבמהלך בדיקה גופנית יבחין הרופא בדופק פועם באזור הטבור, תופעה אופיינית למפרצת באבי העורקים. ניתן לאשר את האבחון על ידי בדיקת אולטרסאונד שמהווה גם כלי המאפשר להעריך את גודל המפרצת - גורם חשוב בבחירת הטיפול.

מפרצת מוחית

טומוגרפיה ממוחשבת (CT) שמשתמשת בקרני רנטגן לצורך יצירת תמונות תלת ממדיות, היא לרוב הבדיקה הראשונה שמבצעים כאשר קיים חשש לדימום במוח. בעזרת טומוגרפיה ממוחשבת ניתן להבחין במפרצת מוחית קרועה, אך לא ניתן להבחין במפרצת שאינה קרועה.
לעומת זאת, באמצעות סורק הדמייה של תהודה מגנטית (MRI) העושה שימוש בשדות מגנטיים ובגלי רדיו, ניתן להבחין הן במפרצת קרועה והן במפרצת שאינה קרועה.
אפשרות נוספת היא ביצוע צילום רנטגן מיוחד המכונה אנגיוגרם (Angiogram). במהלך הביצוע מחדירים צנתר (צינורית דקה, ארוכה וגמישה) לתוך הגוף, דרך עורק המפשעה או דרך היד. חומר ניגוד אותו "רואה" קרן רנטגן מוזרק באמצעות הצנתר. צילום הרנטגן ישקף את המיקום המדויק של המפרצת וממדיה. עושים שימוש בבדיקה פולשנית זו רק כאשר הבדיקות האחרות לא סיפקו מידע טוב דיו.