02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

סרטן שלפוחית השתן - מידע רפואי

(Bladder Cancer)
מעודכן לתאריך  06.04.2022  באדיבות ה 

שלפוחית השתן

שלפוחית השתן היא איבר שרירי, דמוי בלון, הממוקמת בחלק התחתון של הבטן. השלפוחית אוספת ואוגרת שתן, אשר מורכב ממים ופסולת בלתי נחוצים, המיועדים להפרשה.
שלפוחית השתן מרופדת בקרום בלתי חדיר המכונה אורותל (Urothelium). קרום האורותל מורכב מתאי מעבר (Transitional Cells) ותאי אורותל
(Urothelial Cells), ותפקידו למנוע מהשתן להיספג חזרה אל תוך הגוף.
השתן שנוצר בכליות מועבר אל השלפוחית באמצעות צינוריות הנקראות שופכני השתן. לאחר התמלאות השלפוחית, בעקבות אות עצבי המתקבל במוח, מתכווצת השלפוחית ודוחפת את השתן דרך צינור השופכה אל מחוץ לגוף.
בגוף האישה, נמצאת השופכה מעל לנרתיק. אצל הגבר השופכה ארוכה יותר, ועוברת דרך בלוטת הערמונית והפין.

סוגים של סרטן שלפוחית השתן

סרטן שלפוחית השתן מתפתח לרוב בשכבת האורותל, שהיא שכבת התאים המצפה את השלפוחית, ולכן סרטן זה נקרא סרטן תאי המעבר או סרטן תאי האורותל.
הסרטן עלול להתבטא כגידול קטן דמוי יבלת בצידה הפנימי של השלפוחית, אשר ניתן להסרה בניתוח אנדוסקופי פשוט (החדרת צינורית גמישה שבקצה שלה מותקן כלי ניתוח זעיר). במקרה אחר, עלול להתפתח גידול סרטני גדול יותר אשר חודר לשכבת השריר בדופן השלפוחית. במקרים נדירים, יופיע סרטן שלפוחית השתן כסרטן תאי הקשקש (גידול המתחיל בתאים המצפים את השלפוחית) או כאדנוקרצינומה (גידול המתחיל בתאים הבלוטיים).
סרטן שלפוחית השתן מתבטא כגידול יבלתי או כגידול דמוי פטרייה בציפוי הפנימי של השלפוחית. גידולים דמויי פטריה 'צומחים' מגבעול קצר המחבר אותם לציפוי שלפוחית השתן, והם עלולים להתפשט לדופן השרירית של השלפוחית. גידול המוגבל לציפוי הפנימי של השלפוחית הוא סרטן שטחי, ואילו גידול שהתפשט אל דופן השלפוחית הוא גידול חודרני או גידול פולשני.

שכיחות המחלה

סרטן שלפוחית השתן הינו סוג הסרטן החמישי בשכיחותו בישראל. הרוב המוחלט (95%) של גידולי שלפוחית השתן מקורם בתאי הציפוי של השלפוחית. בכל עולם שיעור התחלואה אצל גברים גבוה פי 4 מאשר אצל נשים. בכל שנה, פחות -2% מאוחבנים עם מחלה גרורתית. בשנת 2018 נפטרו כ-4,000 חולים מהגידול. הסיכון ללקות בסוג זה של סרטן עולה עם הגיל. 80% מהמקרים מתרחשים בקרב אנשים בגיל 65 ומעלה. עישון מהווה גורם סיכון ראשון במעלה, ומקובל להעריך שהוא אחראי לכ- 50% מהמקרים.

סיכויי ההחלמה

סיכויי ההחלמה מסרטן שלפוחית השתן שאינו פולשני טובים מאד. 90% מהחולים יחיו לפחות 5 שנים לאחר מועד האבחון ותחילת הטיפול, ורבים מהם אף שנים רבות יותר.
סיכויי הריפוי של סרטן שפלש לשכבת השריר בדופן השלפוחית טובים פחות. כ- 50% מהחולים ישרדו פחות מחמש שנים ממועד האבחון.