21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

הידראדניטיס סופוראטיבה - מידע רפואי

ייעוץ: ד"ר אריאלה הפנר, מומחית ברפואת עור ומין

Hidradenitis suppurativa, acne inversa
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

טיפול בהידראדניטיס סופוראטיבה

אבחון מוקדם על ידי רופא עור וטיפול מתאים עשויים לסייע להפחתת הסימפטומים ומניעה של התפתחות נגעים חדשים.
הטיפול תלוי במקרה, והוא יהיה במרבית המקרים תרופתי. רק במקרים נדירים יומלץ על ניתוחים. לעיתים יומלץ על הסתייעות בפסיכולוג כדי לעזור למטופל להתמודד עם ההשלכות החברתיות והנפשיות.

הטיפולים התרופתיים

המקרים הקלים מטופלים על פי רוב בעזרת תכשירים חיצוניים, כמו תמיסה או ג'ל מסוג קלינדמיצין, חבישות שונות או נטילת אנטיביוטיקה דרך הפה.
אנטיביוטיקה – שימוש לטווח ארוך בתרופות אנטיביוטיות מסוימות עשוי למנוע החמרה או התפרצות עתידית. נבהיר שאין  מדובר במחלה זיהומית ולכן סוגי האנטיביוטיקה שייבחרו כאמצעי טיפולי יהיו בעלי פעילות הנוגדת את הדלקת האופיינית למחלה.
במקרים של מחלה בדרגת חומרה בינונית יש צורך במתן טיפולים אנטיביוטיים למשך תקופות ממושכות יותר בהשוואה למקרים קלים.
קורטיקוסטרואידים - במקרים קשים, או בעת התלקחויות של הנגעים העוריים, ייתכן שיומלץ על שימוש בתכשירים סטרואידים, במטרה להפחית דלקתיות. אלו יינתנו בהזרקה או דרך הפה, כמו למשל התרופה פרדניזון. לא מקובל שימוש לטווח ארוך בתרופה זו (ובכלל בתרופות המכילות סטרואידים) עקב תופעות הלוואי אשר כוללות הגברת הסיכון לאוסטיאופורוזיס (מחלת דלדול העצם).
רטינואידים סיסטמיים - לעתים ימליץ הרופא לשלב עם הטיפול האנטיביוטי נטילת רטינואידים סיסטמיים (נגזרות של ויטמין A המיוצרות במעבדה). מדובר על תרופות דוגמת רואקוטן שבה עושים שימוש תדיר לשם טיפול באקנה, או ניאוטיגסון המשמשת גם לטיפול בחולי פסוריאזיס.
תרופות ביולוגיות מסוג מעכבי אלפא של TNF - תרופות ביולוגיות נוגדות דלקת הן בעלות פעילות מאד ממוקדת. התרופה חוסמת את פעילותם של חומרים מעוררי דלקת בגוף המכונים ציטוקינים. במקרה של הידראדניטיס סופוראטיבה מדובר למשל בתרופה Adalimumab הידועה בשם המסחרי הומירה. היא ניתנת בעירוי לתוך הווריד או כזריקה תת עורית.
התכשירים הביולוגיים נוגדי הדלקת מוצאים שימוש גם לטיפול בחולי פסוריאזיס, מחלות מעי דלקתיות כרוניות כמו מחלת קרוהן וכן מחלות מפרקים. התרופות החדשניות הללו אשר הראו יעילות מוכחת, ניתנות בדרך כלל לחולים שמחלתם חמורה, כאשר היא אינה נשלטת ביעילות בעזרת טיפולים אנטיביוטיים או רטינואידים סיסטמיים.
אחת הסיבות להגבלת השימוש למקרים חמורים הם הסיכונים המתלווים לשימוש בתרופה. אלו כוללים הגברת הסיכון ללקות בזיהום, הגברת הסיכון לבעיות לבביות ולסוגים מסוימים של סרטן.
כיום התרופות הביולוגיות הנזכרות אינן כלולות בסל הבריאות כאמצעי לטיפול בהידראדניטיס סופוראטיבה, אולם כן כלולות בסל לשם טיפול במחלות אחרות. לפיכך, כדי לקבלן נדרש אישור מיוחד של קופות החולים אשר ניתן בעקבות המלצה של רופא העור.

טיפולים כירורגים

טיפולים כירורגים דוגמת ניקוזים או כריתה חלקית של האזור הנגוע כרוכים בסבל למטופל ואינן מונעים בהכרח הישנות. הטיפול הכירורגי היחיד שעשוי להוות פתרון יעיל הוא כריתה רחבה של האזור הנגוע והשתלת עור. מדובר בניתוח מורכב שבמקרים רבים התוצאה הקוסמטית שלו (המראה החיצוני) אינה מיטבית.
לאור זאת ההמלצה על ביצוע ניתוח נשמרת רק לחולים שמחלתם חמורה ואינה מראה שיפור בעקבות טיפול תרופתי, או עבור חולים שאינם יכולים לקבל טיפול תרופתי מסיבות רפואיות.
טיפולים כירורגיים פחות פולשניים אפשריים עבור חלק מהחולים. מדובר בכריתה באמצעות מכשיר לייזר CO2 או בטיפולים פוטודינמיים. טיפולים  פוטודינמיים מבוססים על מריחת חומר המגביר את רגישות העור לאור (פוטוסנסיייזר) על פני שטח עור מוגדר וחשיפתו לאור. טיפולים אלו ניתנים כיום רק במסגרת בתי החולים.

עזרה עצמית

מספר טיפולים ביתיים עשויים להקל על הסימפטומים, להאיץ החלמה ולמנוע התפשטות:
  • רטיות (קומפרסים) חמות על האזור הנגוע יפחיתו נפיחות.
  • היגיינה - שמרו על ניקיון האזור הנגוע. השתמשו בסבון נוזלי אנטיבקטריאלי (למשל דרמקס), ולאחר הרחיצה העדינה מרחו תכשיר אנטיביוטי.
  • לבשו בגדים רפויים ומאווררים (כולל הלבשה תחתונה) כדי למנוע גירוי של העור.
  • הפחיתו משקל – עודף משקל גורם ליותר אזורי עור להתחכך זה בזה, להזעת יתר ולהתפתחות חיידקים באזורים המועדים לפורענות. כול אלו עלולים להחמיר את המחלה.
  • הימנעו מעישון.
  • נטילה יומית של תוספי תזונה המכילים אבץ עשויה לסייע להפחתת הסימפטומים ואף מנוע התפרצויות של המחלה.
 

טיפול פסיכולוגי

למחלה יש השלכות רגשיות וחברתיות הכוללות פגיעה בתפקוד היומיומי וביחסים הבין אישיים. חולים רבים הם אנשים צעירים אשר חווים בצד הכאב הגופני ירידה בביטחון העצמי ובדימוי הגוף, דבר שעלול להביא גם לבידוד חברתי וגם להימנעות מקיום יחסי מין. לפיכך כדאי להסתייע בפסיכולוג כדי לקבל טיפול הולם ותמיכה נפשית.