27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

סוכרת סוג 1

Diabetes, type 1
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

מידע רפואי על סוכרת נעורים בהריון

ההתקדמות בתחום הטיפול בסוכרת מאפשרת לנשים החולות בסוכרת מסוג 1 ללדת תינוקות בריאים. עם זאת הריונות מוצלחים דורשים תכנון קפדני, הדרכה ותשומת לב.
האתגר החשוב ביותר הוא לשמור בקפדנות על רמת הסוכר בדם, בפרט טרם הכניסה להריון ובמהלך שמונת השבועות הראשונים כאשר העובר נמצא בשלבי התפתחות ראשוניים.
גלוקוז מדם האם מגיע אל העובר דרך השליה ולכן אם רמת הגלוקוז בדם האישה ההרה גבוהה אף רמת הגלוקוז אצל העובר תהיה גבוהה ועלולה לסכן אותו.
באופן רגיל מווסתת כמות הסוכר גלוקוז בדם על ידי הורמון שנקרא אינסולין. במהלך ההריון עולה רמתם של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון. הורמונים אלו הופכים את גוף האישה ההרה לעמיד בפני אינסולין ולכן פוחתת התגובה לאינסולין ורמת הגלוקוז בדם עולה. שינויים אלה מתרחשים החל מאמצע תקופת ההריון ועד סופו. באמצעותם מתאפשרת ההזנה הנחוצה להתפתחות העובר.

המלצות לנשים עם סוכרת נעורים לפני הריון

מומלץ כי נשים החולות בסוכרת מסוג 1 יקבלו ייעוץ מתאים טרם הכניסה להריון עקב ההשלכות החמורות של עודף הגלוקוז בדם על הסיכויים להרות, על בריאות העובר, על הלידה ועל בריאות האישה עצמה. חוסר האיזון ברמת הסוכר בדם בתקופת ההריון עלול לגרום לשכיחות גבוהה יותר של הפלות עצמוניות (ספונטניות) ושל מומים מולדים.
הסיכון להפלות, לבעיות בהתפתחות העובר ולמומים מולדים עולה בצורה משמעותית גם עם העלייה ברמות ההמוגלובין המסוכרר HbA1c שמהווה מדד מהימן לאיזון רמות הגלוקוז בדם.
מדענים בכירים בתחום הסוכרת והריון ממליצה לנשים שערכי HbA1c שלהן מעל 8.0% להימנע מכניסה להריון עד להשגת איזון של רמת הסוכר בדמן. לפיכך על נשים החולות בסוכרת מסוג 1 לקבל יעוץ רפואי באשר לתוספת האינסולין שעליהן להוסיף לזריקות הקבועות על מנת להתגבר על השפעת הורמוני ההריון. עבור נשים המזריקות אינסולין חשוב לשמור על ערכי HbA1c מתחת ל-7.0%.