11 אוגוסט 2020 כ"א אב תש"פ
מעודכן לתאריך  27.08.2018 

חיסון נגד שפעת לחולים כרוניים

מתחסנים ועוברים את החורף בשלום

מחלת השפעת מהווה סיכון בריאותי מוגבר עבור אנשים החולים במחלות כרוניות. הידבקות בשפעת עלולה להוביל להחמרה של מחלה כרונית קיימת ולסיבוכים מסכני חיים. קבלת חיסון נגד שפעת פעם בשנה מפחיתה משמעותית את הסיכון להידבקות. אין צורך לקבוע תור – אפשר להתחסן במרפאות האחיות של מכבי, ללא עלות וללא הפניית רופא.
מעודכן לתאריך  27.08.2018 

למה חשוב לאנשים עם מחלות כרוניות להתחסן נגד שפעת?

שפעת היא מחלה מדבקת מאוד שעלולה לגרום לסיבוכים כמו דלקת ריאות, בעיות לב ובעיות במערכת העצבים. במקרים חמורים סיבוכים אלה עלולים להוביל לאשפוז ואף לסכנת חיים.
הסיכון לסיבוכים ולתמותה בעקבות שפעת גבוה במיוחד אצל אנשים עם מחלות רקע כרוניות כגון אסתמה, סוכרת, HIV, מחלות כרוניות של הלב או הכבד, מחלות כלי הדם ומערכת העצבים וכן בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל משמעותי. אצל אנשים החולים במחלות כרוניות, השפעת עלולה לא רק לגרום לסיבוכים, אלא גם להחמרה של מחלה כרונית קיימת.
קבלת חיסון נגד שפעת היא הדרך היעילה ביותר להפחית את סיכויי ההידבקות במחלה. מומלץ להתחסן כבר בחודשים אוקטובר-נובמבר, לפני עונת השפעת.

חסנו גם בני משפחה, קרובים ומטפלים

אנשים שאינם מחוסנים ושוהים בקרבת אנשים החולים במחלות כרוניות, עלולים לחשוף אותם לסיכון מוגבר להידבק במחלה. גם לבני משפחה, לקרובים ולמטפלים חשוב להתחסן כדי להגן על בריאות הסובבים ולהקטין את הסיכון להדבקה.

איפה אפשר לקבל חיסון נגד שפעת?

החיסון ניתן במרפאות האחיות של מכבי, לחברים מגיל 6 חודשים ומעלה. יש להגיע לפחות חצי שעה לפני הסגירה. לילדים מומלץ להביא פנקס חיסונים.
 ללא תשלום
 ללא הפניית רופא
 ללא קביעת תור

לאיתור מרפאת אחיות

שאלות נפוצות לגבי חיסון נגד שפעת

האם אפשר לחלות בשפעת כתוצאה מהחיסון?
אי אפשר להידבק בשפעת כתוצאה מהחיסון, משום שהחיסון מורכב מנגיפים מומתים או מוחלשים. החיסון מפעיל תגובה חיסונית של הגוף וגורם לגוף לייצר נוגדנים שימנעו את המחלה וסיבוכיה.
האם לחיסון יש תופעות לוואי?
החיסון נחשב לבטוח מאוד ולרוב אינו גורם לתופעות לוואי, פרט לכאב קל ואדמומיות במקום ההזרקה, או לנזלת לאחר התחסנות בתרסיס אף. 
התחסנתי בשנה שעברה. האם עליי להתחסן גם השנה?
כן. החיסון שקיבלת בשנה שעברה לא יגן עלייך השנה, מכיוון שבכל שנה מופיעים נגיפים חדשים של שפעת. מסיבה זו, ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות מוציאים בכל שנה חיסון חדש, שמספק הגנה מפני זנים חדשים של נגיפים שעלולים להתפשט בחורף הקרוב.
מתי מומלץ להתחסן נגד שפעת?
המועד הטוב ביותר להתחסן הוא כבר בחודשי אוקטובר-נובמבר, לקראת החורף ולפני שמתחילה עונת השפעת והחשש להדבקה גובר.
האם צריך לזמן תור לחיסון שפעת?

לא. אפשר להגיע למרפאות האחיות של מכבי בשעות הפעילות ולהתחסן, ללא תור וללא הפניית רופא.
לידיעתך – חלק מרופאי מכבי מחסנים נגד שפעת. אם יש לך תור לרופא המשפחה, ניתן לברר אם הוא יכול לחסן אותך במהלך הביקור.חליתם בשפעת?

כך תמנעו הדבקה של אנשים קרובים:

 


בזמן שיעול כסו
את הפה באמצעות
הזרוע

           

 
שטפו ידיים
בתדירות גבוהה

 


תנו לגוף מנוחה
כדי להתאושש

 


שתו מים והקפידו
על תזונה בריאה

 


היוועצו עם הרופא
אם לא חל שיפור
במצב 

 


הישארו בבית 24
שעות לאחר חלוף
הסימפטומים

 

למי עוד מומלץ להתחסן?

קראו עוד על:
ילדים
חולים כרוניים
נשים בהריון