03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

סוכרת סוג 1

Diabetes, type 1
מעודכן לתאריך  31.07.2011  באדיבות ה 

לידה והנקה

הלידה

בהתאם לשיקול דעתו של רופא נשים יוצע בדרך כלל לנשים הלוקות בסוכרת ושעובריהן מתפתחים כראוי הליך של השראת לידה (הליך שנהוג לכנות 'זירוז') לאחר השבוע ה- 38 להריון. זירוז הלידה משמעותו גרימת לידה באופן יזום באמצעות החדרת טבליות או ג'ל לנרתיק או על ידי מתן ההורמון אוקסיטוצין לווריד. כל עוד מצב האם והעובר מאפשר זאת ניתן אף להמתין להתחלת לידה טבעית.
במקרים בהם העובר גדול ביחס לגיל ההריון (תופעה המכונה מקרוזומיה) יבחן הרופא אפשרויות שונות של לידה לרבות ניתוח קיסרי. מומלץ לערוך את הלידה בבית חולים בו יש צוות מקצועי שעבר הכשרה בהחייאת יילודים ושזמין 24 שעות ביממה.

וויסות רמות הסוכר בדם במהלך הלידה

שמירה על איזון רמות הסוכר בדם היולדת במהלך הלידה מפחיתה את הסיכון לעודף אינסולין (תופעה המכונה 'היפר-אינסולינמיה') ולירידה חדה ברמות הגלוקוז בדם אצל הילוד כתוצאה מכך.
במהלך הלידה נהוג לתת ליולדת אינסולין בשילוב עירוי של תמיסת גלוקוז על מנת לשמור על רמת הגלוקוז בדמה בטווח של 80-110 מיליגרם לדציליטר (מ"ג/ד"ל).
הצוות הרפואי ינטר את רמות הגלוקוז בדם הנימי של היולדת מדי שעה (באמצעות דקירה באצבע) במהלך הצירים והלידה. שעתיים עד ארבע שעות לאחר הלידה תימדד אף רמת הסוכר בדמו של היילוד.

לאחר הלידה

אחרי הלידה מתחיל הגוף להתאושש מהעומס של ההריון וממאמץ הלידה. אצל חלק מהאמהות הטריות עשוי לחול שיפור באיזון רמות הסוכר בדם והן עשויות להזדקק לפחות אינסולין בשבועות הראשונים לאחר הלידה. לרוב מאופיינת תקופה זו בתנודות מקריות של רמות הגלוקוז.
השבועות הראשונים עם התינוק בבית יגרמו לשינויים בלוחות הזמנים, לעייפות, ללחץ ולחוסר שינה. מצבים אלו עלולים לגרום לאישה להירדם בשעות שונות ולפספס את זמני הארוחות. חשוב להימנע מנפילות סוכר מאחר שרמת גלוקוז נמוכה בדם מסוכנת מאא הן עבור האם והן עבור התינוק.
יש להקפיד על בדיקות תכופות של רמות הגלוקוז בדם ולרשום את התוצאות כדי שהצוות הרפואי יוכל להתאים את מינון האינסולין. מומלץ להיצמד להרגלים שסייעו לשמירת רמות הסוכר סביב היעדים הרצויים במהלך ההריון.

הנקה

אין מניעה שאישה חולת סוכרת מסוג 1, שאינה סובלת ממחלות אחרות, תניק את תינוקה. קיימות עדויות לפיהן הנקה מפחיתה את הסיכון של התינוק היונק ללקות בסוכרת בהשוואה לתינוקות הניזונים מתחליפים על בסיס חלבון של חלב פרה.
יחד עם זאת ההנקה עלולה להקשות על איזון רמות הסוכר בדם. כדי להפחית את הסיכון להיפוגליקמיה בזמן ההנקה:
  • רצוי לאכול ארוחה קטנה או חטיף לפני או במהלך ההנקה.
  • מומלץ לשתות כמות מספקת של נוזלים. אפשר לשתות כוס מים או משקה נטול-קפאין במשך ההנקה.
  • מומלץ להחזיק בהישג יד חטיף, פרי או מיץ למקרה של ירידה חדה ברמות הגלוקוז בדם.
 
כדאי לקבל יעוץ תזונתי באשר להתאמת התפריט בתקופת ההנקה מאחר שמזונה של האם המניקה משפיע הן על כמות החלב והן על רמות הגלוקוז בדם.
יש לשים לב לכאב או לאדמומית מסביב לפטמות או בחזה מאחר שהדבר עלול להיות סימן להתפתחות דלקת המכונה 'מסטיטיס'.