17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דלקת חריפה של כיס המרה (כולציסטיטיס) - מידע רפואי

Cholecystitis, acute
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

סימפטומים של דלקת של כיס המרה

הסימפטום האופייני ביותר לדלקת בכיס המרה הוא כאב בצידו הימני העליון של הגוף. מדובר בכאב פתאומי, ממושך וחמור. סימפטומים נוספים כוללים:
  • עליה בחום הגוף (לכ- 37-38 מעלות צלזיוס).
  • רגישות בצדו הימני העליון של הגוף.
  • חוסר תאבון.
  • בחילה.
  • הקאה.
  • הזעה.
 
התקף הכאב האופייני נמשך למעלה מ- 6 שעות, ואף עלול להימשך יותר מ- 12 שעות. הכאב מגיע לשיאו אחרי 15 עד 60 דקות ואז מתייצב בעוצמה קבועה. בבדיקת רופא, מרבית האנשים ירגישו כאב חד כאשר ילחץ הרופא על החלק הימני העליון של הבטן. נשימה עמוקה עלולה להחריף את הכאב. לעיתים קרובות הכאב מתפשט אל השכם הימנית או אל הגב.
מספר שעות לאחר הופעת הכאב, הופכים שרירי הבטן בצדו הימני של הגוף נוקשים. כשליש מהאנשים שסובלים מדלקת כיס מרה חריפה יפתחו חום גבוה, שעלול להיות מלווה בצמרמורת. במקרים של דלקת כיס מרה כרונית, יתפתח חום רק לעיתים נדירות.
אצל אנשים מבוגרים, הסימפטומים הראשונים או אף היחידים לדלקת כיס מרה עלולים להיות כלליים למדי, ולכלול אובדן תאבון, עייפות, חולשה והקאה. חלק ניכר מהמבוגרים לא יפתחו כלל חום.

סימפטומים של סיבוכים

בדרך כלל, התקף הכאב ישכך לאחר 2-3 ימים, ויעלם לחלוטין תוך כשבוע. במידה שהאירוע החריף נמשך מעבר לפרק זמן זה, הדבר עלול להצביע על סיבוכים חמורים. חום גבוה, צמרמורת, עלייה משמעותית בספירת תאי הדם הלבנים ופגיעה בהתכווצויות הסדירות של מערכת העיכול, עלולים להצביע על כיסים מלאים במוגלה (מורסות, אבצסים) בבטן, סמוך לכיס המרה, כתוצאה מנמק או חירור של כיס המרה.
במידה שהחולה מפתח צהבת או נותן שתן צהוב כהה וצואה בהירה, קרוב לוודאי כי צינור המרה המשותף (common bile duct) נחסם על ידי אבן שגורמת להצטברות נוזל המרה בכבד (כולסטזיס). חסימה על ידי אבן עלולה אף לגרום להתפתחות דלקת של הלבלב (פנקראטיטיס), בנקודה שבה צינורות המרה והלבלב נכנסים יחדיו לתריסריון.
דלקת של כיס המרה שאינה נגרמת מאבני מרה (acalculous cholecystitis) מאופיינת בכאב פתאומי ועז בבטן העליונה, אצל אנשים ללא סימפטומים קודמים, או ממצאים אחרים שעלולים להצביע על בעיות בכיס המרה.
הסימפטומים היחידים יכולים לכלול בטן נפוחה ורכה או חום ללא סיבה ידועה. לעתים קרובות, דלקת זו תהיה חמורה מאוד ותגרום לנמק או לקרע בכיס המרה. בשל העדר סימנים מוקדמים, לעתים הבעיה אינה מאובחנת בשלביה המוקדמים. ללא טיפול מתאים ימותו כ- 65% מהחולים בדלקת זו.