27 מאי 2022 כ"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

סוכרת סוג 1

Diabetes, type 1
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

לחיות עם ילד חולה סוכרת

הטיפול בילד אשר חולה במחלה כרונית מערים קושי לא מבוטל על שגרת ההורות. לחיות עם ילד החולה בסוכרת מסוג 1 משמעותו ללמוד לשלוט בטיפול, בצד עריכת שינויים נדרשים בחיי היום-יום. יחד עם זאת חובה לאפשר לילד שגרת חיים תקינה.

לימדו את הנושא

וודאו שאתם מבינים מהי סוכרת, מהם ערכי הסוכר בדם אליהם צריך להגיע, וכיצד פועל אינסולין או משאבת האינסולין. אל תחששו לשאול שאלות. אין שאלות מיותרות, כל שאלה היא כשרה וראויה.

רכשו את המיומנויות

ודאו שאתם שולטים בהיבטים המעשיים של הטיפול בילדכם. דעו כיצד להזריק או להפעיל את משאבת האינסולין, לנטר את רמת הגלוקוז בדם, לטפל במצבים של היפוגליקמיה, לספק לילדכם תזונה בריאה ומאוזנת, וכיצד מצבי מחלה, כמו שפעת או חום, עלולים להשפיע על רמת הגלוקוז בדם של ילדכם.

קבלו תמיכה נפשית ודברו על המחלה

תחושות של דיכאון, אשמה או כעס הן תקינות. היפגשו עם משפחות אחרות שלהן ילד חולה סוכרת. הידיעה שאתם לא לבד עשויה לעזור.
שוחחו עם צוות הסוכרת שלכם או בקשו להיפגש עם פסיכולוג כאשר אתם חשים צורך בתמיכה. צוות הסוכרת יוכל לספק לכם מידע על קבוצות תמיכה מקומיות.

שתפו את המורים, את צוות בית הספר ואת החברים לכיתה

בית הספר מהווה חלק מהותי בחיי ילדכם, ולכן חשוב לוודא שהנהלת בית הספר, המורים והחברים לכיתה יהיו מודעים ומעורבים.
יש לקבוע את זהות האדם שנותן את הזריקות ומנטר את רמת הגלוקוז בדם, לרבות מחליף כאשר זה נעדר. אם ילדכם אינו מרגיש בנוח לקבל את הטיפול ליד חבריו יש לאתר מקום מוצנע לביצוע הבדיקות וההזרקות. בנוסף יש לדאוג לאמצעים לפינוי המחטים ולוודא שלילד יהיו תמיד חטיפים מתוקים למקרה של היפוגליקמיה.

חיו את השגרה

אפשרו לילדכם ולכם לחיות את השגרה. אם ילדכם רגיל לשהות אצל חברים, או לישון אצלם, אפשרו לו לעשות זאת. אי אפשר להיות צמודים לילד במשך כל שעות היממה, ולכן חלקו את האחריות. אפשרו למשפחה ולחברים לעזור לכם. אם יש לכם ילדים נוספים, וודאו שגם הם זוכים לתשומת לב מספקת.
לבסוף, אל תשללו ממתקים באופן מוחלט. בסוכרת מדובר על מעט סוכר, ולא על מניעת סוכר.