25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.10.2009  באדיבות ה 

פסוריאזיס (ספחת) - מידע רפואי

(Psoriasis)
מעודכן לתאריך  18.10.2009  באדיבות ה 

סימפטומים של פסוריאזיס

אצל רוב החולים לסימפטומים אופי מחזורי. הם מופיעים למשך מספר שבועות או חודשים ואז חל שיפור או הפוגה.
קיימות מספר צורות של פסוריאזיס. בדרך כלל תופיע רק צורה אחת בזמן התפרצות נתון, אולם יתכן מעבר מסוג אחד לאחר אצל אותו חולה, באירוע ההתפרצות הבא.
הסוגים הנפוצים מתחלקים לשתי משפחות, הסוג ללא הפרשות מוגלתיות והסוג הכולל הפרשות מוגלתיות.

סוגי פסוריאזיס ללא הפרשות מוגלתיות

  • פלאק - (פסוריאזיס וולגאריס) - הצורה הנפוצה ביותר של פסוריאזיס אשר מופיעה אצל כ- 80% מהחולים. סימניה הם נגעים אדומים יבשים על פני העור, המכוסים בקשקשת בעלת גוון כסוף הנקראת פלאק. הנגעים מופיעים בדרך כלל על המרפקים, הברכיים, הקרקפת והגב התחתון. יחד עם זאת הם יכולים להופיע בכל מקום על פני הגוף. בדרך כלל הפלאק מגרד וכואב. במקרים חמורים עלול העור שמסביב למפרקים להיסדק ולדמם.
  • פסוריאזיס באזור הציפורניים - גורם לצמיחה לא תקינה של הציפורניים ולאיבוד צבען. נוצר מרווח בין הציפורן לבשר והציפורן הופכת לא יציבה ועלולה לנשור.
  • פסוריאזיס גוטטה - מתרחשת בדרך כלל לאחר דלקת גרון זיהומית ונפוצה יותר בקרב ילדים ונוער. היא גורמת להופעת פצעים בצורת נקודות אדומות וקטנות על הזרועות, הרגליים והחזה. קיים סיכוי סביר שהסימפטומים ייעלמו לחלוטין עם הזמן, אך חלק מהחולים יפתחו פלאק פסוריאזיס.
  • פסוריאזיס על הקרקפת - פוגעת בדרך כלל באזור העורף אך יכולה לפגוע גם בכל הקרקפת. היא גורמת לכיסוי הקרקפת בשכבה עבה לבנה- כסופה של עור, מלווה בתחושת גרד עזה בקרקפת ונשירת שיער. הנשירה היא זמנית והשיער שב לצמוח לאחר שהסימפטום חולף.
  • אינברסה פסוריאזיס - מופיעה באזורי קפלים בעור דוגמת בתי השחי, מפשעה, הקפלים שמתחת לישבן ולחזה. גורמת להופעת שטחי עור אדומים חלקים. התופעה מחמירה בעקבות חיכוך והזעה. צורה זו שכיחה יותר בקרב אנשים בעלי עודף משקל.
 

סוגי פסוריאזיס עם הפרשות מוגלתיות

זו הצורה הנדירה יותר של פסוריאזיס אשר גורמת להופעת יבלות מלאות מוגלה על פני העור. המוגלה מורכבת מתאי דם לבנים. המחלה אינה מדבקת. מבדלים בין הסוגים השונים במשפחה זו בהתאם לאזור הגוף בו יופיעו הסימפטומים.
  • von Zumbusch – יבלות המוגלה מופיעות על פני שטח עור נרחב, מתפתחות מהר מאוד, מתקלפות ונושרות תוך ימים ספורים. לאחר ההתפרצות נותר העור חלק ללא זכר לפצעים. היבלות עלולות להופיע שוב תוך מספר ימים או שבועות. במהלך המחזורים הללו המחלה יכולה לגרום לחום, צמרמורות, איבוד משקל ועייפות.
  • פסוריאזיס מוגלתית מסוג Palmaplanter – גורמת להופעת יבלות המוגלה על כפות הידיים והרגליים. היבלות מתפתחות בהדרגה לנקודות חומות - עגולות המכוסות קשקשים. הן מתקלפות לאחר זמן מה. יבלות חדשות יכולות להופיע מידי מספר ימים.
  • אקרופוסטולוזיס פסוראזיס - היבלות מופיעות על פני האצבעות בידיים וברגליים. לאחר זמן מה היבלות מתבקעות ומשאירות אזורים אדומים בהירים שהופכים להיות קשקשיים. תופעה זו עלולה להוביל לעיוותים כואבים בציפורניים.
  • פסוריאזיס אריתרודמית - הצורה הנדירה ביותר של פסוריאזיס. עלולה לכסות את הגוף בפריחה אדומה נרחבת אשר גורמת לגרד וכאב עזים. במצב זה עלול הגוף לאבד נוזלים וחלבונים במהירות וכתוצאה מכך לתופעות קשות כהתייבשות, התקף לב, היפותרמיה ותת- תזונה.