19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  05.10.2009  באדיבות ה 

מונונוקליאוזיס (קדחת הבלוטות) - מידע רפואי

(Mononucleosis)
מעודכן לתאריך  05.10.2009  באדיבות ה 

סיבוכים של מונונוקליאוזיס

קרע בטחול

קרע בטחול הוא הסיבוך העיקרי של קדחת הבלוטות, והוא נובע ממצב של נפיחות בטחול. אצל רוב האנשים הלוקים במחלת קדחת הבלוטות מתנפח הטחול, אך רק אצל אדם אחד מאלף יגרום הדבר לקרע באיבר.
תסמינו העיקרי של סיבוך זה הוא כאב חד בצד הגוף. הואיל וקרע בטחול גורם לדימום פנימי חמור, מדובר במצב מסכן חיים. לפיכך, חולה במחלת קדחת הבלוטות אשר חש כאב פתאומי בצד הגוף חייב לגשת מייד לבית חולים לשם קבלת טיפול רפואי.
לרוב נגרם הקרע בטחול כתוצאה מפעילות גופנית נמרצת אשר כוללת מגע גופני, דוגמת היאבקות או אפילו כדורגל או כדורסל. יש להימנע מפעילות גופנית מסוג זה לפחות חודש אחד מתחילת הופעת התסמינים של מחלת קדחת הבלוטות.
בשבועות השני והשלישי למחלה הטחול פגיע ביותר.

זיהום משני

בקרב מספר קטן של אנשים המפתחים את מחלת קדחת הבלוטות, מתפשט הזיהום הראשוני של המחלה לחלקים נוספים של הגוף, וגורם לזיהום משני, שהינו חמור יותר מהזיהום הראשוני. זיהום זה עלול לגרום לדלקת ריאות, לדלקת קרום המח או לדלקת בלב.
במרבית המקרים מתרחש מצב זה רק בקרב חולים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת (כתוצאה מטיפולים כימותרפיים או ממחלת כשל חיסוני כאיידס) והם צריכים להיות במעקב רפואי צמוד, לשם טיפול במחלות הנובעות מהזיהומים המשניים, אם התפתחו.

עייפות מתמשכת

ההערכה היא שכעשירית מהחולים במחלת קדחת הבלוטות חווים עייפות הנמשכת 6 חודשים ויותר מתחילת המחלה. לא ידוע מדוע חלק מהאנשים חווים תחושת עייפות כה ממושכת לאחר שחלו במחלה. מחקר אוסטרלי העלה סברה לפיה מתרחש הדבר במקרים חמורים של המחלה, עקב פגיעה במערכת העצבים. יידרשו מחקרים נוספים להבנת תאוריה זו במלואה.
כן הועלתה סברה שעייפות זו היא צורה של מחלת העייפות הכרונית, שעדיין אינה מובנת במלואה. למחלה זו תסמינים דמויי שפעת, כמו כאבי ראש, כאבים במפרקים ועייפות ממושכת.
מהמידע הקיים כיום עולה שפעילות גופנית המתבצעת באופן הדרגתי לשם התחזקות היא הדרך הטובה ביותר למנוע את העייפות המתמשכת.