18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

סוכרת סוג 1

Diabetes, type 1
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

במהלך ההריון

שמירה על איזון הגלוקוז בדם בהריון

מצבן של חולות סוכרת עלול להחמיר בתקופת ההריון מאחר שעצם ההריון מקשה על וויסות רמת הגלוקוז בדם. חולות סוכרת הנמצאות בהריון חייבות להקפיד הקפדה יתירה על אורח חיים בריא שכולל תזונה מאוזנת ולהיצמד להוראות הטיפול באמצעות זריקות אינסולין.
בדיקות דם ביתיות מהוות חלק מהותי מהטיפול בזמן ההריון. על אף הקושי יש להקפיד לבדוק את רמות הגלוקוז בדם על פי ההנחיות של הצוות הרפואי ובנוסף:
  • לרשום את התוצאות של בדיקות הדם בצורה מסודרת.
  • לנהל מעקב רשום אודות האכילה והפעילות הגופנית.
  • לא מומלץ לבצע שינויים בתפריט או בזריקות האינסולין מבלי להיוועץ בצוות הרפואי במסגרת מעקב ההריון.
 

אורח חיים ותזונה בהריון

נשים חולות סוכרת המטופלות באינסולין צריכות להתאים את הסוג, האיכות ואת הכמות של הפחמימות שהן אוכלות לסוג ולמינון של האינסולין שהן מקבלות. לעתים ידרשו שינויים משמעותיים כדי לשפר את איזון רמות הסוכר לפני או במהלך ההריון.
אצל חלק מהנשים עלולה צריכת הקלוריות היומית לרדת במהלך ההריון עקב בחילות והקאות. מנגד, לקראת סוף ההריון סך כמות הקלוריות נוטה לעלות ולכן נשים המטופלות באינסולין תזדקקנה למינון גבוה יותר של אינסולין. אף כמות הפחמימות, הרכבן ומועדי אכילתן במהלך היום ישתנו בהתאם, על מנת לעמוד בדרישות הגוף ולהתאים לשינויים בשימוש באינסולין.
מומלץ לבחור בפחמימות בעלות 'אינדקס גליקמי' (glycemic index ,GI) נמוך. 'האינדקס הגליקמי' מדרג את המזונות השונים לפי השפעתם על רמת הסוכר בדם. מזונות שערכי האינדקס הגליקמי שלהם נמוכים נספגים לאט מהמעיים לתוך זרם הדם. אלו עשויים להפחית את שיעור העלייה ברמת הגלוקוז בדם לאחר הארוחה ולעזור לשמר את יציבותה.
מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך עשויים להפחית את מידת הצורך באינסולין. מנגד מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה יספגו במהירות לזרם הדם ויגרמו לעליה ברמת ברמת הגלוקוז בדם. פסטה מקמח חיטת דורום ובטטה הן דוגמאות לפחמימות בעלות אינדקס גליקמי נמוך.
חלק מהמומחים ממליצים לצמצם את צריכת הפחמימות כך ששיעורן לא יעלה על 33% מהתזונה.

עלייה במשקל במהלך ההריון

חשוב לעקוב אחרי העלייה במשקל במהלך ההריון. אם מתחילים את ההריון במשקל תקין אפשר לצפות לעלייה של 11-16 קילוגרם (ק"ג). נשים רזות מדי תידרשנה לעלות יותר במשקלן. לעומת זאת נשים בעלות עודף משקל משמעותי בתחילת ההריון ידרשו לקבל יעוץ תזונתי על מנת שעלייתן במשקל תוגבל ל- 7-11 ק"ג.

פעילות גופנית

פעילות גופנית מהווה חלק חשוב בטיפול בסוכרת. רצוי להיכנס לכושר טרם הכניסה להריון או להתייעץ כדי לקבוע האם בטוח להתחיל להתעמל אחרי הכניסה להריון. נשים חולות סוכרת צריכות להיוועץ באנשי מקצוע כדי להתאים את תוכנית האימון שלהן לתקופת ההריון.
אף שפעילות גופנית מסייעת לשמור על הבריאות בתקופת ההריון על חולות סוכרת הלוקות גם באחת מהמחלות הרשומות מטה לבחון את הסיכונים שעלולים לנבוע מפעילות גופנית במהלך הריונן בעזרת הצוות הרפואי:
  • יתר לחץ דם.
  • בעיות עיניים, כליות ולב.
  • נזקים לכלי בדם או לנימי הדם.
  • נזק עצבי.
 
לא רצוי להתחיל בפעילות גופנית מאומצת בתקופת ההריון. פעילות גופנית שמתאימה לנשים הרות כוללת:
  • הליכה.
  • פעילות אירובית בעצימות נמוכה (low-impact aerobics).
  • שחייה או פעילות אירובית במים.
 

נוגדי חמצון וסוכרת במהלך ההריון

אף שידוע כי סוכרת עלולה להגביר את שכיחותם של מומים מולדים מסוימים טרם נמצאו המנגנונים שאחראים לגרימת הנזק. מחקרים חדשים מצביעים על שילוב בין רמות גבוהות של סוכר והיווצרות רדיקלים חופשיים בסביבה התוך-רחמית שפוגעים בעובר המתפתח.
מתן נוגדי חמצון לאם הפחיתו את שכיחותם של מומים מולדים מסוימים אף שרמת הגלוקוז בדם נותרה גבוהה. שכיחות המומים המולדים בעובריהן של נשים שלקו בסוכרת ושטופלו בויטמין C היתה פחותה בהשוואה לנשים שלא קיבלו ויטמין C.
טרם קבלת החלטה על נטילת כל תוסף תזונה במהלך ההריון מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ובפרט אם האישה ההרה נוטלת תרופות לאיזון רמת הסוכר בדמה.