27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
עדכון אחרון:  28.02.2021 

אחוזוני גדילה עבור גילאי 0-3 שנים

עדכון אחרון:  28.02.2021 

מבוא

קצב גדילת התינוק מעיד על התפתחותו הגופנית התקינה. קצב הגדילה מתייחס לשלושה מדדים: משקל (בקילוגרם), אורך (בסנטימטרים) והיקף הראש (בסנטימטרים) ביחס לגיל התינוק (בחודשים) וכן ליחס בין המדדים השונים (משקל ביחס לאורך).
בהתאם להנחייתם של ארגוני הבריאות בעולם ובישראל המעקב אחר קצב גדילת התינוק יעשה בהתאם לעקומות גדילה המגדירות את הטווח לגדילה תקינה בכל גיל (החל מהלידה ועד גיל 3 שנים). לצורך המעקב ישקל התינוק ואורכו והיקף ראשו ימדדו במהלך הביקורים התקופתיים בטיפת החלב. הערכים שימדדו ירשמו על גבי עקומות הגדילה של התינוק כדי לוודא שקצב גדילתו תקין.
ינוטרו המדדים הבאים:
  • אורך ביחס לגיל.
  • משקל ביחס לגיל.
  • היקף הראש ביחס לגיל.
  • משקל ביחס לאורך.
 
עקומות הגדילה מחולקות לאחוזונים המתארים קצבי גדילה שונים (בדרך כלל 3%, 10%, 15%, 50%, 75% ו- 97% המכונים בהתאמה p97, p90, p85, p50, p25 ו- p3). קצב גדילה שבין אחוזון 3 (הנמוך ביותר) לאחוזון 97 (הגבוה ביותר) נחשב תקין ובפרט אם הקצב קבוע והתינוק מתפתח לאורך עקומה קבועה.
הקו המתואר על ידי 'אחוזון 75' או P75 משמעותו ש- 75% מכלל התינוקות בני אותו גיל נמצאים מתחת לערך זה ואילו 25% מהתינוקות ימצאו מעל ערך זה. לדוגמה, 'אחוזון 15' (או P15) בגובה משמעותו ש- 85% מהתינוקות בני אותו גיל גבוהים מהתינוק ואילו 15% בלבד נמוכים ממנו.
מרבית התינוקות מתפתחים בקצב קבוע לאורך עקומת גדילה מסוימת ולרוב קצב הגדילה עקבי. לאחר מחלה תיתכן ירידה בקצב הגדילה אך במרבית המקרים לאחר ההחלמה חוזר הילד להתפתח בקצב האופייני לו.
כל עוד בריאותו של התינוק תקינה ותזונתו מתאימה לגילו אין מקום לדאגה גם כשמדובר בתינוקות רזים או 'קצרים' במיוחד. הדגש הוא על קצב גדילה קבוע ועקבי, היינו תינוק שמתפתח כל העת לאורך אחוזון מסוים.
אצל חלק מהתינוקות אין התאמה בין קצב העליה במשקל לבין קצב הצמיחה לאורך, לדוגמה, תינוק רזה וארוך או תינוק עגלגל. במרבית המקרים קצב הגדילה יקבע על פי הגנטיקה המשפחתית (הורים רזים, שמנים, נמוכים או גבוהים) אך לעתים חוסר ההתאמה עלול לנבוע עקב אי התאמה של התזונה של התינוק (תינוק שאינו אוכל דיו או תינוק שאוכל יותר מדי).
אף אם תזונתו של התינוק תקינה בהתאם לגילו תיתכן האטה בקצב הגדילה כשהתינוק מתחיל להתנועע ולהתרוצץ ו'שורף' יותר אנרגיה. אם התינוק סובל מחוסר תאבון וגדילתו נעצרה יש לפנות לבדיקת רופא הילדים על מנת לברר את הגורם לכך.

יוצאים מן הכלל

קצב גדילתם של פגים, תינוקות שנולדו קטנים לגיל ההריון (היינו מתחת לאחוזון 3 בעקומות הגדילה המתארות משקל ביחס לגיל) וכן תינוקות שסבלו מעיכוב גדילה תוך רחמי אך נולדו במועד (IUGR, Intra Uterine Growth Retardation) יוערך באופן פרטני ולא לפי עקומות הגדילה המקובלות.
פגים יזדקקו בדרך כלל לתוספת תזונתית ייחודית וכן לפיקוח רפואי קפדני במהלך חודשי החיים הראשונים.הזנה נאותה חיונית לגדילתם של הפגים בצורה טובה ולמניעת מחלות, ובפרט למניעת מחלות של העצמות כגון 'רככת הפגים'.
קיימות תרכובות מזון ייחודיות לפגים. ניתן לשלב חלב אם וכן תרכובות ייחודיות לפגים, ובמקרים מסוימים, אף ניתן להסתפק בהנקה בלבד. במועד השחרור מהפגייה יונחו ההורים באשר למזון המתאים ביותר לתינוקם.
בתקופה הראשונה לאחר השחרור מהפגייה יש בדרך כלל צורך להעיר את הפג כל שלוש שעות (ביום ובלילה) ולתת כמות מוגדרת של מזון. יש להגדיל את כמות המזון בהתאם להנחיית הרופא המטפל או צוות הפגייה. כאשר הפג מגיע למשקל 3.5 קילוגרם ניתן להפסיק להעיר אותו ולאפשר לו להתעורר בהתאם לרצונו ולאכול עד שישבע.
מרבית התינוקות שסבלו מעיכוב גדילה תוך רחמי ידביקו את הפער עד גיל שנתיים לערך אך חלקם (25-40%) עלולים להישאר נמוכים בהשוואה לבני גילם עד לגיל ההתבגרות. אלו יזדקקו לתזונה מותאמת עבורם ולפיקוח רפואי קפדני גם כן.