26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.10.2009  באדיבות ה 

פסוריאזיס (ספחת) - מידע רפואי

(Psoriasis)
מעודכן לתאריך  18.10.2009  באדיבות ה 

הטיפול בפסוריאזיס

הטיפול בפסוריאזיס מתחלק לשלוש משפחות:
 • טיפול מקומי (טופיקלי)- משחות וקרמים.
 • טיפול מערכתי (סיסטמי) – ניתן בבליעה או בזריקות.
 • פוטותרפיה- חשיפה לסוג מסוים של קרני אור.
 
בדרך כלל מתחילים בטיפול מקומי ואם הוא לא יעיל דיו עוברים לטיפול מערכתי. במידה שהמערכתי אינו יעיל דיו משתמשים בפוטותרפיה. לעיתים נעשה שימוש משולב ביותר מסוג טיפול אחד.

טיפול מקומי

 • סטרואידים – זה הטיפול הנפוץ ביותר בפסוריאזיס. הוא מפחית את התהליך הדלקתי ותורם להאטת היצור של תאי עור חדשים. הטיפול מתבצע על ידי מריחה על אזור קטן נגוע למשך זמן קצר בלבד. מריחה לתקופות ארוכות או על שטחי עור גדולים עלולה לגרום להרחבת ההתפרצות.
 • תרופות המכילות ויטמין D - לדוגמה DAIVONEX. ויטמין D משפיע על ידי האטת היצור של תאי העור. לטיפול זה כמעט שאין תופעות לוואי והוא יעיל לטיפול במקרים קלים עד בינוניים.
 • תרופות המכילות ויטמין A – (רטינואידים) - לדוגמה TAZAROTENE. משמש לטיפול בפלאק פסוריאזיס קל. מאט יצור תאי עור חדשים. תופעת הלוואי הנפוצה היא גירוי בעור. השימוש בתרופה עלול לגרום לעיוותים בעובר ולכן התרופה אסורה לשימוש בעת הריון ובמהלך הנקה. הטיפול אינו מומלץ עבור ילדים ונוער.
 • פחם פעיל (Coal tar)- הטיפול הוותיק ביותר בפסוריאזיס. ניתן בצורת שמן סמיך. לא ברור מנגנון הפעולה של הטיפול אך ידוע כי הוא מפחית היווצרות קשקשים, דלקת וגרד. החומר מכתים ביגוד ומצעים ובעל ריח אופייני חריף.
 

טיפול מערכתי (סיסטמי)

טיפול מערכתי ניתן במקרים חמורים של פסוריאזיס, כאשר הטיפול מקומי אינו יעיל. הטיפול המערכתי יעיל מאוד אך יש לו תופעות לוואי חמורות ועל כן ניתן לתקופות קצובות בלבד.

מתוטרקסאט (Methotrexate)

חוסם פעילות (אנטגוניסט) של חומצה פולית ובכך מפחית היווצרות של תאי עור חדשים ונמנעת הדלקתיות האופיינית למחלה. הטיפול ניתן גם במקרה של פסוריאטיק ארתריטיס .
תופעות הלוואי בשימוש לטווח קצר נדירות. מבין תופעות הלוואי יש לציין פגיעה זמנית בתפקודי כבד, פגיעה במח העצם ודיכוי חיסוני.
 • לחולים במחלות כבד לא מומלץ להשתמש בתרופה.
 • אין לצרוך אלכוהול במהלך הטיפול במתוטרקסאט.
 • השימוש בתרופה עלול לגרום לפגמים בילוד ולכן אסור השימוש בעת הריון.
 • יש להימנע מכניסה להריון במהלך טיפול במתוטרקסאט וכן במשך 3 חודשים ממועד סיום הטיפול.
 • מתוטרקאסט עלול לפגוע בהתפתחות תאי זרע, ולכן גברים צריכים להימנע מקיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה במשך הטיפול, ובמשך 3 שבועות לאחריו.
 

ציקלוספורין

מדכא את פעילות המערכת החיסונית. משפיע בצורה מהירה אך המחלה עלולה לחזור עם הפסקת הטיפול. מבין תופעות הלוואי יש לציין פגיעה בתפקודי הכליות ועלייה בלחץ הדם.

רטינואידים

לדוגמה NEOTIGASON. מפחיתים יצור תאי עור. משמשים לטיפול במקרים חמורים של פסוריאזיס אשר לא מגיבים לטיפול אחר.
תופעות לוואי:
 • עלולה להיגרם עלייה ברמת השומנים בדם ופגיעה בתפקודי כבד.
 • החומר הפעיל הנו טרטוגני (גורם עיוותים בעוברים) ועל כן אסור להיכנס להריון בשנתיים שלאחר הפסקת הטיפול.
 • גורמים ליובש וסדקים בשפתיים, יובש בדרכי הנשימה ואיבוד שיער.
 

פוטותרפיה

הטיפול מתבצע על ידי חשיפה לאור אולטרה סגול בתחום שנקרא UVB שיש בכוחו לרפא את הנגעים בעור.
ניתן לקבל את הטיפול במרפאות, או לרכוש מנורה מיוחדת לשימוש ביתי. החשיפה לאור UVB אפשרית גם באופן טבעי מהשמש באזור ים המלח. הטיפול המקובל כולל שיזוף משך 3-4 שעות מידי יום במשך 3 שבועות רצופים. משך ההשפעה המיטיבה של הטיפול בים המלח עומד בממוצע על כ-4 חודשים לאחריו.

פוטותרפיה בשילוב עם פסוראלן

טיפול אפשרי נוסף משלב טיפול תרופתי בטבליות פסוראלן אשר מגביר את רגישות העור לקרני האור, עם חשיפה לתאורה אולטרה- סגולה. נטילת טבליות אלו גורמת לרגישות יתר של העור והעיניים לשמש ולכן חייבים המטופלים להגן על עיניהם במשקפיים מיוחדים לפחות 42 שעות לאחר נטילת התרופה.

טיפולים ביולוגיים חדשניים

הטיפולים מבוססים על נוגדנים התוקפים באופן ממוקד מרכיבים מסוימים במערכת החיסון. בניגוד לתרופות הותיקות כמו מתוטרקסאט או ציקלוספורין שגורמות לדיכוי כללי של מערכת החיסון, מעכבות התרופות הביולוגיות החדשות באופן ממוקד רק את הגורמים למחלה, ולפיכך למשפחת תרופות אלה יש פחות תופעות לוואי.

אלו טיפולים חדשים אושרו לשימוש בישראל?

בשנים האחרונות אושרו לשיווק ארבעה טיפולים ביולוגיים חדשניים לטיפול בפסוריאזיס פלאק כרוני, המהווה את צורת המחלה הנפוצה והמוכרת ביותר - 'רפטיבה' של מרק-סרונו, 'רמיקד' של שרינג-פלאו, 'אנברל' של ניאופארם ו'אמביב' של מדיסון.
ייחודם של טיפולים אלה נעוץ בכך שהם פועלים לשינוי התהליך שמחולל את המחלה מיסודו, ולא מטפלים רק בסימפטומים. הטיפולים הביולוגיים הניתנים בהזרקה. כאשר הם ניתנים בשלב הראשוני של המחלה יש בהם כדי למנוע את התפתחותה.

מהם התנאים לקבלת טיפול ביולוגי?

הטיפולים הביולוגיים נמצאים בסל הבריאות מאז שנת 2006, אך התוויתם כוללת רק חולים עם פסוריאזיס המכסה מעל 50% משטח הגוף. במדינות מערביות רבות מאושרים הטיפולים הביולוגיים לחולים עם פסוריאזיס המכסה מעל 10% משטח הגוף בלבד.
ההתוויה הקיימת בישראל בעייתית עבור אנשים שאצלם הפסוריאזיס מכסה שטח לא גדול מגופם, אך המחלה פוגעת מאוד ביכולתם לתפקד באופן תקין. למשל כאשר קיימת פגיעה בכפות הרגליים והידיים. במצבים מעין אלה המדינה אינה מאשרת את הטיפול, אך נאלצת לשלם קצבאות נכות שהיו יכולות להיחסך לו היה ניתן הטיפול.

טיפול ביולוגי מסוג 'יומירה'

מחקר קליני חדש בחן את יעילות הטיפול בתרופה ביולוגית נוספת המכונה 'יומירה', מתוצרת חברת 'אבוט' האמריקאית. המחקר הראה כי טיפול של חולי פסוריאזיס ב'יומירה' עולה על הטיפול המקובל כיום במתוטרקסט.
בעקבות 16 שבועות טיפול ב'יומירה' חל שיפור משמעותי (75% בהתפשטות המחלה) אצל כ-80% מהחולים שסבלו מהמחלה בדרגה בינונית-חמורה. זאת לעומת שיפור של 36% בלבד אצל אלו שטופלו במתוטרקסט.

טיפול באור ממוקד

שיטה חדשנית זו מיועדת לטיפול בפסוריאזיס המלווה בסימפטומים המוגבלים לשטח עור מצומצם יחסית. היא עושה שימוש במערכת ממוחשבת אשר מאפשרת חשיפה ממוקדת של העור הנגוע לאור UVB, ללא חשיפה של העור הבריא מסביבו לקרניים אלו.
יתרונה של השיטה אינו רק באי הפגיעה בעור הבריא אלא גם במשכה הקצר. הטיפול כולל כ-10 טיפולים בני 5 דקות כול אחד, לעומת 30-40 טיפולים בני 20 דקות כל אחד בשיטות הרגילות של פוטותרפיה.