05 אפריל 2020 י"א ניסן תש"פ
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות ה 

סוכרת - מידע רפואי

Diabetes
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות ה 

מהי סוכרת?

סוכרת היא מחלה שמתבטאת ברמת סוכר גבוהה בדם ובהפרעה לחילוף החומרים בגוף. כאשר רמת הסוכר בדם גבוהה מהנדרש הגוף ניזוק ותפקודו התקין נפגע. מצב מתמשך של עודף גלוקוז (סוכר) בדם מכונה היפרגליקמיה.

סוגי סוכרת

מבחינים בין שני סוגים עיקריים של סוכרת, סוג 1 וסוג .2 הגורמים לכל מחלה שונים אולם בשני הסוגים קיים עודף גלוקוז בדם.
סוכרת מסוג 1 נגרמת עקב פגם שמונע מהגוף לייצר את ההורמון אינסולין. אינסולין אחראי על וויסות רמות הגלוקוז בדם. לכן מכונה סוכרת זו גם 'סוכרת שתלויה באינסולין' (Insulin-dependent diabetes), וכן 'סוכרת נעורים' (Juvenile diabetes), משום שלרוב היא מתפתחת עד גיל 40.
בסוכרת מסוג 2 הגוף אינו מסוגל לנצל ביעילות את האינסולין הקיים, ואף אינו מייצר כמות מספקת של ההורמון. למעלה מ- 90% מחולי הסוכרת סובלים מסוכרת סוג 2, אך על אף שכיחותה, חלק מהלוקים במחלה כלל אינם מודעים למצבם. זאת מאחר שהמחלה מתפתחת בהדרגה, וסימניה פחות ברורים מאלו של סוכרת סוג 1. סוכרת סוג 2 נפוצה יותר בקרב מבוגרים.

שכיחות מחלת הסוכרת  

בשנים האחרונות חלה בעולם עלייה משמעותית במספר חולי הסוכרת בכלל, ובפרט של חולי סוכרת סוג 2. החולים מהווים 6-8% מכלל האוכלוסייה, וכ- 15-20% מהאוכלוסייה הבוגרת. כ- 200 מיליון אנשים בעולם חולים בסוכרת, ולכן מוגדרת המחלה כמגיפה עולמית. ההערכות הן כי ב- 20 השנים הבאות יוכפל מספר החולים במחלה.

סיבוכים

מחלת הסוכרת מגבירה את הסיכון לפתח מחלות נוספות, ולהחמרה במחלות קיימות, כגון יתר לחץ דם, עליה ברמת השומן בדם, מחלות לב וכלי דם ומחלת כליות.
מחלת הסוכרת כרוכה בנטל נפשי, פיזי וכלכלי, וגורמת לקשיים ולסבל רב לחולים ולבני משפחותיהם. הקפדה על אורח חיים בריא שכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ללקות במחלה, ומשפרת את מצבם של החולים בה. חולי סוכרת שמטופלים כיאות יכולים לנהל שגרת חיים תקינה מבלי לוותר על עיסוקיהם והנאותיהם.

סוכרת הריון ( Gestational diabetes )

סוכרת הריון היא סוג ייחודי של מחלת הסוכרת שמופיע במהלך ההריון, בדרך כלל בחלקו השני של ההריון. במרבית המקרים תיעלם המחלה לאחר הלידה. 2-5% מהנשים ההרות מפתחות רמה גבוהה של גלוקוז בדם מאחר שגופן אינו מייצר מספיק אינסולין כדי לענות על צורכי הגוף המשתנים במהלך ההריון. חלק מהנשים שמאובחנות עם סוכרת הריון היו למעשה חולות סוכרת עוד טרם כניסתן להריון, אולם המחלה לא אובחנה.
סוכרת הריון עלולה להגביר את הסיכון לבעיות בריאות אצל העובר, ולכן חשוב לשמור על רמות גלוקוז מאוזנות בדם האישה ההרה

נשים שסבלו מסוכרת הריון נמצאות בסיכון מוגבר ( 30%-50% מהן ) לחלות בסוכרת סוג 2 בעתיד.
מצבן של חולות בסוכרת סוג 1 או סוג 2 עלול להחמיר בתקופת ההריון מאחר שעצם ההריון מקשה על וויסות רמת הגלוקוז בדם. חולות סוכרת בהריון חייבות להקפיד הקפדה יתירה על אורח חיים בריא שכולל תזונה מאוזנת.

טרום סוכרת (סוכרת גבולית)  

סוכרת גבולית ידועה גם בשם 'סוכרת סמויה', או 'מצב קדם סוכרתי'. במצב זה, רמת הגלוקוז בדם גבוהה מהרגיל, אולם אינה מגיעה לרמה של סוכרת. חולים בסוכרת גבולית נמצאים בסיכון גבוה לפתח סוכרת סוג 2 וכן מחלות לב וכלי דם.
סוכרת גבולית היא מצב הפיך. הקפדה על אורח חיים בריא שכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית ימנע את הופעת הסוכרת הגבולית, וימנע את התקדמותה למחלת סוכרת. חולים בסוכרת גבולית שסובלים ממשקל יתר חשוב שיקפידו במיוחד על פעילות גופנית ותזונה מתאימה, על מנת להקטין את הסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2.