02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

מחלת ריאה חסימתית כרונית - מידע רפואי

(Chronic obstructive pulmonary disease, COPD)
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

מבוא למחלת ריאה חסימתית כרונית

מחלת ריאה חסימתית כרונית COPD היא שם כולל למספר מחלות ריאה:
  • דלקת סמפונות ארוכת טווח (ברונכיטיס כרונית).
  • אמפיזמה.
  • מחלה חסימתית ארוכת טווח.
 
במקרים רבים אנשים לוקים גם בדלקת סימפונות ארוכת טווח וגם באמפיזמה.
מחלה מסכנת חיים זו נגרמת עקב פגיעה ארוכת טווח בריאות, בעיקר כתוצאה מעישון בעבר או בהווה. היא בעלת השפעה כבדת משקל על הבריאות ועל איכות חייו של הלוקה בה.
הסימפטום העיקרי של מחלת ריאה חסימתית כרונית מתבטא בהיצרות ובדלקת של הסמפונות, שהם הצינורות המובילים את האוויר אל הריאות ומהן החוצה. ההיצרות מובילה לחסימה חלקית של דרכי הנשימה, כך ששאיפת אוויר לריאות ונשיפתו הופכות למטלה קשה יותר ויותר.
מאפיינים נוספים של המחלה הינם פגיעה בשרירי השלד ובשרירי הסרעפת, איבוד משקל ניכר ויתר לחץ דם ריאתי המביא לאי ספיקת לב ולבצקת בגפיים התחתונות.
80% מחולי המחלה אינם מאובחנים ואינם מודעים למחלתם.

שכיחות המחלה

מדי שנה מתים בעולם 3 מיליון בני אדם מהמחלה, ומספר זה נמצא בקו עליה. בישראל מתים מהמחלה 3,000 חולים מדי שנה. עלולים ללקות בה מעשן אחד מכל 5 מעשנים שגילם 45 או יותר.
המחלה פוגעת בגברים יותר מאשר בנשים, אך ניכר גידול בשכיחותה בקרב נשים.

כיצד נגרמת המחלה?

הסיבה העיקרית להתפתחות המחלה היא עישון. ככל שאדם מעשן יותר ובמשך תקופה ארוכה יותר, כך גדל הסיכון ללקות בה.
המחלה מתפתחת בהדרגה במשך שנים וגורמת להיצרות של דרכי הנשימה ולפגיעה בלתי הפיכה בנאדיות האויר (שקי האויר הקטנים שבריאות, בהם מתרחש חילוף האוויר: חמצן נספג לדם ופחמן דו חמצני משתחרר מהדם לריאה).
אצל החולה מאבדים דרכי הנשימה ושקי האוויר את האלסטיות שלהם. משמעות הדבר היא שפחות אוויר נכנס לריאות ופחות אוויר מצליח לצאת מהן. בנוסף, מתפתחות דלקות בדרכי הנשימה של החולה אשר גורמות לייצור מוגבר של ריר החוסם את דרכי הנשימה.
כאשר מחריפה המחלה הופכת הנשימה קשה יותר ויותר והחולה מתקשה לבצע מטלות פשוטות, כמו הליכה לקניות. כאשר לא מגיע מספיק חמצן לגוף דרך דרכי הנשימה, גדל הסיכון לכשל בפעילות הלב.

סימפטומים

הסימפטומים העיקריים של המחלה דומים לאלו של מחלת האסתמה. הם כוללים:
  • קושי בנשימה.
  • קוצר נשימה במאמץ.
  • צפצופים בנשימה.
  • לחץ בחזה.
  • שיעול חזק עם כיח שאינו חולף.
 

טיפול ומניעה

בעוד שבמחלת האסתמה הטיפול התרופתי וכן הטיפול המניעתי-סביבתי מאפשרים לחולה חיים תקינים, הרי שבמחלת הריאה החסימתית הכרונית נגרם נזק בלתי הפיך לריאות, ועל כן מטרת הטיפול היא בעיקר הקלה על הסימפטומים של המחלה.
החשיבות בגילוי מוקדם של המחלה טמון במניעת ההתדרדרות שלה, שיפור איכות החיים והארכת תוחלת החיים של החולה. שינויים באורח החיים עשויים למנוע מהמחלה להפוך לקשה.