26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  25.10.2009  באדיבות ה 

סרטן הכליה - מידע רפואי

Kidney Cancer
מעודכן לתאריך  25.10.2009  באדיבות ה 

אבחון של סרטן הכליה

תהליך האבחון כולל בדיקה של דגימת שתן ובדיקות דם. בדיקות אלו תסייענה להערכת מצב הבריאות הכללי של הנבדק. לעתים יבוצע גם צילום רנטגן של החזה, על מנת לבדוק את מצב הלב והראות.
בהתאם לסימפטומים עליהם מתלונן המטופל הוא יישלח לביצוע בדיקות נוספות.

אורוגרפיה תוך-ורידית (IVU או IVP)

מטרת הבדיקה לגלות ממצאים חריגים במערכת השתן, ובכלל זה בכליות, בשופכנים, ובשלפוחית השתן. במהלך הבדיקה יוזרק לווריד הזרוע חומר ניגוד המכיל יוד, אשר יחדור דרך הדם לכליות. מעבר הצבע מאפשר לרופא לעקוב ולגלות ממצאים חריגים.
הבדיקה אורכת כשעה. הזרקת חומר הניגוד עלולה לגרום לגלי חום וכן לתחושת אי נוחות בבטן. תחושות אלו קצרות מועד וחולפות בהדרגה.
אם ידועה רגישות ליוד, יש ליידע על כך את הרופא ואת הצוות הרפואי טרם ביצוע הבדיקה.

סריקת CT

סריקת ה- CT תבוצע על מנת לאתר את מיקומו של הגידול בכליה, וכדי לעקוב אחר התפשטות המחלה.
computerized tomography) CT) הוא סוג של צילום רנטגן מתקדם. הסריקה נמשכת זמן רב יותר מצילום רנטגן רגיל (בין 10 ל- 30 דקות), אך עושה שימוש בכמות קטנה מאד של קרינה. לפני ביצוע הבדיקה אין לאכול או לשתות במשך לפחות ארבע שעות.
סריקת ה- CT אינה מכאיבה, אך כרוכה בשכיבה ללא תזוזה במשך 10-30 דקות. במקרים מסוימים ינתן משקה או זריקה של חומר בעל צבע (חומר ניגוד) שיאפשר להדגים אזורים מסוימים באופן ברור יותר. הדבר יכול לגרום לתחושה של גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות.
אם ידועה אלרגיה ליוד, או שלנבדק יש אסתמה, תיתכן תגובה חמורה יותר מהרגיל לזריקת חומר הניגוד. על כן חשוב ליידע על כך את הרופא טרם הבדיקה.

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI )

בדיקה זו דומה לסריקת CT , אך עושה שימוש בשדה מגנטי במקום בקרני רנטגן, כדי לבנות תמונות חתך רוחביות של הגוף. חלק מהאנשים מקבלים זריקת צבע מיוחד לתוך הוריד בזרוע על מנת לשפר את איכות ההדמיה.
במהלך הבדיקה יתבקש הנבדק לשכב ללא תזוזה, על מיטה בתוך גליל גדול, למשך כ- 30 דקות. אם הנבדק חושש מחללים סגורים, כדאי ליידע על כך את הטכנאי. תהליך סריקת ה- MRI מרעיש ביותר, ולכן יקבל הנבדק אטמי אוזניים או אוזניות.
כיוון שהגליל הוא מגנט חזק ביותר, יש להסיר לפני הכניסה לחדר את כל חפצי המתכת שעל הנבדק (תכשיטים, שעונים). אנשים שבגופם מושתל קוצב לב או תותבים כירורגיים לא יכולים לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים.
תוצאות הבדיקה תהיינה מוכנות בתוך מספר ימים ממועד ביצוע הבדיקה.

סריקת אולטרא סאונד של הבטן

סריקת אולטרא סאונד עושה שימוש בגלי קול על מנת לבחון את האיברים הפנימיים בבטן ואת הכליות. בדיקה זו יעילה מאד באבחון סרטן הכליה (בנוסף תידרש בדיקת CT בטן ואגן).
הבדיקה מתבצעת אגב שכיבה על הגב. הבודק ימרח ג'ל על אזור הבטן ויעביר מכשיר קטן דמוי מיקרופון, המפיק גלי קול, על פני דופן הבטן. גלי הקול יומרו לתמונות באמצעות תוכנת מחשב.
הבדיקה אינה מכאיבה. לפני ביצועה יש לשתות הרבה נוזלים, כדי שהדגמת השלפוחית תהיה יעילה. היא נמשכת כ- 15-20 דקות ובסיומה ניתן לרוקן את השלפוחית. תוצאות הבדיקות תתקבלנה בדרך כלל תוך מספר ימים.

ציסטוסקופיה (Cystoscopy)

במידה שנמצא דם בשתן, תבוצע בדיקה זו המאפשרת חיפוש קפדני של עקבות דם בשלפוחית השתן. במהלך הבדיקה מחדיר הרופא לתוך שלפוחית השתן צינורית דקה גמישה המכילה סיב אופטי מואר. הסיב האופטי מאפשרת התבוננות בשכבת הציפוי של השלפוחית ובמעבר יציאת השתן.
על פי רוב תבוצע הבדיקה בהרדמה מקומית, על ידי מריחת ג'ל המכיל חומר מאלחש, בפתח יציאת השתן (אצל גברים בקצה הפין, ואילו אצל נשים בפתח הנרתיק). הבדיקה אורכת מספר דקות. לאחר הבדיקה ייתכן שהנבדק יחוש כאב או רגישות בעת מתן שתן, ואף יתכן דימום קל.

ביופסיה מונחית הדמיה

במידה שנמצאו ממצאים חשודים העלולים להיות סרטניים, יהיה צורך לבצע בהמשך ביופסיה (דגימת רקמה) מהכליה. ביופסיה מונחית הדמיה תבוצע בסיוע אולטרא סאונד או CT, כדי לאתר את האזור המדויק בכליה אותו יש לדגום.
הביופסיה מבוצעת תחת אלחוש מקומי, שניתן בהזרקה לאזור הכליה. לאחר האלחוש, תבוצע סריקה כדי להדגים את אזור הכליה, ועל ידי כך לסייע לרופא לבצע את החתך ולהחדיר את המחט לאזור המבוקש.
כל דגימות הרקמה שתוסרנה במהלך בדיקה זו תישלחנה לבדיקה פתולוגית, על מנת לקבוע האם מדובר ברקמות סרטניות, ואם כן, מהו סוג הגידול, מהם דרגת ושלב המחלה והאם המחלה התפשטה.