18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021 

סרטן השופכן ואגן הכליה - מידע רפואי

Renal Pelvis and Ureter Cancers
מעודכן לתאריך  18.04.2021 

אבחון של סרטן השופכן ואגן הכליה

תהליך האבחון כולל בדיקה של דגימת שתן ובדיקות דם. בדיקות אלו תסייענה להערכת מצב הבריאות הכללי של הנבדק. לעתים יבוצע גם צילום רנטגן של החזה, על מנת לבדוק את מצב הלב והראות.
בהתאם לסימפטומים עליהם מתלונן המטופל הוא יישלח לביצוע בדיקות נוספות.

ציסטוסקופיה (Cystoscopy)

בדיקה חשובה ביותר בתהליך אבחון סרטן השופכן ואגן הכליה. בבדיקה זו מחדיר הרופא לתוך שלפוחית השתן צינורית דקה גמישה, המכילה סיב אופטי מואר. הסיב מאפשר התבוננות בשכבת הציפוי של השלפוחית ובמעבר יציאת השתן.
על פי רוב תבוצע הבדיקה בהרדמה מקומית, על ידי מריחת ג'ל המכיל חומר מאלחש, בפתח יציאת השתן (אצל גברים בקצה הפין, ואילו אצל נשים בפתח הנרתיק). הבדיקה אורכת מספר דקות. לאחר הבדיקה ייתכן שהנבדק יחוש כאב או רגישות בעת מתן שתן, ואף יתכן דימום קל.
אם בבדיקה רואה הרופא אזורים בשלפוחית שעלולים להיות סרטניים, יהיה צורך לבצע בהמשך ציסטוסקופיה וביופסיה (דגימת רקמה).

ציסטוסקופיה וביופסיה

בבדיקה זו בוחן הרופא את המבנה הפנימי של שלפוחית השתן, ולוקח דגימות מהרקמה (ביופסיה) החשודה. בדיקה זו מתבצעת בהרדמה כללית.
אם במהלך הבדיקה נמצאו נגעים החשודים כסרטניים, ניתן לכרות אותם באמצעות אנדוסקופ.
כל דגימות הרקמה שתוסרנה במהלך בדיקה זו תישלחנה לבדיקה פתולוגית, על מנת לקבוע האם מדובר ברקמות סרטניות, ואם כן, מהו סוג הגידול, מהם דרגת ושלב המחלה והאם המחלה התפשטה.

אורוגרפיה תוך-ורידית (IVU או IVP)

מטרת הבדיקה לגלות ממצאים חריגים במערכת השתן, ובכלל זה בכליות, בשופכנים, ובשלפוחית השתן. במהלך הבדיקה יוזרק לווריד חומר ניגוד המכיל יוד. חומר הניגוד יגיע דרך מחזור הדם לכליות. מעבר הצבע מאפשר לרופא לעקוב ולגלות ממצאים חריגים במערכת השתן.
הבדיקה אורכת כשעה. הזרקת חומר הניגוד עלולה לגרום לגלי חום וכן לתחושת אי נוחות בבטן. תחושות אלו קצרות מועד וחולפות בהדרגה.
אם ידועה רגישות ליוד, יש ליידע על כך את הרופא ואת הצוות הרפואי טרם ביצוע הבדיקה.

פיאלוגרפיה נסיגתית (retrograde pyelography)

זהו צילום רנטגן מיוחד הכולל החדרת צנתר (קטטר) לשופכן, דרכו מועבר חומר צבע, שמטרתו להדגיש את השופכן ואת אגן הכליה בצילום שיתקבל.

סריקת אולטרא סאונד של הבטן

סריקת אולטרא סאונד עושה שימוש בגלי קול על מנת לבחון את האיברים הפנימיים בבטן, וכן את הכליות ומערכת השתן.
הבדיקה מתבצעת אגב שכיבה על הגב. הבודק ימרח ג'ל על אזור הבטן ויעביר מכשיר קטן דמוי מיקרופון, המפיק גלי קול, על פני דופן הבטן. גלי הקול יומרו לתמונות באמצעות תוכנת מחשב.
הבדיקה אינה מכאיבה. לפני ביצועה יש לשתות הרבה נוזלים, כדי שהדגמת השופכנים ואגני הכליה תהיה יעילה. היא נמשכת כ- 15-20 דקות ובסיומה ניתן לרוקן את השלפוחית. תוצאות הבדיקות תתקבלנה בדרך כלל תוך מספר ימים.

סריקת CT

סריקת ה- CT תבוצע על מנת לאתר את מיקומו של הגידול בשופכן ובאגן הכליה, וכדי לעקוב אחר התפשטות המחלה.
computerized tomography) CT) הוא סוג של צילום רנטגן מתקדם. הסריקה נמשכת זמן רב יותר מצילום רנטגן רגיל (בין 10 ל- 30 דקות), אך עושה שימוש בכמות קטנה מאד של קרינה. לפני ביצוע הבדיקה אין לאכול או לשתות במשך לפחות ארבע שעות.
סריקת ה- CT אינה מכאיבה, אך כרוכה בשכיבה ללא תזוזה במשך 10-30 דקות. במקרים מסוימים יינתן משקה או זריקה של חומר בעל צבע (חומר ניגוד) שיאפשר להדגים אזורים מסוימים באופן ברור יותר. הדבר יכול לגרום לתחושה של גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות.
אם ידועה אלרגיה ליוד, או שלנבדק יש אסתמה, תיתכן תגובה חמורה יותר מהרגיל לזריקת חומר הניגוד. על כן חשוב ליידע על כך את הרופא טרם הבדיקה.

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI )

בדיקה זו דומה לסריקת CT , אך עושה שימוש בשדה מגנטי במקום בקרני רנטגן, כדי לבנות תמונות חתך רוחביות של הגוף. חלק מהאנשים מקבלים זריקת צבע מיוחד לתוך הוריד בזרוע על מנת לשפר את איכות ההדמיה.
במהלך הבדיקה יתבקש הנבדק לשכב ללא תזוזה, על מיטה בתוך גליל גדול, למשך כ- 30 דקות. אם הנבדק חושש מחללים סגורים, כדאי ליידע על כך את הטכנאי. תהליך סריקת ה- MRI מרעיש ביותר, ולכן יקבל הנבדק אטמי אוזניים או אוזניות.
כיוון שהגליל הוא מגנט חזק ביותר, יש להסיר לפני הכניסה לחדר את כל חפצי המתכת שעל הנבדק (תכשיטים, שעונים). אנשים שבגופם מושתל קוצב לב או תותבים כירורגיים לא יכולים לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים.
תוצאות הבדיקה תהיינה מוכנות בתוך מספר ימים ממועד ביצוע הבדיקה.