26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

מחלת ריאה חסימתית כרונית - מידע רפואי

(Chronic obstructive pulmonary disease, COPD)
מעודכן לתאריך  12.05.2021  באדיבות ה 

אבחון של מחלת ריאה חסימתית כרונית

אדם הלוקה ב- COPD ירגיש לעיתים תכופות קוצר נשימה, שיעול עיקש והצטברות של ליחה בגרון.
אם אתם בגיל העמידה, מעשנים, או מעשנים לשעבר, אשר סובלים משיעול עיקש ומלא (במיוחד בבוקר), קוצר נשימה בעת ביצוע מטלות יומיומיות פשוטות ונטייה להצטננויות בעונת החורף, עליכם לפנות לרופא לשם ביצוע בדיקת תפקודי ריאות. למרות שהמחלה אינה הפיכה, ככל שהיא מאובחנת בשלב מוקדם יותר, כך ניתן להפחית את הסיכון לפגיעה חמורה בריאות.
אבחון של מחלת ריאה חסימתית כרונית מתבצע בעזרת מספר בדיקות המאפשרות לשלול אגב כך מחלות אחרות כמו אסתמה.
הבדיקה המקובלת ביותר היא בדיקת תפקודי ריאות בעזרת מכשיר הספירומטר. זו בדיקה אמינה, פשוטה, לא פולשנית, בטוחה ולא יקרה.

בדיקת תפקודי ריאות במכשיר הספירומטר

הנבדק שואף אוויר לריאותיו ומתבקש לנשוף במהירות ובחוזקה לתוך מכשיר הספירומטר. המכשיר מודד את נפח האוויר ואת מהירות זרימת האוויר בעת הנשיפה שלו החוצה מהריאות בעת מאמץ. כן מודדת הבדיקה את נפח האוויר המירבי שקולטות הריאות. אצל חולה במחלה, נפח האוויר הננשף קטן מזה שינשוף אדם בריא באותו גיל. הערכים המתקבלים יצביעו על דרגת החומרה של המחלה.

צילום חזה רדיוגרפי

צילום רדיוגרפי הוא סוג של צילום רנטגן אשר בודק הרחבה של הריאות. הצילום יראה ממצאים מחלתיים אצל מי שמחלתם קשה, אך עלול שלא להראות כל ממצא מחלתי אצל חולה שחומרת מחלתו בינונית.

סריקה טומוגרפית ממוחשבת (CT)

לבדיקה זו רגישות גבוהה יותר מאשר לצילום רדיוגרפי בכל הנוגע לאבחון מחלות ריאה. הבדיקה מיועדת לאמת ממצאים המתייחסים לדרגת החומרה של המחלה.
בדיקה נוספת הינה בדיקת CT במינון קרינה נמוך – זוהי בדיקה המיועדת לסקירה ואבחנה מוקדמת של סרטן ריאות. ייתכן ויומלץ לכם לבצע את הבדיקה כתלות בגילכם ומידת העישון שלכם היום ובעבר.

בדיקת דם

נועדה לזהות אנמיה (רמה נמוכה של ברזל בתאי הדם האדומים) אשר עלולה להחמיר את מחלת הריאה החסימתית הכרונית. במצב של אנמיה הגוף אינו מקבל את תצרוכת החמצן לה הוא זקוק. ניתן לזהות בבדיקת דם גם פוליציתמיה, שהיא עלייה חריגה בנפח הכללי של תאי הדם האדומים.