17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  08.07.2021  באדיבות ה 

מפרצת - מידע רפואי

Aneurysm
מעודכן לתאריך  08.07.2021  באדיבות ה 

הטיפול במפרצת

הטיפול במפרצת באבי העורקים או במוח נחלק לטיפול מונע ולטיפול חירום.
  • טיפול מונע מתבצע במטרה למנוע את קריעת המפרצת.
  • טיפול חרום לשם תיקון הקרע לאחר קריעת המפרצת.
 

טיפול מונע במפרצת באבי העורקים

אופי הטיפול המונע מושפע ממצבו של המאובחן.
לגודל המפרצת ולקצב התפתחותה יש השפעה מהותית על ההחלטה לגבי הטיפול. כאשר המפרצת קטנה, פחות מ- 5.5 ס"מ, אינה גדלה בחצי ס״מ תוך חצי שנה ואינה גורמת לתסמינים, בדרך כלל לא יומלץ על ניתוח.
במקרה זה יומלץ על מעקב רפואי, לרבות ביצוע בדיקות אולטרסאונד, אחת לשלושה או שישה חודשים.
כאשר עולה חשד שהמפרצת נובעת מיתר לחץ דם ייתכן שהרופא ימליץ על תרופות להורדת לחץ הדם או להרחבת כלי הדם, כדי להפחית את הסיכון לקריעת המפרצת.
בנוסף, יומלץ על שינוי באורח החיים אשר כולל מעבר לתזונה מאוזנת תוך הפחתת כמות השומנים במזון, הפסקת עישון והורדה במשקל (אם מדובר במטופל בעל משקל יתר).
גורמי סיכון אחרים אשר נבחנים הם:
  • מין הנבדק. הסיכון להתרחשות קריעה של מפרצת אצל נשים גבוה פי ארבעה בהשוואה לגברים.
  • היסטוריה משפחתית. האם יש לנבדק קרוב משפחה מדרגה ראשונה אצלו אירעה קריעת מפרצת.
  • נוכחות רמה גבוהה של MMP-9 בדם. רמה גבוהה של כימיקל זה מעידה על היחלשות מהותית של דפנות אבי העורקים.
 

ניתוח מניעתי

כאשר קוטרה של המפרצת נע בין 5-5.5 ס"מ ויש למאובחן אחד או יותר מגורמי הסיכון שהוזכרו, יומלץ על ניתוח מניעתי. כאשר גודל המפרצת עולה על 5.5 ס"מ יומלץ על ניתוח מניעתי ללא תלות בשאר גורמי הסיכון.
קיימות שתי אפשרויות לבצע את הניתוח:
  • ניתוח "פתוח" שבמהלכו מחליפים את הקטע הפגוע (המפרצת) של אבי העורקים בשתל מלאכותי העשוי מדקרון או טפלון. ניתוח זה מצריך פתיחה של בית החזה או הבטן וחיבור למכונת לב-ריאה. זהו ניתוח גדול שנמשך 3 עד 6 שעות, מצריך אשפוז של כמה ימים וכרוך בתקופת התאוששות לא קצרה, שיכולה להגיע למספר חודשים.
  • ניתוח אנדו-וסקולרי שבו אין מסירים את המפרצת, אלא מחדירים שתל תומך לאזור הפגוע באבי העורקים, על מנת לחזק אותו. הליך זה מתבצע באמצעות צנתר (צינורית דקה, ארוכה וגמישה) שמחדיר המנתח דרך עורק המפשעה אל המפרצת. ניתוח אנדו-וסקולרי הוא הליך פחות פולשני מניתוח פתוח, הכרוך בתקופת ההתאוששות קצרה יחסית שנעה בין שבוע לשבועיים. עם זאת, השיטה מוגבלת לאזורים מסוימים בלבד באבי העורקים.
 מעבר לאמור, ישנם שיקולים בעד ונגד כול שיטה, לרבות מצבו הפיזי של המטופל. סטטיסטית, לניתוח פתוח סיכונים גדולים יותר בטווח הקצר, אך הוא יעיל ומתקן את המפרצת בטווח הארוך. לעומת זאת, לניתוח אנדו-וסקולרי פחות סיבוכים בטווח הקצר, אך בעל סיבוכים רבים יותר בטווח הארוך (תזוזת השתל או הזדהמותו).

טיפול מונע במפרצת מוחית

אופי הטיפול המונע מושפע ממצבו של המאובחן.
גורמים הנלקחים בחשבון כוללים את קוטרה של המפרצת, גיל המאובחן, מיקום המפרצת במוח, היסטוריה משפחתית של קריעת מפרצת וגורמים אחרים המשפיעים על הסיכון להתרחשות קרע, דוגמת מחלת כליה פוליציסטית.
באופן כללי, במרבית המקרים של מפרצות מוחיות הקטנות מ-7 מ״מ ההמלצה תהא על מעקב רפואי תקופתי, טיפול תרופתי להורדת לחץ הדם ושינוי אורח חיים הכולל הורדת משקל והפחתת כמות השומנים במזון.
כאשר קוטרה של המפרצת עולה על 7 מ"מ יומלץ בדרך כלל על ניתוח מניעתי.
כול עוד קוטרה של המפרצת קטן מ- 3 מ"מ ואין גורמי סיכון נלווים, ההמלצה תהא על מעקב רפואי הכולל ביצוע תקופתי של צילום רנטגן מיוחד המכונה אנגיוגרם (Angiogram), טיפול תרופתי להורדת לחץ הדם ושינוי אורח חיים הכולל הורדת משקל והפחתת כמות השומנים במזון.
כאשר קוטרה של המפרצת עולה על 7 מ"מ, או עולה על 3 מ"מ ויש למאובחן אחד או יותר מגורמי הסיכון שהוזכרו, יומלץ על ניתוח מניעתי.
קיימות שתי אפשרויות של ניתוח מניעתי. שתיהן כרוכות בסיכונים, לרבות דימום מוחי וירידה באספקת החמצן לרקמת המוח.
  • ניתוח תוך-גולגלתי בהרדמה מליאה. במהלכו נקדח חור בגולגולת שדרכו נחשף אזור המפרצת. לאחר איתור המפרצת, מוחדר מהדק מתכתי לבסיסה ואוטם אותה.
  • ניתוח אנדו-וסקולרי שבו מחדירים מעין קפיץ למקום המפרצת. הליך זה מתבצע באמצעות צנתר שמחדיר המנתח דרך עורק המפשעה אל המפרצת. לאחר שהצנתר מגיע למקום המפרצת, מוחדרים אל חלל המפרצת קפיצים זעירים עשויים פלטינה. קפיצים אלו גורמים להיווצרות קריש דם בחלל המפרצת אשר חוסם את זרימת הדם למפרצת. במידה שהטיפול מצליח, חולפת הסכנה להתפוצצות המפרצת.
 
קיימים שיקולים בעד ונגד כול שיטה. אף שזמן ההחלמה לאחר ניתוח אנדו-וסקולרי קצר יותר מאשר זה של ניתוח תוך-גולגלתי, עדיין יש לזכור ששיעור ההיווצרות המחודשת של המפרצת ודימום באזור המפרצת, גבוה יותר בשיטה האנדו-וסקולרית. היווצרות מחודשת של המפרצת מחייבת טיפול נוסף.
ניתן להניח שהנוירוכירורג יבחר את ההליך המתאים ביותר על סמך גודל ומיקום המפרצת, גיל החולה ונסיבותיו המיוחדות של כל מקרה.

טיפול חירום לאחר קריעת מפרצת

אף על פי שניתן לתקן מפרצת קרועה באמצעות ניתוח חירום (ניתוח של החדרת שתל במקרה של מפרצת באבי העורקים, ושימוש במהדק או קפיץ במקרה של מפרצת מוחית), הרי הסיכונים הכרוכים בניתוח חירום הינם מהגבוהים.
רבים מהחולים החווים קרע במפרצת באבי העורקים או במוח נפטרים בטרם עלו על שולחן הניתוחים.