29 מאי 2022 כ"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.02.2021  באדיבות ה 

'גזים', עווית הבטן, קוליק - מידע רפואי

Colic
מעודכן לתאריך  24.02.2021  באדיבות ה 

טיפול בעווית הבטן

עווית הבטן תחלוף מאליה גם ללא כל טיפול תוך מספר שבועות או חודשים. טרם נמצאה תרופה לגזים. האמצעים הקיימים מיועדים להקלה בלבד ואינם טיפוליים.
תינוקות שונים ירגעו בדרכים שונות. יתכן שתדרשו לנסות מספר שיטות ואמצעים לפני שתמצאו את הדרך היעילה ביותר להרגעת תינוקכם. נסו את האמצעים המוצעים:
  1. החזיקו את התינוק הסובל על הידיים, ערסלו אותו ונסו ללחוץ בעדינות על בטנו. חלק מהתינוקות מעדיפים שיחזיקו אותם על הזרוע כשבטנם לחוצה כלפי מטה. הלחץ שמופעל על הבטן מקל (ככל הנראה) על תחושת הכאב של התינוק.
  2. תינוקות רבים נרגעים באמצעות עיסוי של הבטן. נסו לעסות את הבטן בתנועה מעגלית, עם כיוון השעון. מטרת העיסוי היא לסייע בשחרור גזים ועצם המגע תורם לרגיעת התינוק. עם זאת חלק מהתינוקות אינם נהנים מהמגע ולכן יש להיות קשובים לתגובת התינוק. אם נדמה כי הוא אינו נהנה מהעיסוי יש לחדול.
  3. כופפו את רגליו של התינוק בעדינות לכיוון בית החזה. פעולה זו מסייעת לשחרור גזים.
  4. אצל תינוקות יונקים כדאי לשים לב האם עווית הבטן מחמירה בעקבות אכילה של מזון מסוים על ידי האם. מזונות שידועים כגורמים מחמירים לגזים כוללים כרוב, קטניות, עגבניות, פרי הדר ומוצרי חלב פרה. חלק מהתינוקות מפתחים אי סבילות זמנית לחלבונים או לסוכר (לקטוז) בחלב פרה ובמוצריו ולכן המנעות מצריכת מוצרי חלב במהלך ההנקה עשויה להועיל.
    למידע נוסף על אי סבילות ללקטוז אצל תינוקות >
  5. וודאו שתינוקכם אינו אוכל יותר מדי וסובל מבטן נפוחה ומלאה מדי. תופעה זו מאפיינת בעיקר תינוקות שאינם יונקים.
  6. אצל תינוקות שניזונים מתרכובת מזון לתינוקות ניתן להחליף את התרכובת. חלק מתרכובות המזון קלות יותר לעיכול בשבועות הראשונים לחיים בהשוואה לאחרות.
  7. מציצת מוצץ עשויה אף היא להרגיע תינוקות שסובלים מגזים אם כי תינוקות רכים שיונקים מסרבים בדרך כלל 'לקחת' מוצץ ומעדיפים את השד בלבד. אם התינוק סובל הציעו לו לינוק השד כאמצעי הרגעה.
  8. ניתן לרכוש מגוון רחב של אמצעים להקלה על עווית הבטן בבתי המרקחת ובתי הטבע. מרביתם לא הוכחו באופן מדעי כמועילים אולם אפקט הפלצבו עשוי להשיג הקלה משמעותית (בפרט של ההורים המיואשים המוכנים לנסות כל פיתרון). עם התכשירים שנמצאו בכמה מחקרים כמועילים אפשר למנות פרוביוטיקה, קמומיל, שומר ומנטה. התייעצו עם הרופא או הרוקח טרם בחירת תכשיר לתינוקכם. בדקו מהן תופעות הלוואי שלו, ונטרו מקרוב את תגובת התינוק לתכשיר.