26 ינואר 2022 כ"ד שבט תשפ"ב
מעודכן לתאריך  04.10.2009  באדיבות ה 

סרטן שלפוחית השתן - מידע רפואי

(Bladder Cancer)
מעודכן לתאריך  04.10.2009  באדיבות ה 

מבוא לסרטן שלפוחית השתן

שלפוחית השתן

שלפוחית השתן היא איבר שרירי, דמוי בלון, הממוקמת בחלק התחתון של הבטן. השלפוחית אוספת ואוגרת שתן, אשר מורכב ממים ופסולת בלתי נחוצים, המיועדים להפרשה.
שלפוחית השתן מרופדת בקרום בלתי חדיר המכונה אורותל (Urothelium). קרום האורותל מורכב מתאי מעבר (Transitional Cells) ותאי אורותל
(Urothelial Cells), ותפקידו למנוע מהשתן להיספג חזרה אל תוך הגוף.
השתן שנוצר בכליות מועבר אל השלפוחית באמצעות צינוריות הנקראות שופכני השתן. לאחר התמלאות השלפוחית, בעקבות אות עצבי המתקבל במוח, מתכווצת השלפוחית ודוחפת את השתן דרך צינור השופכה אל מחוץ לגוף.
בגוף האישה, נמצאת השופכה מעל לנרתיק. אצל הגבר השופכה ארוכה יותר, ועוברת דרך בלוטת הערמונית והפין.

סוגים של סרטן שלפוחית השתן

סרטן שלפוחית השתן מתפתח לרוב בשכבת האורותל, שהיא שכבת התאים המצפה את השלפוחית, ולכן סרטן זה נקרא סרטן תאי המעבר או סרטן תאי האורותל.
הסרטן עלול להתבטא כגידול קטן דמוי יבלת בצידה הפנימי של השלפוחית, אשר ניתן להסרה בניתוח אנדוסקופי פשוט (החדרת צינורית גמישה שבקצה שלה מותקן כלי ניתוח זעיר). במקרה אחר, עלול להתפתח גידול סרטני גדול יותר אשר חודר לשכבת השריר בדופן השלפוחית. במקרים נדירים, יופיע סרטן שלפוחית השתן כסרטן תאי הקשקש (גידול המתחיל בתאים המצפים את השלפוחית) או כאדנוקרצינומה (גידול המתחיל בתאים הבלוטיים).
סרטן שלפוחית השתן מתבטא כגידול יבלתי או כגידול דמוי פטרייה בציפוי הפנימי של השלפוחית. גידולים דמויי פטריה 'צומחים' מגבעול קצר המחבר אותם לציפוי שלפוחית השתן, והם עלולים להתפשט לדופן השרירית של השלפוחית. גידול המוגבל לציפוי הפנימי של השלפוחית הוא סרטן שטחי, ואילו גידול שהתפשט אל דופן השלפוחית הוא גידול חודרני או גידול פולשני.

דירוג סרטן שלפוחית השתן

מושג הדירוג מתייחס למראה התאים הסרטניים כפי שנצפה תחת מיקרוסקופ. הוא מספק מידע לגבי קצב התפתחות התאים הסרטניים. מערכת הדירוג השכיחה ביותר מחולקת לשלוש דרגות:
 • דרגה 1 – רמת ממאירות נמוכה, שבה התאים הסרטניים נראים ומתפקדים באופן דומה לתאים בריאים. תאים אלו מתפתחים באיטיות, והסבירות שיתפשטו לאזורי גוף נוספים נמוכה.
 • דרגה 2 – רמת ממאירות בינונית – מתונה.
 • דרגה 3 – רמת ממאירות גבוהה, שבה התאים הסרטניים מתפתחים במהירות, והסבירות שיתפשטו לאזורי גוף נוספים גבוהה.
 

שלבי סרטן שלפוחית השתן

שלב המחלה מתאר את היקף המחלה ומידת התפשטותה. שלב המחלה קובע את אופי וסוג הטיפול. ההגדרה הנפוצה ביותר היא לפי TNM, הנקבעת על פי שלושה מדדים: T - מידת חדירת הגידול לדופן השלפוחית, N - היקף מעורבותן של בלוטות הלימפה הסמוכות לשלפוחית השתן, M – גרורתיות, או מידת התפשטותה של המחלה לאברי גוף נוספים.
להלן הגדרות הסיווגים של כול מדד:
 • T - מידת חדירת הגידול לדופן השלפוחית.
  • CIS – קרצינומה (Carcinoma in situ) – זהו שלב התחלתי, שבו התאים הסרטניים מרוכזים בשכבה הפנימית של ציפוי שלפוחית השתן. מאחר שמדובר בתאים בעלי דרגת אלימות גבוהה, יתפתח סרטן זה במהירות ועלול להתפשט לשכבה העמוקה יותר של שלפוחית השתן.
  • Ta – גידול הממוקם אך ורק בחלק קטן של שכבת הציפוי של שלפוחית השתן.
  • T1 – גידול שהחל להתפשט אל החיבור שבין הציפוי הפנימי של השלפוחית ושכבת השריר.
  • T2 – גידול שהחל להתפשט לחלק הפנימי של שריר דופן השלפוחית.
  • T3a - גידול שהתפשט לתוך שכבת השריר של שלפוחית השתן.
  • T3b - גידול שהתפשט מעבר לשכבת השריר וחדר לשכבת השומן העוטפת את השלפוחית.
  • T4 - גידול שהתפשט אל מחוץ לשלפוחית השתן, לאברים סמוכים באגן, או לבלוטת הערמונית אצל גברים, או לנרתיק אצל נשים.
 
סרטן בשלבים Ta ו- T1 נקרא סרטן שטחי או מוקדם. בשלב T2 או T3, הסרטן נקרא חודרני, ואילו בשלב T4, מדובר בסרטן מקומי מתקדם.
 • N - היקף מעורבותן של בלוטות הלימפה הסמוכות לשלפוחית השתן. במידה שהתאים הסרטניים התפשטו לבלוטות הלימפה, בלוטות הלימפה תוגדרנה חיוביות. למדד זה ישנם ארבעה שלבים:
  • N0 – לא נמצאו תאים סרטניים בבלוטות הלימפה.
  • N1 - נמצאו תאים סרטניים בבלוטה אחת וגודל הגידול קטן מ-2 ס"מ.
  • N2 - נמצאו תאים סרטניים בבלוטה אחת וגודל הגידול עולה על 2 ס"מ.
  • N3 – קיימים תאים סרטניים בבלוטת לימפה אחת לפחות, וגודל הגידול מעל 5 ס"מ.
 
 • M – גרורתיות, או מידת התפשטותה של המחלה לאברי גוף נוספים. שלב M0 הוא כאשר התאים הסרטניים לא התפשטו אל מעבר לשלפוחית, ואילו בשלב M1 התפשטו תאי הגידול לאברי גוף נוספים.
  בדרך כלל, סרטן שלפוחית השתן יתפשט לראות, לכבד ולעצמות. כאשר המחלה מתפשטת, מדובר במחלה גרורתית או שניונית.
 

שכיחות המחלה

סרטן שלפוחית השתן הינו סוג הסרטן השביעי בשכיחותו. הוא שכיח אצל גברים בשיעור כפול מזה של נשים. הסיכון ללקות בסוג זה של סרטן עולה עם הגיל. 80% מהמקרים מתרחשים בקרב אנשים בגיל 65 ומעלה. עישון מהווה גורם סיכון ראשון במעלה, ומקובל להעריך שהוא אחראי לכ- 50% מהמקרים.

סיכויי ההחלמה

סיכויי ההחלמה מסרטן שלפוחית השתן שאינו פולשני טובים מאד. 90% מהחולים יחיו לפחות 5 שנים לאחר מועד האבחון ותחילת הטיפול, ורבים מהם אף שנים רבות יותר.
סיכויי הריפוי של סרטן שפלש לשכבת השריר בדופן השלפוחית טובים פחות. כ- 50% מהחולים ישרדו פחות מחמש שנים ממועד האבחון.