04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דלקת חריפה של כיס המרה (כולציסטיטיס) - מידע רפואי

Cholecystitis, acute
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

הטיפול בדלקת של כיס המרה

הטיפול בדלקת חריפה של כיס מרה ניתן בדרך כלל במסגרת בית חולים.
במהלך האשפוז, החולים אינם מורשים לשתות או לאכול, אלא מוזנים על ידי עירוי תוך ורידי (נוזלים המוערים למחזור הדם באמצעות צינורית דקה מאוד שמוחדרת לוריד). באמצעות העירוי אף יבוצע בהתאם לצורך מתן אנטיביוטיקה ומשככי כאב. תיתכן גם הכנסה של צינור דרך האף אל הקיבה (זונדה), לצורך ריקון הקיבה והפחתת הצטברות נוזלים במעיים, במידה שפעולתם התקינה נפגעה.
אם התקבלה אבחנה ודאית של דלקת חריפה בכיס המרה, והסיכון לחולה בעקבות ניתוח הוא קטן, יוסר כיס המרה תוך 24-48 שעות לאחר הופעת הסימפטומים. במקרה של סיבוכים כמו מורסה (אבצס), נמק, או קרע בכיס המרה, יבוצע ניתוח מיידי.
במידת הצורך, ניתן לדחות את הניתוח ב-6 שבועות או יותר, עד שהדלקת תשכך. דחיית הניתוח חיונית אצל חולים שסובלים מבעיות נוספות, כגון מחלות לב, מחלות ריאה, או מחלות כליה.
במקרים של דלקת כרונית בכיס המרה, ינותח וייכרת כיס המרה לאחר שוך האירוע החריף.
בכל מקרה של דלקת חריפה שאינה נגרמת עקב אבני מרה (acalculous cholecystitis) נדרשת הוצאה מיידית של כיס המרה בניתוח, כל עוד מצבו הרפואי של המטופל מאפשר זאת.
הוצאה של כיס המרה (כולציסטקטומיה) תעשה במרבית המקרים בנתוח לפרוסקופי.

התקפי כאב לאחר הסרת כיס המרה

גם לאחר שכיס המרה והאבנים הוסרו בניתוח, חווים חלק מהמנותחים התקפי כאב דמויי התקפי כאב של כיס מרה. הסיבה לכך אינה ידועה, אך ייתכן שמדובר בתפקוד לקוי של השסתום (ספינקטר) על שם אודי. מדובר בשסתום אשר מווסת את שחרור נוזל המרה וההפרשות מהלבלב דרך פתח בצינורות המובילים אל התריסריון.
ככל הנראה, התכווצויות השסתום גורמות ללחץ מוגבר בצינורות המוביל לתחושת הכאב. כמו כן, עלול הלחץ הגבוה לגרום להפרעה או לחסימה בזרימת הנוזלים. במקרים אחרים, הכאב נגרם עקב בעיות אחרות, כגון תסמונת המעי הרגיז או כיב פפטי.
על מנת לקבוע אם סיבת הכאב היא לחץ מוגבר בצינורות המרה או הלבלב, תבוצע בדיקת אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב. במהלך בדיקה זו מוחדר אנדוסקופ (צינור גמיש שבקצהו מותקנת מצלמה זעירה) דרך הפה אל המעי. באמצעות האנדוסקופ מושחל למעי מכשיר למדידת לחץ.
במידה שאובחן לחץ גבוה, ניתן במהלך אותה פעולה להחדיר כלי ניתוח מתאימים, על מנת לבצע חתך בשסתום על שם אודי. החתך נדרש במטרה להרחיב את המעבר דרך השסתום ובכך להביא להקטנת הלחץ.